Контакт

Македонија

Владата засега се откажува од продажбата на „мерцедесот“, може да биде доказ против Груевски

Објавено пред

Владата одлучи да го стави во мирување процесот на продавање на „мерцедесот“ до завршувањето на судскиот спор во кој може да се појави потреба да биде доказен материјал.

dobivaj vesti na viber

„Оваа одлука се носи со цел да се оневозможи избегнување одговорност на обвинетите во судскиот процес, каде што возилото е предмет на интерес“, соопшти Владата.

Директорот на Службата за општи и заеднички работи во Владата, Пеце Мирчески, на прес-конференција на 28 февруари, пак, објави дека „мерцедесот“ ќе оди на продажба.

– Станува збор за „мерцедес-бенц“, тип „С 600“, со година на производство 2012 и со поминати 80 илјади километри. Сите заинтересирани што ќе сакаат да направат увид во состојбата на „мерцедесот“ тоа ќе може да го направат на 7 март. Почетната цена е 14 милиони, 372 илјади и 208 денари. Банкарската гаранција од 2 отсто од проценетата вредност на возилото е 287 илјади и 444 денари – рече тогаш Мирчески.

За „мерцедесот“ од 600.000 евра се води судска постапка против експремиерот Никола Груевски, ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски. Според обвинението на СЈО, тие се товарат за злоупотреба на службената положба и овластувањето.

Македонија

Нови 163 заразени од коронавирус, починале две лица

Објавено пред

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 922 теста, а регистрирани се 163 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 85, Охрид – 15, Битола – 12, Прилеп и Велес – по 9, Куманово – 8, Струмица – 4, Тетово, Кавадарци и Штип – по 3, Кочани, Струга, Делчево и Виница – по 2, Гостивар, Радовиш, Пробиштип и Богданци – по 1.

dobivaj vesti na viber

Од вкупниот број позитивни (163), регистрирани се 24 реинфекции.

Регистрирани сe 110 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 67, Охрид – 13, Битола и Кавадарци – по 6, Куманово – 5, Струмица – 4, Штип – 3, Прилеп и Струга – по 2, Тетово и Велес – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, регистрирани се две починати лица од Скопје (68 и 73), починати на 5.6.2022 во домашни услови.

Направени се 922 теста преку: ИЈЗ-142, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-22, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-116, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8 Септември-0, Институт за микробиологија–81, Жан Митрев (Филип Втори)-13, Авицена-15, Биотек-16, Систина-21 лабораторија Лаор-4, Синлаб-0, Ремедика-5, Плодност-1, Генеа-2, Никоб лаб-24, ВФВ медикал-15, Ели медика плус-4, Ројал медика–1, Спектра-ММ-0, Рапид лаб–6, Жан Митрев Струмица–1, Нова лаб дијагностика–0, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 366.

Досега во земјата се направени вкупно 2.081.796 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 314.018, бројот на оздравени пациенти е 303.893, на починати е 9.325, а бројот на активни случаи изнесува 800.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 148.252, Активни 467
Куманово 16.747, Активни 25
Битола 15.804, Активни 49
Прилеп 14.264, Активни 30
Тетово 13.525, Активни 28
Кавадарци 10.743, Активни 28
Велес 9.833, Активни 23
Гостивар 9.626, Активни 10
Охрид 9.012, Активни 46
Штип 8.109, Активни 14
Струмица 8.102, Активни 14
Кичево 5.665, Активни 7
Кочани 5.119, Активни 16
Струга 4.740, Активни 5
Гевгелија 4.427, Активни 1
Неготино 3.711, Активни 11
Ресен 2.760, Активни 5
Свети Николе 2.641, Активни 1
Радовиш 2.534, Активни 3
Крива Паланка 2.421, Активни 2
Делчево 1.989, Активни 3
Берово 1.693, Активни 1
Дебар 1.682, Активни 1
Валандово 1.488, Активни 0
Виница 1.398, Активни 2
Пробиштип 1.270, Активни 2
Богданци 1.025, Активни 3
Кратово 969, Активни 0
Крушево 933, Активни 2
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 743, Активни 1
Демир Капија 594, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 352, Активни 0

Прикажи повеќе...

Македонија

Лефков: Зад оваа интерпелација стои повеќе од половина Македонија

Објавено пред

Зад ова интерпелација стои повеќе од половина Македонија. Повеќе од половина Македонија е потпишана на оваа интерпелација, вели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков, на денешната седница, на која се дискутира за интерпелацијата на собранискиот спикер Талат Џафери.

dobivaj vesti na viber

Лефков истакна дека непринципиелното и противуставно однесување на Џафери е резултат на заштита на криминалот на Владата.

„Наместо да разговараме за тоа каде нè донесе оваа Владам, живеењето во државата да биде неподносливо, Талат Џафери лично со своето непринципиелно, противуставно, противзаконско работење се поставува како жив штит и Собранието го фрла како топовско место, како жртва во заштита на Владата, која има само и само криминални побуди“, изјави тој.

Лефков додаде дека покрај пораз на економски и национален план, државата се соочува и со пораз на демократијата внатре во Собранието, како и дека Џафери, наместо да ги штити процедурите и со тоа демократијата, тој ги крши.

„Како претседател на Собранието, Вие треба да ја претставувате законодавната власт, треба да бидете чувар на процедурите. Преку чување на процедурите се зачувува и се задржува демократијата“, вели Лефков.

Лефков ги повика пратениците од владејачкото мнозинство да престанат да бидат само апарат за гласање и побара од нив да ја поддржат оваа интерпелација сè со цел, конечно, да почнат да работат во интерес на граѓаните.

„Денеска ни се случува тонење и затоа, пред сè, им се обраќам на пратениците од мнозинството – бидете свесни дека повеќе од половина од Македонија е за оваа промена, бараат од вас да ја поддржите оваа интерпелација и, конечно, да почнеме да работиме во интерес на граѓаните. Доста и вие како пратеници се фрлавте како топовско месо пред интересите на министрите, одговорноста нека си ја понесе Владата на невидливиот премиер“, повика Лефков.

Прикажи повеќе...

Македонија

Апелација му одреди домашен притвор на Мухамед Зеќири

Објавено пред

Мухамед Зеќири излегува од затворот во Шуто Оризари. Ова е одлуката на скопска Апелација, која е донесена денеска. Нему му е одреден куќен притвор, а од Инфективната клиника во Скопје, каде што престојува речиси месец, ќе биде пренесен во затворот, па со полициска придружба на домашна адреса во Чаир. Апелациските судии го сменија мислењето откога Зеќири заврши на болничко лекување, а во преостанатиот дел адвокатите на Зеќири посочија исти околности поради кои бараа да се укине ефективниот притвор.

dobivaj vesti na viber

„За осомничениот е одреден куќен притвор. Одземен му е и пасошот“, велат од Апелација.

Засега не е познато кога ќе го пуштат Зеќири од болничко лекување. Тој сè уште се наоѓа на Инфективната клиника во Скопје. Точната дијагноза остана непозната за јавноста. Адвокатот Александар Трајковски, еден од тројцата бранители на Зеќири, посочи дека здравјето на осомничениот е сериозно нарушено. Трајковски посочуваше: „Некои од здравствените проблеми ги имаше, други се појавија во затворот. Комуникацијата со него стана тешка, беше под седативи“.

Обвинителката Катерина Коларевиќ од медиумите дознала дека осомничениот не е во затворот во Шуто Оризари. Судот не ја известил дека тој е на лекување. Па, така, ниту таа не знае која е точната причина што Зеќири еден месец пред да си оди дома се лекува на Инфективната.

Меѓу причините со кои се бараше укинување на ефективниот притвор е тоа што Зеќири тврди дека секогаш соработувал со органите на прогонот, има фамилија во Македонија, дека ако сакал да бега, имал една и пол година за тоа, дека не може да влијае на сведоци, кои и за Обвинителството се непознати. За тврдењето на Обвинителството дека Зеќири може да избега бидејќи родителите на неговата сопруга живеат во Германија, осомничениот имаше кажано: „Тие живеат со нас, во Македонија, не се во Германија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија24 минути

Ковачевски: Ако ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150 отсто

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна цена, поскапувањето ќе беше 150 %, изјави денеска генералниот...

Македонија43 минути

Апелација му одреди домашен притвор на Мухамед Зеќири

Мухамед Зеќири излегува од затворот во Шуто Оризари. Ова е одлуката на скопска Апелација, која е донесена денеска. Нему му...

Македонија59 минути

Измените на Законот за работните односи, за кои беше тепачката, останаа неизгласани

Мали или речиси невозможни се шансите да се изгласаат измените на Законот за работните односи за кои во изминатите два...

Македонија1 час

Џафери: Јас нема да се спуштам на ниво на Мицкоски и да навредувам на лична основа

Собранискиот спикер Талат Џафери од собраниската говорница им образложи на пратениците зошто смета дека и понатаму треба да ја врши...

Македонија2 часа

Мицевски: Во последните пет години Собранието е машина за гласање на криминалните зделки на СДСМ и ДУИ

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на денешната собраниска седница, обраќајќи му се на Талат Џафери, рече дека...

Македонија2 часа

Тупанчески: Недонесувањето на измените на Законот за работните односите ќе доведе до сериозни импликации врз судскиот систем

Министерот за правда, Никола Тупанчески, смета дека недонесувањето на измените на Законот за работните односи ќе доведе до сериозни импликации...

Свет3 часа

Русите: Се повлековме од Змискиот Остров како знак на добра волја

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руската армија денеска се повлекла од Змискиот Остров во Црното Море. „По завршените задачи,...

Економија3 часа

Владата: Со новото праведно тарифирање оние што трошат помалку плаќаат помалку струја

Во услови на енормен раст на цената на електричната енергија на светските берзи, за заштита од ценовен шок, од 1...

Свет4 часа

Првиот брод со жито го напушти пристаништето во Берџанск

Брод со 7.000 тони жито исплови од украинското пристаниште во Берџанск, моментно контролирано од руските сили. „По неколку месеци неактивност,...

Свет4 часа

Русите го зазедоа Лисичанск, на украинските сили им е наредено да се повлечат

Министерството за одбрана на Велика Британија денеска соопшти дека украинските сили продолжуваат да ја држат својата позиција во источниот град...

Свет5 часа

Нехамер: Пристапувањето во НАТО не е опција

Австрискиот канцелар Карл Нехамер оцени дека има нов квалитет на соработка меѓу неутралните и неврзаните земји, како Австрија и НАТО,...

Свет6 часа

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме на ист начин

Русија ќе одговори на влезот на Шведска и Финска во НАТО, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. „Доколку...

Македонија6 часа

Петровска од Мадрид: Отпорноста и моќта на институциите и граѓаните е клучно во борбата против хибридните закани

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, вчера,во рамките на самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше на работната вечера на министрите за...

Македонија17 часа

Прекината седницата во Собрание за продолжување на работниот ангажман на судиите и обвинителите

Вечерва во Собранието продолжи 75. седница со две точки на дневниот ред, Предлог на закон за изменување и дополнување на...

Регион19 часа

Анкета во Србија: Вучиќ е попопуларен од Путин за само еден отсто

Српскиот претседател Александар Вучиќ е за само еден отсто попопуларен од Владимир Путин во Србија. Ова го покажало истражувањето на...

Регион21 час

Поради протераните руски дипломати партијата на Нинова „им сврте грб“ на Петков и Василев

Поради протерувањето на 70 руски дипломати, Бугарската социјалистичка партија (БСП) ги прекине разговорите за формирање на нов кабинет со Продолжуваме...

Свет22 часа

Макрон: Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата, соопштија од...

Македонија22 часа

Претседателот Пендаровски во Мадрид на средба со канцеларот Олаф Шолц

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба...

Економија23 часа

Дизелот поевтинува, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Економија1 ден

РКЕ: Цената на електричната енергија во просек ќе се зголеми 7,4 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 % од...