Контакт

Македонија

(Видео) Царовска: 19 илјади фирми ги задржаа своите вработени со мерката за субвенционирање на минималмната плата

Објавено пред

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања и координација со економските ресори, Мила Царовска, се сретна со директорот на АД Градски трговски центар (ГТЦ), Ѓоко Трајчевски и здружението на стопанственици и дуќанџии кои работат во ГТЦ.

Вицепремиерката Царовска истакна дека е задоволна од одличниот однос помеѓу управата на АД Градски трговски центар и здружението на стопанственици во истиот, како и од заклучоците на стопанствениците кои сметаат дека во изминатите две и пол години се направени сериозни чекори за враќањето на животот и амбиентот во ГТЦ.

„ Не само што е направена техничка промена на управата и се подобрени условите за работа, како за купувачите, така и за стопанствениците, воедно се создадени релации за заедничко инвестирање, заеднички развој на овој објект, а понатаму и развој на стопанските субјекти кои функционираат во овој простор“, рече Царовска.

На состанокот се дискутираше и за предизвиците со кои се среќаваат стопанствениците за време на кризата предизвикана од коронавирусот.

„ Стопанствениците истакнаа дека искористиле голем дел од мерките. Мерката за субвенционирање на минималната плата во износ од 14.500 денари помогнала да ги задржат своите вработени на работните места. Би сакала да истакнам дека околу 19 илјади фирми и во април и во мај, ги користеа овие мерки, за покривање на минимална плата на околу 120 илјади работници во нашата држава, со што помогнавме да нема драстично зголемување на процентот на невработеност“, подвлече вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска.

Директорот на АД Градски трговски центар, Ѓоко Трајчевски рече дека за првпат во последните 48 години во ГТЦ е направена сериозна инвестиција од градот Скопје, со изградбата на Зелената градина.

„ Имавме еден конструктивен разговор за идниот развој на Градскиот трговски центар со вицепремиерката Царовска, здружението на стопанственици на ГТЦ и дуќанџиите. Заедно се договоривме во иднина да направиме работна група, на која би се разгледувале сите проекти кои ги има АД ГТЦ и здружението на стопанственици, да најдеме најсоодветни решенија и да дојдеме до квалитетни проекти кои би можеле да ги имплементираме во периодот кој следи. Најголемиот проект сега е секако „Зелената градина“, кадешто го сменивме целото осветлување, од неонско во лед осветлување, со што се намали потрошувачката на електрична енергија“, рече директорот на АД ГТЦ Трајчевски.

Македонија

Села: Казина ќе има само во хотели со пет ѕвезди

Објавено пред

Коалицијата „Сега е време“ меѓу Алијансата за Албанците и Алтернативата, одржа митинг во село Форино во Гостивар. Носителот на шестата изборна единица, исто така претседател на Алијанса за Албанците, Зиадин Села на почетокот на својот говор, објаснувајќи делови на изборната програма, се фокусираше на ограничување на коцкањето и рече дека во првите сто дена по доаѓањето на власт ќе донесат закон со што казина ќе има во хотели со пет ѕвезди.

Тој понатаму рече дека оваа коалиција не бара мандат да го затемни животот на Албанците, туку Албанците да станат слободни и достоинствени, домаќини во својот дом. Села вети дека ако оваа коалиција победи на изборите, ниту еден Албанец нема да биде загрозен заради неговата партиска припадност. Села исто така истакна дека идејата на ДУИ за албански премиер е обид за камуфлажа на дискриминација и угнетување на Албанците.

„Не можам да разберам, како сега тие можат да побараат Албанец да биде премиер? Тие се на власт 18 години и ја добија поддршката и гласовите на Албанците. Како до сега не ја остварија оваа идеја и што навистина бараат сега “, рече Села, додавајќи дека доаѓа времето на промена, со што рече, по 15 јули, Али Ахмети ќе биде слободен, затоа што досега некогаш беше заробен од страна на ВМРО, а некогаш и од СДСМ.

Барајќи поддршка на овие избори, Села истакна дека Албанците треба да гласаат за албанските кандидати, а не за списоците што се дел од, како што рече, каков било договор за коалиција што и служи на другата страна.

Шефот на изборниот штаб и генералниот секретар на партијата Арбен Таравари исто така одржа говор на митингот, изразувајќи оптимизам за победа.

„Промената што ја започна Гостивар ќе продолжи со Липково и Струга. Претседателе, ви ветувам дека во Гостивар победата над ДУИ ќе биде два спрема еден“, рече Таравари.

На присутните им се обратија и кандидатите за пратеници: Газменд Абдија, Елхоме Мемеди, Афан Елези и Халил Снопче. Откривајќи делови од програмата, тие ветија дека ќе бидат вистинскиот глас на Албанците во парламентот, создавајќи над 25.000 слободни работни места, еднаков развој на албанските и македонските региони и одржување на младите во татковината.

Прикажи повеќе...

Македонија

Македонски концепт: СДСМ ја стави на залог и ја забави интеграцијата во ЕУ, поради компромисот со криминалците од минатото

Објавено пред

Македонските концепт соопшти дека како политичка платформа на граѓански активисти се залага за законска и обврзана одговорноста за дадените политички ветувања, за казнивост и понесување казнена одговорност за политичарите и функционерите на власт, за целосно и сеопфатно владеење на правото.

„ Почитувани граѓани, СДСМ е партијата која воведе правило на неказнивост на функционери и политичари во оваа земја. Ја суспендираа правдата и не донесоа реформирано судство. Срамота е сега на овие избори да го ветуваат тоа кое не го исполнија во последниот период. СДСМ ја стави на залог и ја забави нашата интеграција во Европската Унија, токму поради компромисот што го направи со криминалците од минатото. Без тоа ќе бевме веќе започнати со преговори со Европската Унија. СДСМ мора да сноси одговорност на овие избори за забавената европска интеграција, на база на суспендираниот правен систем во земјава”, истакнува Петар Богојески.

Македонски концепт истакнува дека нејзиниот услов за формирање Влада ќе биде носење на неколку клучни закони, Закон за политички партии, Закон за пратеници волонтери и Закон за финансиска лустрација на политичарите и за понесување одговорност за неисполнети политички ветувања. Овие принципи и вредности за кои се залага Македонски концепт ќе предизвикаат демократизација на земјата и создавање Влада и Парламент кои ќе работат за доброто на граѓаните.

Прикажи повеќе...

Македонија

Петмина починати и 78 новозаболени од ковид-19 во земјата

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-26, Куманово-4, Дебар-1, Штип-17, Тетово-9, Струга-3, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-5, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-3, Виница-1, Свети Николе-5.

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово и еден пациент од Струга.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 70 и 80 години.

Во ГОБ „8 септември“ починати се пациенти на возраст 77 и 63 години, кај едниот пациент вирусот е докажан постмортем. Во ОБ Струга е починат пациент на 86 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица од: Скопје-72, Куманово-53, Штип-20, Прилеп-4, Тетово-10, Велес-1, Гостивар-5, Пробиштип-2, Ресен-4, Неготино-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7124, бројката на оздравени пациенти е 3199, на починати е 346, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3579. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 3422, активни 1960
• Куманово 801, активни 194
• Дебар 110, активни 58
• Штип 390, активни 157
• Прилеп 281, активни 51
• Тетово 775, активни 391
• Струга 268, активни 169
• Велес 196, активни 42
• Битола 62, активни 23
• Охрид 205, активни 176
• Кавадарци 21, активни 15
• Гостивар 161, активни 93
• Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
• Струмица 17, активни 9
• Крива Паланка 17, активни 11
• Радовиш 4, активни 0
• Крушево 7, активни 3
• Кочани 75, активни 22
• Пробиштип 29, активни 18
• Демир Хисар 2, активни 1
• Македонски Брод 6, активни 4
• Пехчево 6, активни 3
• Берово 3, активни 0
• Валандово 6, активни 2
• Виница 4, активни 1
• Делчево 1, активни 0
• Кратово 5, активни 2
• Свети Николе 47, активни 42
• Кичево 48, активни 39
• Ресен 122, активни 85
• Неготино 21, активни 5 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 894 теста се преку: ИЈЗ –544, МАНУ -96, Жан Митрев (Филип Втори) -71 и Систина со PCR метода -183. Досега во земјата се направени вкупно 68.059 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 90 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 29 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 4 деца позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6 нови, вкупно хоспитализирани се 122 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 37, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 94 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 402
• Аеродром – 155
• Бутел – 170
• Гази Баба – 201
• Центар – 149
• Карпош – 166
• Сарај – 150
• Кисела Вода – 110
• Ѓорче Петров – 115
• Студеничани – 107
• Шуто Оризари – 95
• Арачиново – 51
• Илинден – 35
• Петровец – 17
• Чучер Сандево – 18
• Сопиште – 9
• Зелениково-8
• Странец – 2
• Нераспределен- 0

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Петмина починати и 78 новозаболени од ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Македонија1 час

(Видео) Санчез: Се надевам дека по 15 јули, Северна Македонија ќе остане со проевропска Влада

Се надевам дека по изборите на 15 јули, Северна Македонија ќе продолжи со ваква проевропска Влада, Влада која ќе остане...

Регион3 часа

(Видео) И покрај забраната, Грција им дозволи влез на српските туристи кои со часови чекале на граница

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Топ3 часа

Притвор за двајцата скопјани што киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани што киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Култура3 часа

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија3 часа

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјата

Бројот на заразени од коронавирус во земјата надмина 7.000 лица кога вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментот активни се...

Регион18 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион19 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава20 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет21 час

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт22 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија22 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ23 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија1 ден

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија1 ден

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ1 ден

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа1 ден

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет1 ден

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет2 дена

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија2 дена

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Досие