Контакт

Македонија

(Видео) Шахпаска: Заврши блокадата на Иванов, изгласавме низа закони

Објавено пред

Со задоволство можам да соопштам дека заврши блокадата на законодавниот процес во Собранието со која поранешниот претседател Иванов нанесуваше директна штета на граѓаните и на интегративните процеси на државата, изјави на прес-конференција пратеничката од СДСМ, Јагода Шахпаска.

„На вчерашната седница во трето читање изгласавме низа закони, меѓу кои и Законите за прекинување на бременоста, за спречување и заштита од дискриминацијата, Законот за Судскиот совет, за коишто Иванов спротивно на Уставот не сакаше да ги потпише указите за нивно прогласување. Станува збор за исклучително важни закони, чие донесување граѓаните го бараа и го очекуваа, но и кои се важен чекор и услов за нашите евроинтеграциски процеси. Законодавниот процес е повторно во функција, а Собранието на Република Северна Македонија конечно може со полн капацитет ефикасно да работи“, изјави Шахпаска.

Пратеничката истакна дека како парламентарно мнозинство остануваат силно посветени на градењето едно општество за сите, без поделби, без дискирминација, општество на еднакви граѓани со еднакви можности независно од полот, расата, верата или, пак, сексуалната определба.

„Со новиот Закон за спречување и заштита од дискриминација за прв пат со закон се заштитуваат лицата со попреченост, различен родов идентитет, различна сексуална ориентација. Овој закон беше подготвен во соработка со невладиниот сектор, но е и еден од условите за евроинтеграцискиот процес на нашата држава. Законот за прекинување на бременоста, граѓаните го очекуваа подолго време и кој овозможува жената сама да одлучува за своето репродуктивно здравје“, рече Шахпаска.

Таа рече дека ќе продолжат ги реализираат нивните заложби за владеење на правото, за реформи во судството и за еднаквост на сите пред законот.

„Законите за Судски совет, за управните спорови и за судови се дел од реформите во судството кои се нужни, откако ВМРО-ДПМНЕ буквално го сруши судскиот систем.   Овие закони се само дел од реформите што ќе следуваат во наредниот период.  Не отстапуваме од целта Република Северна Македонија да биде стабилна, просперитетна и економски развиена европска држава“, рече Шахпаска.

Македонија

Фатиме Фетаи се враќа во скопското обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Објавено пред

Советот на јавни обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

Обвинителката Лиле Стефанова се враќа во радовишкото јавно обвинителство. Неа лани и истекол мандатот во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Обвинителите Љубомир Лапе и Бурим Рустеми се враќаат во кумановското јавно обвинителство.
Стефчо Донев во Јавното обвинителство во Кочани, Елизабета Јосифовска во Обвинителството во Гостивар. Петмина обвинители – Фатиме Фетаи, Гаврил Бубевски, Артан Ајро, Трајче Пеливанов и Ленче Ристоска од утре на работа ќе одат во скопското обвинителство.

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Ацо Колевски рече дека отпосле ќе одлучуваат за евентуално времено упатување во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.Одлуката стапува на сила по објавата во ,,Службен весник”.

Колевски рече дека Законот за СЈО се’ уште е во правна сила и е отворена опцијата обвинителите да бидат прераспоредени на места со споредливи лични примања, т.е. во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција или во Вишото обвинителство.

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител.

Прикажи повеќе...

Македонија

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Објавено пред

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител.

Советот на јавни обвинители го стави надвор од сила решението со кое и мирува функцијата на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева во гевгелиското јавно обвинителство,рече на денешната прес-конференција Ацо Колевски, претседател на Советот на јавни обвинители.

Собранието ја разреши Јанева од прв човек на СЈО пред истекот на нејзиниот мандат. Таа се наоѓа во притвор како осомничена во случајот ,,Рекет”.Во притвор за истиот случај се и осомничените Бојан Јовановски и Зоран Милевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Од четврток заладување

Објавено пред

Времето утре ќе биде сончево и многу топло за овој период од годината, а од четврток нè очекува заладување. Поради високите температури, утре, по должината на Повардарјето, а во среда само во југоисточните делови, ќе биде активиран жолт метеоаларм, информира УХМР.

В среда попладне ќе дува засилен северен ветер, кој во северните делови ќе предизвика опаѓање на температурата.

Извор: УХМР

Во четврток ќе настапи значителна промена на временската состојба. Ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, а дневната температура ќе опадне за осум степени.

Потоа, во следните денови времето ќе биде стабилно со ниски утрински и дневни температури. Засилен северен ветер ќе дува и в петок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Фатиме Фетаи се враќа во скопското обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавни обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка...

Македонија12 минути

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавни обвинители го стави...

Свет3 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија3 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија3 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион3 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ4 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет4 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет4 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион15 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион17 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија18 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија23 часа

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија1 ден

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет1 ден

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Македонија2 дена

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за...

Досие