Контакт

Македонија

(Видео) Шилегов го отцепи Бутел од Скопје, затворени две улици

Објавено пред


Нема возач ниту, пак, патник во ЈСП што не го пцуе скопскиот градоначалник Петре Шилегов додека минува низ Бутел последнава недела. Километарски колони возила се создаваат околу кружниот тек во близина на Општината оти од минатата недела тој е единствениот начин од Центар да се стигне до Бутел, Радишани и околните населени места. По налог на градоначалникот Шилегов, затворен за сообраќај е дел од улицата Цетињска кој претставува продолжение на булеварот Христијан Тодоровски Карпош и единствена алтернатива за да не се минува низ кружниот тек. Третиот пристап, пак, до Бутел 1, улицата Александар Урдаревски, е затворена за сообраќај уште од лани летото, поради реконструкција што се одолговлекува со месеци.

Бутелчани велат дека Шилегов насила го отцепил Бутел од останатиот дел од градот бидејќи ја затворил и Цетињска, а не ја довршил реконструкцијата на Александар Урдаревски па сега сиот сообраќај е насочен кон кружниот тек кој не може да ги прими сите возила.

„Колоните се подолги од оние на грчка граница и само нашиот кружен тек го регулираат двајца полицајци. Наутро и попладне е толку заглавено што нема каде да помине ни Брза помош ни пожарна, не дај боже да има потреба од нив, ќе умираме и ќе гориме“, велат бутелчани.

Од Град Скопје велат дека нема решение за метежот уште најмалку еден месец.

„Во согласност со изведбениот проект во оваа фаза на реализација на булеварот Христијан Тодоровски Карпош, треба да се изведе спојување на атмосферската и фекалната канализација со постојната подземна инфраструктура на улицата Цетинска. Изведбените решенија се затекнати и врз основа на нив претходно се изработени времени сообраќајни решенија кои треба да ги спроведе сообраќајната полиција за регулација на сообраќајот и непречено движење на возилата и јавниот превоз. Работите на оваа фаза треба да завршат надоцна до 15 април, оваа година“, велат од Град Скопје.

Затворена за сообраќај останува и улицата Александар Урдаревски. Рокот за нејзино завршување, според последната најава на градските власти, е првата седмица на мај. Работите се одолговлекле поради зимските и влажни денови. На улицата веќе биле завршени инфраструктурата и тротоарите, а останал за уредување само коловозот.

Метежот од Бутел се пренесува и на сите околни крстосници, а автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) кои минуваат низ оваа неселба доцнат и во другите делови на градот. Скопјани од Нерези и Козле се жалат дека веќе една недела на автобуските постојки се собираат луѓе како на митинзи.

„Четириесет минути чекав 57 во Козле. Кога сериозно задоцнив на работа морав да барам такси. Шилегов треба да најде начин да нè обесштети за доцнењето на работа. Не можеме да сметаме на јавниот превоз кој ние го плаќаме“, вели скопјанка револтирана од доцнењето на автобусите на ЈСП.

Град Скопје не одговори на прашањата на „Макфакс“ дали ќе најдат начин да им надоместат на скопјани за изгубените дневници и доцнењето на работа, а не одговорија ниту на прашањето зошто ја затвориле Цетињска без да ја довршат улицата Александар Урдаревски. Од ЈСП тврдат дека сите поаѓања на линиите кои минуваат низ Бутел се навремени, а доцнење се јавува во текот на движењето поради градежните активности. Не можат да најдат ниту времено решение за автобусите да не доцнат оти не можеле да влијаат на градежните активности.

Македонија

Нов објект за општината Маврово-Ростуше

Објавено пред

Од

Општината Маврово – Ростуше наскоро ќе добие нов објект. Во административниот центар на општината, градоначалникот Медат Куртовски потпиша Договор за изградба на нова Општинска зграда во Ростуше со изведувачот ‘Конзорциум – Пелагонија АД Гостивар – Изградба Комерц Скопје’.

Вкупната вредност на проектот изнесува 288.1о3 илјади евра, од кои канцеларијата на Светска Банка обезбедува 195 илјади евра. Министерство за Финансии на ќе обезбеди дополнителни 65 илјади евра, а учеството на општината изнесува 28 илјади евра.

Објектот ќе зафаќа 6оо квадратни метри и ќе биде изграден на нова локација.

„Изградбата на новиот објект на општината ќе овозможи создвавање на соодветни услови за работа на локалната администрација“, изјави градоналникот Медат Куртовски.

Тој додаде дека сегашниот објект во кој делува локалната власт , не одговара ниту одблизу на потребите на локалната администрација .

Прикажи повеќе...

Македонија

Oсмани: По извештајот, Македонија излегува од состојба на ургентност

Објавено пред

Од

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, учествуваше на деветтото издание на „Компаративната анализа – извештаи на Европската комисија за Македонија 2014-2018“ во организација на Евротинк – Центарот за европски стратегии и Фондацијата „Отворено општество – Македонија“ (ФООМ).

„Една од најважните придобивки од оваа чиста препорака е дека извештајот покажа оти Македонија се врати на евро-атлантската агенда, на евроинтегративниот пат“, изјави Османи додавајќи дека овој впечаток е поткрепен и во изјавите на еврокомесарот Хан при предавање на извештајот, но и при посетата и во обраќањето на потпретседателката Могерини денеска.

„Извештајот покажа дека Република Македонија успешно ги адресира ургентните приоритети, што покажува дека е надмината политичката криза, а земјата е вратена на нормалниот демократски колосек“, истакна Османи додавајќи дека е констатиран и пристоен напредок во реформите, особено во делот на создавањето на основите, т.е. условите за стабилна долгорочна реформска агенда на државата.

Османи посочи и дека една од клучните придобивки претставува и напредокот во демократскиот и политичкиот квалитет имајќи предвид дека реформите се имплементирани со целосно почитување на процедурите на инклузивен начин, со вклученост како на граѓанскиот сектор и експертската јавност така и на опозицијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Тунтев: Препораката е дополнителен мотив да продолжиме со реформите

Објавено пред

Од

Пораките што денес ги добивме од високата претставничка за надворешна и безбедноста политика на Европската Унија, Федерика Могерини, и вчера од еврокомесарот Јоханес Хан, како и исклучително позитивниот извештај за напредокот на Република Македонија, се јасен сигнал дека нашата државата се движи во вистинскиот правец. Ова го изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

„Охрабрувањето што го добиваме од високите европски претставници и кристално чистата и безусловна препорака за полноправно членство на Република Македонија во Европската Унија се признание што го добивме за сите наши досегашни напори, но и дополнителен мотив за нас да го продолжиме патот на реформите.  Позитивните оценки во извештајот на Европската комисија се значаен успех за Македонија, која по повеќе години политичка криза и бесперспективност и изолираност, се врати на вистинскиот, на европскиот пат“, рече Тунтев и додаде дека претстои уште многу работа.

Тунтев повтори дека следна задача и цел е одлука за почеток на преговорите со Европската Унија во јуни, што парламентарното мнозинство заедно со Владата ќе гледаат интензивно да ги реализираат и да ги сработат поставените задачи.

Координарот најави дека во насока на зајакнување на улогата на Собранието, по иницијатива на пратеничката група на СДСМ и коалицијата, а во соработка со Националниот демократски институт, ќе обезбедат уште поголема комуникација помеѓу пратениците и Владата.

„Почнувајќи од наредната седница за пратенички прашања, што е планирано да се одржи на 26 април, четврток, премиерот и министрите од Владата за време на паузата ќе бидат достапни за сите пратеници, вклучително и пратениците од опозицијата, за во една неформална и директна комуникација пратениците да имаат можност од прва рака да се информираат за прашања што се од нивен интерес, секако за прашања и проблеми од средините од кои доаѓаат, но и за да алармираат за одредени проблеми. За да се реализира оваа идеја, неопходно беше враќањето на нашите колеги од опозицијата, така што на овој начин сакаме да овозможиме поголема инклузивност, но и да го унапредиме политичкиот дијалог во нашата држава“, најави Тунтев.

Дополнително, како што рече, премиерот Зоран Заев ќе присуствува и на седницата на Националниот совет за евроинтеграции, на Комисијата за европски прашања и на Мешовитиот парламентарен комитет, што треба да се одржи наредната недела, каде што директно ќе ги информира пратениците за извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, но и за процесите и очекувањата што следуваат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија2 часа

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион3 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија3 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија3 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет4 часа

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија17 часа

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија20 часа

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија23 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија24 часа

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија1 ден

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет1 ден

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија1 ден

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија1 ден

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија1 ден

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија1 ден

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија1 ден

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Македонија2 дена

ЕК: Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската Унија, соопшти еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за напредокот на...

Досие