Контакт

Македонија

(Видео) Шахпаска: Сè уште има деца што живеат на работ на егзистенцијата, без доволно храна и вода, без можност за образование

Објавено пред

Денес е Светскиот ден на детето. Се одбележуваат 31 година од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето од Обединетите нации.

Точно 31 година трае борбата за заштита и унапредување на детските права. Но, и денес светот се соочува со истите предизвици како и на почетокот. За жал, сè уште има деца што живеат на работ на егзистенцијата, без доволно храна, без пристап до чиста вода за пиење, без можност за образование, здравствена заштита. Има деца што се жртви на насилство и злоупотреба, истакна министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.

„Токму затоа, не само 20 Ноември, туку секој ден треба и мора да биде ден на детето. Светот мора да биде обединет во подигнувањето на свеста за детските права. Само преку заедничка и координирана акција ќе создадеме услови за безгрижно детство, за развој и квалитетно образование, кусо кажано – услови за воспитување на идните градители на светот.

Министерството за труд и социјалана политика посветено работи на својата мисија за намалување и елиминација на детската сиромаштија, создава услови за квалитетен ран детски развој и предучилишно образование. Градиме нови градинки за зголемен опфат на деца од предучилишна возраст.

Со деинституционализацијата децата ги сместивме во мали групни домови и згрижувачки семејства. Го олеснивме пристапот до гарантирана минимална помош на најсиромашните семејства, обезбедивме правичен и солидарен модел за пристап до детски и образовен додаток“, додаде министерката.

Македонија

Целосно уништена опремата за следење на рисот во Кичевско

Објавено пред

Несовесни граѓани целосно уништиле кафез-замка во месноста Суви Дол, Кичевско, којашто била поставена од Македонското еколошоко друштво за научно-истражувачки цели. Кафезот не е во можност повторно да се употреби за следна мониторинг сесија на балканскиот рис.

„Досега не сме имале вакво искуство и апелираме до граѓаните што се движат во планина дека овој тип на замки е наменет исклучиво за научно истражувачки цели и следење на популацијата на критично загрозениот балкански рис. Случајот ќе го пријавивме во полиција и се надеваме дека надлежните ќе поведат постапка против сторителите.“, вели Диме Меловски од Македонското еколошко друштво.

Вакви замки се поставени на повеќе локации во НП „Маврово“ и надвор од него и се од непроценлива вредност за стекнување нови сознанија за ова ретко животно, коешто МЕД активно го проучува и заштитува од 2006 година.

Тој сподели и една убава вест, раскажувајќи дека жители на мавровските села им испратиле фотографии од рисицата Лиса што ја следат долго време со со ГПС околувратник.

„Деновиве добивме прекрасни слики од рисицата Лиса, деветта различна единка рис заловена во рамки на истражувачките активности од Програмата за закрепнување на балканскиот рис кои МЕД систематски ги спроведува од 2010 година. Станува збор за здрава единка, стара околу 7 години“, изјави Меловски од Македонско еколошко друштво.

Фотографиите им ги испратил жител од едно мавровско село, што ја сликал рисицата од својата тераса.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ со нови кадровски одлуки во општинските комитети, избрано е и претседателство на ветераните

Објавено пред

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ синоќа донел повеќе кадрови одлуки во насока на „реструктуирањето и катарзата која беше најавена од партискиот лидер Христијан Мицкоски“. ИК донел одлука за избор на претседатели на општински комитети, како и членови на претседателство на Унијата на ветерани на ВМРО-ДПМНЕ, а разговарал и за актуелната политичка и економска ситуација, состојбата во здравството, блокадата од Бугарија.

„Извршниот комитет разговараше и за актуелната политичка и економска ситуација, при што изрази сериозна загриженост за состојбата во здравството поврзана со Ковид-19 пандемијата, каде што, секојдневно има траорни слики со починати од болниците на Венко Филипче, блокадата на Бугарија како резултат на лажните ветувања и пазарџиското однесување на Зоран Заев и распродавањето на државните интереси и државниот капитал, како и лошата состојба во економијата каде што секојдневно се бројат нови отпуштања“, се вели во соопштението.

За претседатели на ОК на ВМРО-ДПМНЕ се избрани:

· Претседател на ОК НОВО СЕЛО – Петар Марков

· Претседател на ОК СТРУМИЦА – Жан Дрвошанов

· Претседател на ОК МАВРОВО И РОСТУШЕ – Харис Ибраими

· Претседател на ОК РАДОВИШ – Ванчо Ристов

· Претседател на ОК ПРИЛЕП – Дејан Продановски

· Претседател на ОК БОСИЛОВО – Мито Андонов

· Претседател на ОК ПЕХЧЕВО – Александар Китански

· Претседател на ОК БОГДАНЦИ – Марјан Пеев

· Претседател на ОК КОЧАНИ – Митче Стојков

· Претседател на ОК ПРОБИШТИП – Марјан Миленковски

· Претседател на ОК ДОЈРАН – Ѓорѓи Граматиков

· Претседател на ОК ДЕЛЧЕВО – Сашко Ивановски

· Претседател на ОК БЕРОВО – Столе Каракутовски

Според одлуката на Извршниот комитет, членови на Претседателство на Унијата на ветерани се:
Мане Јаковлевски, Слободан Анастасовски, Драган Димишков, Љупчо Трпевски, Ѓорѓи Илиевски, Мирослав Тасевски, Драган Василевски, Бранко Момировски, Ѓорѓи Малковски, Живко Ристески, Александар Бичиклиски, Илија Шаторот, Сашо Наковски, Златко Милошевски, Ламбе Арнаудов, Душко Ѓорѓиев, Милан Кузев, Сашо Дранго, Борис Јанев, Ванчо Каранфилов, Марија Кирова, Ристо Ѓоргиев, Дејан Цветковски, Митко Антовски, Симо Илиевски, Владо Ѓорески и Андон Чибишев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Објавено пред

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од судењето за невладината организација Меѓународен сојуз. Според судот, барањето е неосновано.

„По повод барањето за изземање, одлучено е барањето за изземање да е одбиено како неосновано”, соопшти судијката Гаврилова-Ефремова на почетокот од судењето.

Бојан Јовановски и на денешното рочиште побара изземање на претседателот на судијката, но овојпат и на целиот судечки совет.

„Поради основано сомневање дека судијката е политички иструирана и поврзана со претседателот на овој суд за кој знам како е избран, што ми дава право за сомневање за систем на сврзани садови, имам сомневање дека овој судечки совет е контролиран од премиерот Зоран Заев и други политички субјекти. Новата околност укажува дека на минатото рочиште судијата без никаква навреда моја кон судот или личноста на судијата во запосникот нотираше дека јас сум ја навредил и сум го навредил овој суд. Сомнежот за непристрасно судење е дека јасно може да се види односнот кон едната страна во оваа постапка односно Обвинителството и обвинетите кои седат на оваа клупа ни криви ни должни”, рече Јовановски.

Првообвинетиот Бојан Јовановски, на минатото рочиште рече дека барањето е поради пристрасност, бидејќи судијката била дел од судечкиот совет на случајот „Рекет“.

На самиот почеток, судијката го опомена Бојан Јовановски, бидејќи на неа и се обрати со зборовите: „Немојте да се дерете, не сме мали деца”. Реакцијата на Јовановски доаѓа откако судијката Гаврилова Ефремовска ја прекина обвинетата Фросина Ташевска-Ременски за да даде објаснување за што смее да се произнесе пред судот.

Јовановски е обвинет за измама и перење пари. Ременски, како почесен претседател на невладината организација е обвинета за помагање во делото измама, Мандиќ за помагање во измамата и перењето пари, Миле Јовановски се терети за помагање во перењето пари и за неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје. Како правно лице обвинета е и невладината организација.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени низ здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера...

Култура2 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа2 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет3 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но откако во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија3 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион3 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа4 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет4 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет4 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет5 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет5 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет5 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија17 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет18 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет18 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија18 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа18 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет19 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт20 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Досие