Контакт

Македонија

(Видео) Шекеринска: 11 милиони евра од планот за модернизација се насочуваат кон специјалните сили  

Објавено пред

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, заедно со началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски, беше во посета на Полкот за специјални операции, од каде што информираше дека денеска се прима целосната набавка на нови 7.200 пара чизми за припадниците на АРМ. Со оваа набавка секој армиски припадник ќе добие нови чизми со што се подобрува личната опрема на војниците.

dobivaj vesti na viber

„Изминативе две години, со трендот на зголемување на средства во одбраната, Владата покажа дека знае да ги цени припадниците на Армијата и Армијата како институција. На почетокот на нашиот мандат знаевме дека треба да се концентрираме на основни работи: чизми и униформи. Тие беа рак-рана што честопати се спомнуваше од страна на припадниците на Армијата. Драго ми е што денешнава посета коинцидира со завршување на еден од тие два важни проекти“, рече Шекеринска.

Истакна дека последните набавки од буџетот се случувале пред пет или шест години, но дека ниту еднаш досега не се обезбедиле средства за набавка која соодветствува на вкупниот број на припадници на Армијата.
Министерката додаде дека во следните две или три недели по приоритети, сите припадници на АРМ со постари чизми од една година ќе добијат шанса да имаат подобра лична опрема. Информираше дека во април очекува да бидат испорачани и 14.000 воено-теренски униформи, по две за секој припадник на АРМ.

Во однос на плановите за периодот кој следува, министерката истакна дека оваа година Министерството ќе се фокусира освен на подобрување на личната опрема на војниците, и на модернизација на опремата и механизацијата. Во планот за модернизација, рече Шекеринска, околу 11 милиони евра насочуваме исклучиво кон специјалните сили коишто се дел од Армијата, со што ги зголемуваме капацитетите и на нашата држава да се справува и со кризни ситуации, меѓутоа и оваа единица да продолжи да ја претставува Македонија во најдобро светло.

На средбата во Полкот за специјални операции пред министерката беа презентирани приоритетите за специјални сили, за кои спомена дека заедно со останатиот армиски состав беа клучните фактори за Македонија да ја добие поканата за членство во алијансата, успешно да ги заврши пристапните разговори и да е на чекор од седнување на масата на сојузниците.

Македонија

Маричиќ од Брисел: Имаме напредок и добро ниво подготвеност во Поглавје 23, сега треба да забрзаме со реформите

Објавено пред

Во Брисел денес почна дводневниот билатерален скрининг за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права“, на кој заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, рече дека континуирано расте напредокот во правосудството, што е потврдено и последниот Извештај на ЕК за 2022.

dobivaj vesti na viber

„Имаме постигнато доволно добро ниво, а сега мораме да ги забрзаме реформите кои ќе имаат директно влијание врз секојдневниот живот на граѓаните. Но, има уште многу што да се направи. Приоритет на македонската администрација и правосудни органи мора да остане исполнувањето на обврските во оваа област со цел задржување на динамиката и напредокот во преговорите. Скринингот и текот на преговорите очекуваме да дадат брзи мерливи резултати кои квалитативно ќе се одразат на целиот процес и на целокупниот општествен амбиент“, рече Маричиќ пред претставниците на Европската комисија.

Од страна на претставниците на Европската комисија на почетокот на состанокот беше кажано дека очигледен е напредокот и посветеноста на реформите во правосудството, што е нотирано и во годишниот Извештај за 2022 година, но дека не е сè направено и мора уште да се работи.

Експертите посочија дека нема сомнеж дека Северна Македонија има значајно подобрување во оваа област и ја истакнаа проактивноста на Државната комисија за спречување на корупција. Тие додадоа дека сме добар пример за мултиетничко општество, а потенцираа дека мора да продолжиме во обезбедувањето на основните права, заштитата на малцинствата.

На билатералниот скрининг за Поглавјето 23 учествуваат над четириесет претставници од државните институции кои презентираат и одговараат на прашањата од експертите на Европската комисија во четири тематски целини: судски реформи, антикорупциска политика, фундаментални права и права на граѓаните на ЕУ.

Одговорна институција за Поглавјето 23 е Министерството за правда, а координаторка на преговарачката група е Фросина Тасевска, државен советник за ЕУ-интеграции.

антикорупциската политика и фундаменталните права, од денот акцентот беше ставен на антикорупциската политика и законодавството во однос на справување и борбата со корупцијата, административните капацитети и инструменти, евиденција, степенот на усогласеност и сл.

Македонскиот преговарачки тим презентираше на две теми: Антикорупција и фундаментални права, со акцент на антикорупциската политика и законодавството во однос на справување и борбата со корупцијата, административните капацитети и инструменти, евиденција, степенот на усогласеност и сл. Презентирањето за фундаментални права, ги опфати прашањата поврзани со правната рамка на фундаменталните права, понатаму правата на слободно изразување и религија, мерки за борба против расизмот и ксенофобијата, говорот на омраза и злосторство од омраза, правата на детето, недискриминација – расна или етничка дискриминација, вклучително и права и дискриминација на Роми, дискриминација против ЛГБТ-заедницата, родова еднаквост и насилство врз жените, слобода на изразување, вклучувајќи ja слободата на медиумите и плурализам и права на лицата со попреченост.

Утре билатералниот скрининг за поглавје 23 продолжува со темата фундаментални права и судство, известуваат од Секретаријатот за европски прашања.

Прикажи повеќе...

Македонија

Првиот контејнер со контамирана земја од ОХИС замина за Германија

Објавено пред

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини направи обиколка на локацијата во Охис каде што е спакувана контаминираната земја со HCH од малата депонија. По комплетирањето на сите потребни дозволи за извоз на земјата, компанијата Polyeco денес го започна транспортот на 126 тони земја контаминирана со HCH, која е спакувана во 7 контејнери.

dobivaj vesti na viber

Крајна дестинација на контаминираната земја е Германија, каде ќе биде испорачана во постројка лиценцирана за третман на ваков тип отпад. Со тоа завршуваат активностите во кои како имплементациона агенција учествуваше UNIDO. Во реализацијата на вториот лот е вклучена имплементационата агенција UNOPS со средствата обезбедени во Повеќе-партнерскиот фонд за животна средина и веќе се ископани, спаковани и транспортирани до крајната дестинација за уништување 480 тони на HCH отпад од вториот лот, известува Министерство за животна средина и просторно планирање.

Во наредниот период се очекува да започнат активности за чистење на третиот лот за што во завршна фаза е евалуацијата по огласот за избор на изведувач за чистењето и се очекува во најскоро време постапката да заврши и избраниот изведувач да потпише договор со UNOPS.

Досега вкупно се ископани, спаковани и извезени 960 тони на HCH отпад од првиот и вториот лот, од кои 480 тони се веќе спалени, соопшти Министерство за животна средина и просторно планирање.

Прикажи повеќе...

Македонија

Петровска – Танер: Стабилноста, безбедноста и просперитетот на Западен Балкан се суштински за безбедноста на Европа

Објавено пред

Министерката Славјанка Петровска денеска во Кремс се сретна со австриската министерка за одбрана, Клаудија Танер, со која разговараше за потребата од интензивен дијалог и соработка во однос на безбедносните предизвици со кои се соочува континентот, како и за потребата од брза и ефикасна европска интеграција на земјите од Западен Балкан.

dobivaj vesti na viber

„Австрија како непосреден сосед на регионот и одличен познавач на балканските прилики е директно засегната од потребата за ефикасна европска интеграција на земјите од Западен Балкан во Европската Унија. Стабилноста, безбедноста и просперитетот на земјите од Западен Балкан имаат големо влијание врз безбедноста на целиот континент“, рече министерката Петровска на состанокот.

Министерката истакна дека самиот факт дека седиштето на ОБСЕ е во Виена ја покажува силната посветеност на Австрија кон мултикултурализмот. Петровска се заблагодари за австриската поддршка во контекст на претседавањето на Северна Македонија со оваа организација во 2023 година, кое доаѓа во една комплексна безбедносна состојба на континентот.

Министерката Танер ја повтори заложбата на Австрија за поддршка на патот на земјите од регионот, вклучувајќи ја и Северна Македонија кон полноправно членство во Унијата, и истакна дека земјата ќе продолжи да биде активна во достигнувањето на оваа цел и во рамките на ЕУ, но и во регионот.

На средбата стана збор и за билатералната одбранбена соработка за која беше речено дека е особено интензивна. Министерките Петровска и Танер изразија подготвеност за уште посилна соработка, што може да се види и преку веќе усогласениот план за билатерална соработка за 2023 година, кој опфаќа повеќе области, меѓу кои и безбедносната политика, меѓународните операции и воената обука и едукација.

Како начин за зацврстување на соработката беше споменато и партнерството со Националната гарда на Вермонт, кое го реализираат и двете земји и кое отвора можност за дополнителни заеднички активности во одбраната, кризниот менаџмент, образованието и економијата.

Воената соработка помеѓу Северна Македонија и Австрија се реализира од 2006 година и таа е особено активна во однос на истражувањата на безбедносната и воена политика, размената на искуства во доменот на логистиката, воената обука и образованието и курсевите за операции за одржување на мирот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија2 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија2 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија3 часа

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија4 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа4 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија5 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет7 часа

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет8 часа

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет8 часа

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет8 часа

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет8 часа

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет9 часа

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...

Македонија9 часа

Маричиќ во Брисел, почнува билатералниот скрининг за „Правосудство и фундаментални права“

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел ќе го...

Регион20 часа

Курти: Сакаме договор, но се чини дека Вучиќ и Белград не го сакаат

„Сакаме договор, одиме на дијалог. Се чини дека Белград и Вучиќ не сакаат договор“, изјави косовскиот премиер Албин Курти. Во...

Македонија23 часа

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Хероината од документарниот филм Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. „Ако ги сакате пчелите,...

Македонија1 ден

Адвокатите на осудените за убиството на Тот, најавија жалби: „Казните се драконски“

Сите адвокати на обвинетите и првостепено осудени за убиството на Денис Тот најавија жалби на пресудата. Незадоволни се од висината...

Свет1 ден

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Шпанската полиција соопшти дека дошло до експлозија во украинската амбасада во Мадрид. Станува збор за писмо бомба, а еден вработен...

Економија1 ден

Потпишан договор, продолжува испораката на греење во Чаир и Бутел

АД ЕСМ го плати природниот гас наменет за АД Скопје Север за испорака на греење и потрошувачите во општините Чаир...

Македонија1 ден

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит

Министерот за правда Никола Тупанчески , одговарајќи на новинарски прашања за положениот правосуден испит на Барлет Џафери во 2015 година...