Контакт

Македонија

(Видео) Шилегов тврди дека најмногу го развил Скопје, Петровска најавува победа над урбанистичката мафија

Објавено пред

Петре Шилегов, актуелен градоначалник и кандидат од СДСМ, смета дека град Скопје немал развој во изминатите 27 години сѐ до неговото доаѓање.

Тој вели дека на градот му треба концепт, а не експерименти.

Според Шилегов, програмата што сега им ја нуди на скопјани во следните четири години, доколку победи на изборите, ќе биде целосно реализирана, и додаде: „немаме поинаква алтернатива, освен да го доразвиеме инфраструктурно градот“.

Тој очекува сигурна победа на изборите, дури и во првиот круг.

„На многумина што се кандидираа на почетокот на кампањата, веројатно во меѓувреме им стана јасно дека дс го водиш Скопје не е едноставна работа, туку е работа што се базира на сериозни планови за да има квалитетна реализација. Градот Скопје не е попис на желби, туку сериозен организам со динамика. Веројатно дека кандидатката на ДПМНЕ и Мицкоски се соочуваат со таа реалност бидејќи од ден на ден, колку што успеав да видам, нејзините прес-конференции повеќе личат на отчет на одработеното од моја страна во изминатите четири години отколку на нешто што е реална понуда до скопјани“, рече Шилегов прашан за мислење зошто неговите противкандидати одбија дебата со него и Ана Петровска, кои ја прифатија поканата.

Приоритет на Ана Петровска од Зелен хуман град е враќање на моќта од урбанистичката мафија кај граѓаните, решавање на проблемите со управувањето со отпад за кој смета дека нема каде да се рециклира од страна на граѓаните.

Таа посочи дека има и план за скопјани да дишат чист воздух, без да слушаат оправдување дека тоа не е надлежност на Градот, а понуди и проекти за енергетска ефикасност.

За проектот „Скопје 2024“ смета дека сега не може да биде фокусот за трошење пари, а го оцени како: „архитектонско, урбанистичко, социјално и културолошко промашување, кое не смеело да му се случи на градот, а се размислува како овие габаритни објекти, кои се ставени на погрешно место, да се вклопат во живеењето за барем да не пречат визуелно“.

„Скопје е пред крстопат кога градот треба да го водат стручни, чесни и посветени луѓе, кои може да ги разберат процесите. Има можности Градот да соработува со други институции, со локалните власти за да се направи градот подобар, за да обезбеди хумано урбанистичко планирање, да ги реши прашњата за управувањето со цврстиот отпад. Важна работа е и тоа што Градот не е доволно транспарентен. Градот своите политики не ги дискутира со граѓаните. Не знам зошто е тоа така, ние ветуваме да имаме 46 советници, една алатка за прибирање на барањата на граѓаните, буџетски форуми…“, изјави Петровска.

Македонија

Пендаровски од Небрегово: Многу е важно да се спротиставиме на културата на заборав

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Небрегово ја посети Спомен-куќата на Блаже Конески и се обрати на завршниот настан на 6. Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“.

Во рамките на настанот претседателот Пендаровски положи свежо цвеќе пред родната куќа на Блаже Конески и ги посети внатрешноста на Спомен-куќата, обновената училишна училница и црквата во Небрегово.

На настанот се обратија и проф. д-р Елена Јованова-Грујовска, директорка на Институтот за македонски јазик, и проф. д-р Људмил Спасов, редовен професор на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“, а беше рецитирана и поезија на Конески од страна на ученици од Небрегово и Прилеп.

„Во време кога сите наши потпорни точки се сериозно предизвикани, во време кога се соочуваме со страдање и смрт на глобално ниво, во време кога пандемијата нѐ дистанцира од другите, често и од самите себеси, нужно е да ја нагласиме важноста на вредносните котви што ни даваат стабилност во нестабилново опкружување“, рече Пендаровски.

Додаде дека една од заедничките вредносни котви е она што зад себе како животно дело го остави Блаже Конески, филолог, лингвист, визионер.

„Тој опстојува како заштитник на нашата модерност – јазична, мисловна, книжевна, образовна и институционална. Тивок човек, кој со својата посветеност, одговорност, работливост и смиреност, треба да ни биде модел за нашето сегашно и идно дејствување во промоција на заедничката кауза“, истакна претседателот на државата.

Токму затоа, дополни тој, личноста што е парадигма за нашата национална еманципација и прогресивност треба да ја чествуваме постојано, не само јубилејно.

„Многу е важно да се спротиставиме на културата на заборав, која, за жал, е голема закана во овие брзи времиња. Неопходно е да ги реартикулираме во нашата сегашност, белезите на оние што се арматурата на нашиот национален и културен континуитет. Овој собир, посветен на Конески, токму тоа и го прави“, истакна Пендаровски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Објавено пред

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати резултати. Веќе две години не можеме да зборуваме за резултат. Ова на денешниот брифинг, како што пренесуваат бугарските медиуми, го истакнал Ангел Димитров, копретседателот на заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања со Република Северна Македонија.

„Се надевавме дека нешто може да се промени. Тоа го направивме за да може да се постигне договор, но вчера попладне нешто се промени и нашите колеги од РСМ се вратија на старите позиции. Нашите колеги не може да дозволат размислување за заедничка историја и за она што е запишано во договорот за пријателство и добрососедство“, рече Димитров.

Според него, Македонците, како што вели, не покажуваат никаква желба да имаат заедничко чествување на заеднички личности.

„Нашата желба да излеземе од ќор-сокакот декларативно ја поддржуваат нашите колеги, јавно се кажуваат работи што навистина немаат врска со работата на заедничката комисија“, рече историчарот и посочи дека не гледа никаква желба од страна на РСМ.

„За жал, сите наши обиди да направиме чекор напред застанаа. Наводите на РСМ потонаа во јамата на безволност ископана од нив“, заклучи тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре претпладне облачно и топло, попладне локален дожд и ветар

Објавено пред

Според најавите од УХМР, утре се очекува променливо облачно и релативно топло време, во одделни котлини ќе има појава на утринска магла и ниска облачност. Попладне и во текот на ноќта претежно во северните делови ќе има локален дожд, а по должината на Повардарието ќе почне да дува засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 5 до 10, а максималната ќе достигне од 18 до 23 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно, наутро со услови за појава на магла во делови од котлината. Попладне и кон крајот на денот ќе има локален дожд и ќе дува засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 9, а максималната ќе достигне 20 степени.

В недела ќе преовладува променливо облачно и посвежо време со умерен, а по должината на Повардарието засилен северен ветер. Од понеделник ќе се задржи свежо време со ниски утрински температури, кои од вторник на повеќе места ќе бидат околу нулата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија2 часа

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет3 часа

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет6 часа

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија6 часа

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија8 часа

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ9 часа

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет11 час

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион1 ден

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија1 ден

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ1 ден

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија1 ден

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија1 ден

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа1 ден

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија1 ден

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ1 ден

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет1 ден

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет1 ден

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет1 ден

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија2 дена

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Досие