Контакт

Македонија

(Видео) Трипуновски: Близок човек на Заев проневерил 300.000 евра од Сојузот на тутунопроизводителите

Објавено пред

Кире Неделковски, поранешен функционер на СДСМ и близок човек на Зоран Заев и Оливер Спасовски, проневерил речиси 300.000 евра, пари од Сојузот на тутунопроизводителите, префрлајќи ги од сметката на здружението на своја лична сметка и на сметки на нему блиски лица, обвини Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Ова се изводите од банкарската жиро-сметка на Сојузот, од кој јасно се гледа патот на парите. Во периодот од 1.1.2018 година до 1.10.2018 година од сметката на Сојузот на сметката на пријателот на Зоран Заев и Спасовски, Кире Неделковски, се префрлени 5.544.600 денари. Криминалот на Заев, Николовски и Спасовски и на Кире Неделковски почнал во 2017 година. Во периодот од 21.9.2017 година до 27.12.2017 година Неделковски си префрлил 1.099.500 денари. Тоа можете да го утврдиме од следниот извод на банкарската сметката на Сојузот.

Криминалот го потврдува и Надзорниот одбор на Сојузот, кој во овој извештај од 18.10.2018 година утврдил дека Неделковски во својство на претседател на Сојузот предизвикал финансиска штета во 2018 година од речиси 9.000.000 денари по што е разрешен. Неделковски шемата за испумпување пари ја правел и преку свои блиски лица, па, така, од сметката на Сојузот ги полнел џебовите и му делел заеми на својот зет за ќерка, како и на блиски пријатели.

Криминалот не завршува тука. Кога Надзорниот одбор го разрешува Неделковски, тој во два наврата се враќа на позицијата претседател на Сојузот затоа што Централниот регистар на Република Македонија под притисок на власта не сака да го впише како официјален потписник новоизбраниот претседател, со што му се овозможува на Неделковски да проневери дополнителни 9.000.000 денари од здружението.

Овој огромен криминал тежок 300.000 евра две години чека разрешница од Јавното обвинителство и од органите на гонење финансиски криминал. Сојузот на 18.10.2018 година поднел и кривична пријава против Кире Неделковски, но реакција во однос на неа нема. Наместо во притвор, Неделковски е на слобода и поради нереагирањето на власта, му било овозможено да го повтори делото.

Сојузот на 9.2.2019 година пишал и известување адресирано лично до премиерот Зоран Заев, тогашниот министер за земјоделство, Љупчо Николовски, Државниот инспекторат за земјоделство, Централниот регистар на Република Македонија и Сојузот на стопанските комори. Нема реакција од ниту една институција.

Што прават Финансиската полиција, Управата за финансиско разузнавање и Јавното обвинителство повеќе од две години? Дали за Неделковски не важат законите само затоа што е функционер на СДСМ и близок до Заев, Николовски и до Спасовски? Или можеби дел од парите завршил на „Илинденска“, па затоа се молчи!?
Со парите на земјоделците не смее никој да си игра. Овие 300.000 евра се пари на сите тутунари, заработени со многу труд и пот. Јавното обвинителство веднаш да поведе постапка, сите вмешани да бидат соодветно санкционирани, а парите да им бидат вратени на земјоделците во Сојузот на здружението“, нагласи Трипуновски.

Македонија

Кабинетот на Пендаровски објави повик за ангажирање надворешен соработник

Објавено пред

Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски објави повик за ангажирање лице ‒ надворешен соработник за прашања од областа на мултикултурализам, политики, стратегии и програми за инклузија на Ромите во Република Северна Македонија.

Лицата кои се заинтересирани треба да се државјани на Република Северна Македонија, да се полнолетни, да не се осудувани, да имаат завршено најмалку високо образование на општествените науки, да имаат искуство во работата на законодавната, извршната или судската власт, да има најмалку 5 години работно искуство во работа и соработка со невладини организации од земјата и странство, од областа на мултикултурализам, политики, стратегии и програми за инклузија на Ромите во Република Северна Македонија и евроатлантски интеграции. Да имаат познавање на еден од трите најчесто користени јазици на Европската Унија (англиски, француски, германски), како и да ги исполнуваат условите за добивање на безбедносен сертификат.

Заинтересираните кандидати покрај писмото за интерес е потребно да достават и докази со кои ќе потврдат дека ги поседуваат потребните квалификации и релевантното работно искуство.

Писмата за изразување интерес со документацијата треба да се достават во писмена форма до архивата на Кабинетот на претседателот, на ул.„Ацо Караманов“ бр.33А, Скопје, со назнака „Јавен повик за изразување интерес за ангажирање на надворешен соработник“, во рок од 5 (пет) работни дена од денот на објавата на овој повик.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Преговорите можат веднаш да почнат, спремни сме за предизвикот кој го носат тие

Објавено пред

Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи учествуваше на шестата седница на Националниот совет за евроинтеграции, на тема „ Очекувањата и перспективите во процесот на пристапување во Европската Унија“.

„Веднаш да се изјаснам и да не оставам простор за било какви дилеми: спремни сме за предизвикот кој го носат пристапните преговори. Тие може да започнат веднаш“ истакна Вицепремиерот Османи.

Во обраќањето Османи реферираше за текот на транспонирањето на европското законодавство, при што пред присутните објасни детално до каде е процесот и што ја очекува земјава откако ќе ги започне преговорите со Унијата, а ја презентираше и преговарачката структура чие воспоставување е веќе финализирано.

„После две децении во процесот на европска интеграција, Република Северна Македонија конечно ќе премине во долго очекуваната фаза на преговори која претставува не награда туку валоризација на се она што го постигнавме заедно, особено реформите кои беа спроведени со консензус и на партиите на власт и на тие во опозиција. Со тоа им покажавме и на граѓаните и на нашите меѓународни партнери дека европската интеграција е стратешка определба во која сите веруваме и за чие што остварување сите придонесуваме“, рече Османи, притоа посочувајќи дека верува дека на октомврискиот самит земјите – членки ќе донесат одлука која ќе даде импулс за натамошен напредок на земјава, импулс кој ќе има позитивно влијание и врз останатите процеси во регионот, а ќе претставува и позитивен придонес во создавањето постабилна, побезбедна и кредибилна Европска Унија.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Попова: Наместо нов мост преку Вардар во Ѓорче и продолжување на Илинденска, Шилегов си изгради викендица во Маврово

Објавено пред

Две години Петре Шилегов. Две години измами. Две години неработа и неспособност. Две години Скопје стои во место. Се наоѓаме на крајот на булеварот „Илинден“, сообраќајница за која Петре Шилегов вети продолжување кон општина Ѓорче Петров со нов мост преку Вардар, порача Ирена Попова од ВМРО-ДПМНЕ.

„Петре Шилегов е две години крадоначалник, а најавениот проект продолжување на Илинденска со нов мост преку Вардар остана само празно слово во партиската програма. Шилегов помина две години како крадоначалник, но наместо нов мост преку Вардар во Ѓорче и продолжување на Илинденска тој си изгради викендица во Маврово. Скопјани се излажани и изманипулирани од Петре Шилегов и СДСМ.

Лагите на Шилегов излегоа на виделена. Две години нема кружен тек кај „Мавровка“ кој го вети, ги нема ветените нови паркови, нема продолжување на „Словенечка“, нема пешачки мост помеѓу Аеродром и Гази Баба, го нема ниту ветениот чист воздух, нема ниту пешачка зона на кејот на Вардар кај ГТЦ, ја нема ветената реконструкција на две средни училишта „Лазар Танев“ и „Кочо Рацин“ кој и понатаму функционираат во бараки, нема нова Универзална сала, нема решение за кучињата скитници, ниту за сообраќајниот хаос, но затоа има шминка и криминал.

Најголемиот криминал е со продажбата на Градската куќа, каде однапред се знае купувачот и зградата која Петре ја таксал, само не се знае провизијата на овој бонбона бизнис на Петре Шилегов. Лагите, криминалот и неработата се неговата главна одлика.

Шилегов е неспособен да работи и реализира проекти. Скопје мора да сврти нов лист. А, Шилегов мора да си замине. Време е за обнова на Македонија со ВМРО-ДПМНЕ, истакна Попова.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ12 минути

Двајца радовишани, од кои едниот малолетник, шверцувале мигранти

На автопатот Скопје – Велес, во раните утрински часови полицијата уапсила криумчари на мигранти, од кои едниот бил на возраст...

Економија52 минути

„Еуромакс Рисорсис“ поднесе тужба на решението за рудникот Иловица-Штука

„Еуромакс Рисорсис“ поднесе тужба до Управниот суд против решението на второстепената државна комисија од 5 септември со кое ја одби...

Македонија4 часа

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет4 часа

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ5 часа

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ5 часа

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија6 часа

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија7 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа8 часа

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа8 часа

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт17 часа

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија22 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ1 ден

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион1 ден

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура1 ден

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија1 ден

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија1 ден

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа1 ден

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија1 ден

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет1 ден

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Досие