Контакт

Македонија

Владата: Договорот за коридорите ќе биде презентиран пред пратениците со безбедносни сертификати

Објавено пред

Владини претставници и членови на Комитетот за изградба на Коридорот 8 и Коридорот 10 –д ,ќе ја презентираат документацијата и деталите од Договорот за изградба на овие два коридора само пред пратениците со безбедносен сертификат.

dobivaj vesti na viber

Од Владата информираа дека целта е, тие да се запознаат со содржината и сите детали од Договорот за изградба на двата коридора, кои се од нивни интерес.

Коридорите 8 и 10-д, се досега најголемиот инфраструктурен проект во нашата држава, чија што вредност изнесува 1,3 милијарди евра. Со реализацијата на овој проект, предвидена е изградба на четири автопатски делници, во вкупна должина од околу 110 километри. Учеството на секоја институција е важно за брза и навремена реализација на овој проект, кој, како што посочуваат од Владата, е од стратешки интерес за државата.

Владата додава дека изградбата на овие два коридорa, значи поврзување на државата со другите земји од Европа, пораст на странски инвестиции, економски развој на земјата, побрз трансфер на луѓе и роба, развиен туризам и пред сè безбедни и сигурни патишта за граѓаните.

Договорот со конзорциумот Бехтел и Енка не е достапен за јавноста затоа што е класифициран, односно е деловна тајна по барање на изведувачот и Владата.

Претходно вчера, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои поседуваат безбедносен сертификат доставија барање до Ковачевски да го објави договорот за изградба на коридорите 8 и 10 д со Бехтел и Енка. Во прилог на барањето пратениците ги доставија своите безбедносни сертификати коишто им овозможуваат пристап до владини документи квалификувани како државна тајна.

Според барањето пратениците се повикуваат на Деловникот кој што им овозможува дополнителни информации на увид за како што велат да знаат дали да ги поддржат или да гласаат против осумте закони поврзани со изградбата на коридорите 8 и 10 д.

Работниците на коридорите ќе може да работат по 50 часа, а ако се измени законот, и по 60 часа – договорот со „Бектел и Енка“ останува мистерија

Македонија

(Во живо) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Објавено пред

За денеска во 9 часот и 30 минути е закажана прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски и Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје Гаврил Бубевски.

dobivaj vesti na viber

Прикажи повеќе...

Македонија

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи Ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Објавено пред

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи.

dobivaj vesti na viber

ДС бара темелна истрага и расчистување на сите аспекти во врска со грозоморното убиство на Вања Ѓорчевска, како и ликвидацијата на Панче Жежовски. Преку темелна и сеопфатна истрага ќе се разјасни и дејствувањето на МВР.

„Инаку, последните неколку години во Македонија делуваат класични мафијашки организации под заштита на партиите на власт поради што тие станаа недопирливи. Познати криминалци се фотографираат со функционери на СДСМ и ДУИ и се користат во изборни активнисти.
Поврзаниста на политиката и мафијата ги пасивизира клучните државни институции, затоа криминалците збеснаа и станаа недопирливи.

Последниот крвав настан се случи во време кога се одржуваше конференција на Советот на ОБСЕ, во Скопје и во услови на преземни највисоки мерки на безбедност. Но, овој криминален чин покажа дека мерките биле фрлање прашина во јавноста“, вели Демократскиот сојуз.

Од таму очекуваат сите вклучени во овој криминален настан да понесат одговорност.

МВР, ЈО И СУДОТ мора да работат ефикасно,одговорно и законито, без какви било пропусти и оправдувања, велат од ДС и бараат Владата да прогласи Ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Левица: Коњановски и државни просветни инспектори го штитат криминалот на Сервини

Објавено пред

„Левица неколку пати јавно реагираше со барање за разрешување на Жанета Сервини од функцијата в.д. Директор на Техничкото училиште во Битола. Но, и покрај низата скандали што ја пратат од самиот почеток на нејзиниот в.д. мандат меѓу кои и злоупотреба на ученици-малолетни лица со цел вршење притисок врз вработени во училиштето, таа сèуште е на оваа функција“, велат од Левица.

dobivaj vesti na viber

„Иако не ги исполнуваше условите за директор согласно Законот за средно образование, а со тоа ниту за в.д. директор што е утврдено во неколку вонредни инспекциски надзори од страна на ДПИ и покрај сите скандали и пријави со кои е соочена, Коњановски не се откажува од Сервини како најдобро решение за него, а најлошо за Техничкото училиште. За сите овие неправилности Коњановски бил информиран од страна на ДПИ но, тој свесно ги игнорирал сите известувања.

Во заштита на незаконското работење на Сервини од самиот почеток на нејзиниот мандат, активно се вклучени неколку Државни просветни инспектори кои во обид да ги прикријат сите пропусти на Сервини постапувале во спротивност со Законот за инспекциски надзор и на штета на вработените во училиштето.

Ист Државен просветен инспектор сокрил дека Сервини злоупотреби малолетни ученици и дека не ја реализирала програмата за работа во учебната 2022/23 год. при што во континуитет не е водена педагошка евиденција во училиштето како што е уредено со чл.17-а од „Правилникот за дополнување на правилникот за начинот на водењето, формата и содржината на педагошката евиденција и документација во средните училишта“ (Сл.весник на РСМ бр.48 од 01.03.2021 год.), а наставниците под страв од казни од неколку стотини евра, морале да направат фалсификат во содржините на електронскиот дневник со цел да се прикрие фактичката состојба.

Инспекцискиот совет по преставки од вработени и родители утврдил дека Државните просветни инспектори потапувале спротивно на Законот за инспекциски надзор и за истите се предложени повеќе дисциплински постапки пред ДПИ“, соопшти Левица.

„Во врска со злоупотребата на учениците-малолетните лица, а постапувајќи по преставка на родител против Записникот направен од Државниот просветен инспектор, Инспекцискиот совет наведе: “Станува збор за малолетни лица кои немаат навршено 18 години и со тоа немаат стекнато деловна способност, самите да во свое име и на своја сметка да потпишуваат изјави, со овој акт несомнено се подложени на психичко вознемирување, уредено во член 51 став 3 од Законот за средно образование.”

Поради сето ова, инволвираноста на Државни просветни инспектори како и доделените два последователни в.д. мандати од страна на Коњановски спротивно на чл.91 и 93-В од Законот за средно образование.

Го повикуваме ОЈО за организиран криминал да отвори истрага за злоупотреба на службена положба на Сервини, Коњановски и Државните просветни инспектори, а поради бројот на инволвирани лица во сите овие неправилности и истрага за злосторничко здружување.

Врз основа на утврдените повреди на правата на децата, несовесното работење на в.д. дирекоторката, Државните просветни инспектори и утврдените неправилности од страна на Инспекцискиот совет, а согласно чл.93 алинеја 3 и алинеја 4 од Законот за средно образование, бараме Коњановски веднаш и без одлагање да ја разреши Жанета Сервини од функцијата в.д. директор на Техничкото училиште и да ја повлечи согласноста за објавување оглас за директор!

Доколку Коњановски не го стори ова во рок од 24 часа и не застане во одбрана на правата на децата, бараме од Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири веднаш да му ги одземи ингеренциите на Општина Битола и Коњановски во делот на образованието за Техничкото училиште.
Нула толеранција за злоупотреба на малолетни лица во образованието!“, се наведува во соопштението на Левица.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

(Во живо) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

За денеска во 9 часот и 30 минути е закажана прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија,...

Македонија22 минути

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи Ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија49 минути

„Бруталното убиство на Вања е пораз за цела држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за цела држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија1 час

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера била добиена пријава за изгубени, залутани, деца во предел на...

Македонија1 час

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија9 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија10 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија11 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија13 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија20 часа

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет22 часа

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ22 часа

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија23 часа

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа1 ден

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...

Свет1 ден

Четири лица загинаа, 42 се повредени во експлозија на католичка миса на Филипините

Четири лица загинаа утрово во експлозија на католичка миса на југот на Филипините. Инцидентот се случил во гимназијата на државниот...

Македонија2 дена

Голема загаденот во Струмица, стапија во сила мерките и препораките

Високо е загадувањето на воздухот во Струмица, каде два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од...

Свет2 дена

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на...

Топ2 дена

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија2 дена

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...