Контакт

Македонија

Висока делегација од Вермонт во посета на Генералштабот на АРМ

Објавено пред

Високата делегација од Сојузната американска држава Вермонт, која ја предводи заменик-гувернерот, Моли Греј, и командантот на Националната гарда (НГ), генерал-мајор Грегори Најт, која престојува во тридневна официјална посета на земјава, денес престојуваше во Генералштабот на Армијата и Министерството за одбрана.

За време на посетата на Министерството и Генералштабот, делегацијата се сретна со министерката за одбрана Радмила Шекеринска, на која присуствуваше и амбасадорката на САД, Кејт Мери Брнз, додека генералот Најт имаше средба и со својот домаќин, началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски.

Заблагодарувајќи се за нивното присуство на денот на високи гости на вежбата „Одлучен удар 21“, министерката Радмила Шекеринска ја потенцираше одличната одбранбена соработка и важноста на вежбата во контекст на актуелните случувања.

„ Оваа вежба беше прв тест за нас по членството во НАТО и по пандемијата, кој го положивме успешно. Високо го цениме сето она што го направивте за нас во изминатите над две децении пријателство и сојузништво. Тоа создаде основа да градиме мостови и во други области како што е економијата“, рече таа.

Шекеринска нагласи дека соработката со Вермонт остави силен печат врз кариерите на многу војници и офицери на Армијата. „Високата бројка на наши војници и офицери кои учествуваа во соработката со Вермонт претставува силна препорака на Армијата на Република Северна Македонија и во НАТО. Нивното воено образование во САД позитивно ја смени нашата Армија“, истакна Шекеринска.

Заменик-гувернерката Моли Греј посочи дека вратата на Вермонт за обука и тренинзи на нашата Армија останува отворена и притоа се осврна на потребата од поголемо вклучување на жени во безбедносниот сектор.

На средбата стана збор за плановите за вклучување во меѓународни мировни мисии на нашата земја, како и за погодностите на „Криволак“ како армиски полигон со високо развиени капацитети за вежби и обука.

Во текот на посетата од страна на генералот Најт на десет припадници од составот на Баталјонот на воена полиција им се доделија значки за посебни заслуги кои се признание за покажаната висока професионалност во извршување на задачите за време на претходната посета на делегацијата на НГ на Вермонт на нашата држава.

Македонија

Поради презентација на пожарникарската сала затворена за сообраќај ќе биде улицата 11 Октомври

Објавено пред

Почнувајќи oд 18 часот денеска, затворена за сообраќај ќе биде скопската улица 11 Октомври, на потегот од булеварот Кочо Рацин, до улицата Крушевска Република (од Тутунски Комбинат до крстосницата кај Црвен Крст).

Како што информираат од МВР, причината за тоа е презентацијата на новата противпожарна скала од страна на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје, заедно со единици од полицијата.

Улицата ќе биде затворена за собообраќај до завршувањето на настанот, за кој е најавено дека ќе трае до 21 часот.

СВР Скопје апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ќе ги издаваат полициските службеници.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Премиерот, Зоран Заев, реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре во Софија македонската делегација ќе ги прифати барањата од Бугарија со кои се негира јазикот, идентитетот и историјата на Македонија. Според него, најверојатно изгубен е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски.

„Имаше и обвинувања дека преку Преспанскиот договор ќе го изгубиме идентитетот. Ќе прашам јавно, зарем може изгубен идентитет повторно да го изгубиме. Тој ниту бил изгубен, ниту ќе се изгуби. Изгубен е најверојатно господинот Мицкоски и ако некој го пронајде нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ ама не верувам дека и таму ќе биде нешто од помош“, рече Заев.

Претходно Мицкоски обвини дека Заев, Бучковски, Османи и Димитров утре во Софија ќе ги прифатат барањата на Бугарија со кои се негира јазикот, идентитетот и историјата на Македонија.

„Овој квартет кој државава ја чини многу скапо ќе отпатува во Софија, каде се спремни да дадат бел лист хартија кој бугарските политичари треба да го натоварат со барања, исти онакви какви што се содржани во Бугарската декларација со која се негира јазикот, идентитетот и историјата на Македонија. Овој квартет предводен од Зоран Заев ќе го прифати сето ова, што подоцна треба да се реализира со исчекување на новата влада во Бугарија“, напиша Мицкоски на „Фејсбук“.

Според него, загрозени се националните и државни интереси, а Заев им дава поклон на Бугарите кој многу скапо ќе ја чини нашата држава.

„Апелирам на внимателност на македонскиот народ, свесно и будно да не дозволиме ново предавство на квартетот Заев, Бучковски, Османи и Димитров“, напиша Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Заев е подготвен на сè, утре се спрема ново предавство

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи обвини дека премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Никола Димитров, шефот на дипломатијата, Бујар Османи, и специјалниот претставник на Владата за Бугарија, Владо Бучковски, се спремни утре да ги прифатат барањата на бугарските политичари.

„Овој квартет, кој државава ја чини многу скапо, ќе отпатува во Софија, каде што се спремни да дадат бел лист хартија, кој бугарските политичари треба да го натоварат со барања, исти онакви какви што се содржани во бугарската декларација, со која се негираат јазикот, идентитетот и историјата на Македонија“, посочува лидерот на опозициската партија.

Мицкоски вели дека она што тимот предводен од Заев ќе го прифати, подоцна ќе треба да се реализира со исчекување на новата влада во Бугарија.

„Загрозени се националните и државните интереси, Заев им дава подарок што многу скапо ќе ја чини нашата држава“, додава претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, кој апелира македонскиот народ свесно и будно да ја следи состојбата и да не дозволи, како што вели, ново предавство.

Претходно, од Владата најавија дека премиерот Заев, придружуван од вицепремиерот Никола Димитров и од министерот за надворешни работи, Бујар Османи, утре ќе замине во посета на Софија со цел за наоѓање решенија за отворените прашања.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот, Зоран Заев, реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија1 час

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија1 час

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Свет2 часа

(Видео) Путин пристигна во Женева, портпаролот откри во какво расположение е рускиот лидер пред состанокот

Денеска, во Женева се одржува историска средба меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и американскиот претседател, Џо Бајден. Портпаролот на Кремљ,...

Македонија4 часа

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет5 часа

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион5 часа

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија6 часа

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет7 часа

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија7 часа

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Свет7 часа

(Видео) Израел бомбардира позиции на Хамас, прекршено примирјето во Појасот Газа

Израел синоќа ги бомбардира позициите на Хамас, со тоа беше прекршено примирјето во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. Израелската страна...

Топ22 часа

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија1 ден

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија1 ден

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија1 ден

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет1 ден

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија1 ден

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија1 ден

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет1 ден

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија1 ден

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Досие