Контакт

Македонија

Влада: Се преземаат сите превентивни мерки за редуцирање на азискиот тигрест комарец во Македонија

Објавено пред

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов, и Жарко Караџовски, епидемиолог во Институтот за јавно здравје, денеска, на прес-конференција во Владата на Република Македонија, информираа за превентивните активности што се преземаат за да се спречи натамошното размножување на азискиот тигрест комарец кој е присутен на територијата на неколку града во Македонија, како и во Скопје.

Караџовски потенцира дека досега во Република Македонија нема регистрирано ниту еден случај на инфекција или заболување од азискиот тигрест комарец.

„Будно ја следиме состојбата во регионот и во околните држави, каде што гледаме дека има поголем број лица инфицирани, заболени, дури има и смртни исходи. Она што ние како Институт за јавно здравје и Комисијата за заразни болести во иднина ќе го следиме е следното: Секоја локална самоуправа во својот акциски план, што го имаме изготвено минатата година, има задача дел од средствата што се во нивните буџети, да ги употреби на локално ниво и да превенира појава на овие заболувања преку спроведување дезинфекција, дезинсекција и дератизација“, рече Караџовски.

Едукативните брошури со сите неопходни информации за азискиот тигрест комарец, како што посочи Караџовски, одамна им се достапни на граѓаните, но и на сите здравствени работници во Република Македонија.

Тој препорачува граѓаните да не оставаат отворени буриња, канти, пловни објекти (чамци, кануа) и стари гуми во дворовите во кои може да се собира дождовница, редовно да ги чистат олуците на своите куќи за да се овозможи истекување на водата, да ја одржуваат хигиената на домашните украсни и базените за капење и на фонтаните, како и да не создаваат бари, односно застоени води во своите дворови.

Дополнително, граѓаните може да се заштитат со користење средства против комарци, а при престој во природа да носат светла облека за лесно да забележат комарец на себе.

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов, истакна дека Агенцијата врши мапирање на целата територија на Република Македонија со цел да се утврди на кои и на колку локации е присутен овој вид комарец.

„Мамките се поставени на територијата на источна Македонија. Сега продолжуваме да ги поставуваме мамките и во другите делови од Македонија за да добиеме целосна слика. Мапирањето е направено во периодот од март до септември оваа година. Од резултатите од терен Агенцијата утврди дека нема опасност од ширење одредени вируси и кај животните “, рече Атанасов.

Дополнително, Владата ќе формира мониторинг-тело, кое секојдневно ќе ја следи состојбата со азискиот тигрест комарец во земјата.

Инаку, азискиот тигрест комарец е присутен и во соседните и во земјите од регионот, односно во Грција, Албанија, Србија, Босна и Херцеговина и во Хрватска. Овој вид комарец го има и во други европски земји – Германија, Италија, Романија, Унгарија.

Македонија

Променет сообраќаен режим на улицата „Ѓорче Петров“

Објавено пред

АМСМ информира дека „Виадукт Трејд“ денеска ќе започне со изведување на градежни активности на дел од ул. “Ѓорче Петров” од крстосница со бул. “Кузман Јосифовски Питу” до БС Макпетрол, патен правец Скопје – Тетово, во времетраење од 10 дена, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај (пренасочување на соседните улици, како и автобуските станици на ЈСП).

Прикажи повеќе...

Македонија

Променет сообраќаен режим на делницата Петровец-Катланово

Објавено пред

Oд АМСМ информираат дека „Виадукт Трејд“ денеска ќе започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален пат А1, делница Петровец – Катланово, во времетраење од 30 дена, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево со температура до 35 степени

Објавено пред

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 9 до 17, а максималната од 28 до 35 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со слаб до умерен североисточен ветер. Температурата ќе се движи од 14 до 33 степени.

Во наредните денови продолжува периодот на стабилно и топло време со постепен пораст на температурата на воздухот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Трамп за купувањето на Гренланд: Не е приоритет, но стратешки е интересно

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет,...

Македонија11 час

(Видео) Пожар над Усје

Нов пожар над скопската населба Усје избувна вечерва, откако пожарникарите со часови се обидуваат да го локализираат огнот над населбата...

Свет12 часа

Голем пожар на Канарските острови, евакуирани над 4.000 лица

Околу 4.000 лица се евакуирани поради пожар што избувна по втор пат за една недела и уништи рурална област на...

Свет13 часа

Жителите на Нов Зеланд доброволно предале над 10 илјади парчиња оружје на полицијата

Повеќе од 10,000 парчиња огнено оружје се предадени доброволно на властите во Нов Зеланд, како дел од акцијата што беше...

Македонија13 часа

Димитров: ,,Рекет” е раскрсница – едниот пат води кон иднина, другиот кон бездна

Дискредитацијата на СЈО преку аферата ,,Рекет” е со цел да и се избега на правдата, смета министерот за надворешни работи...

Свет13 часа

1,7 милиони луѓе на протест во Хонгконг

Најмалку 1,7 милиони граѓани излегоа на улиците во Хонгконг, на уште еден од низата масовни продемократски протести, соопштија организаторите на...

Спорт16 часа

Ландстрам со гол во сите четири англиски лиги – Шефилд јунајтед со победа (видео)

Шефилд јунајтед имаат одличен старт на својата прва премиерлигашка сезона по долга пауза, откако со 1:0 ги победија Кристал палас...

Македонија20 часа

Изгаснат пожарот над скопското село Буковиќ

Шумскиот пожар кој вчера наутро избувна на планината над скопското село Буковиќ е изгаснат и целосно ставен под контрола, информираат...

Регион20 часа

(Видео) Пациент со држач за инфузија уби четири лица во психијатриска болница во Романија

Еден пациент во психијатриска болница во романската општина Сапока, со држач за инфузија убил четворица други пациенти. Тој ги нападнал...

Свет21 час

Протести во САД: Ако не се смени законот за оружје, треба да се смени Конгресот

Низ САД се одржуваат протести на кои се бара од Конгресот да ги заостри законите за контрола на оружјето, по...

Свет22 часа

„Сандеј Тајмс“ објави таен владин документ за ризиците од брегзит без договор

Ако нема договор за брегзит со ЕУ, Велика Британија ќе се соочи со недостиг од гориво, храна и лекови, објави...

Свет23 часа

Работници во Пенсилванија добиле понуда или да присустуваат на митинг на Трамп или да не земат плата

На вработени во нафтено-хемиски комплекс во Пенсилванија им било кажано дека ако не присуствуваат на говор на американскиот претседател Доналд...

Свет23 часа

Во бомбашки напад на свадба во Кабул убиени над 60 луѓе, меѓу нив и деца

Најмалку 63 луѓе се убиени а над 180 се ранети во бомбашки напад на свадбена веселба во Кабул, пренесуваат светските...

Свет1 ден

Ново убиство на метро станица во Германија, маж и жена избодени до смрт

Маж и жена се избодени до смрт на преполна метро станица во германскиот град Изерлон, соопшти полицијата, наведувајќи дека се...

Свет1 ден

Салвини попушти, ќе ги прими малолетните мигранти

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини потклекна под политичкиот притисок, и од меѓународната заедница, но и од внатрешно-политичкиот, околу...

Регион2 дена

Бугарија на второ место во НАТО според буџет за одбрана

Бугарија е на второто место во НАТО според буџетот за одбрана во однос на бруто домашниот производ и веднаш зад...

Регион2 дена

Српски полицајци го спасија животот на 9-годишно дете на автопатот Ниш-Белград

Двајца сообраќајни полицајци од Србија станаа вистински херои во медиумите и на социјалните мрежи, откако успеаа да го спасат животот...

Свет2 дена

Јункер итно пренесен на операција

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер го прекинал одморот и ќе биде итно опериран, соопшти ЕК. Според информациите, Јункер...

Свет2 дена

Незадоволен гостин уби келнер во ресторан во Париз

Келнер во француски ресторан бил убиен од страна на гостин, бидејќи предолго чекал сендвич, пренесуваат фарнцуски медиуми. Инцидентот се случил...

Регион2 дена

(Видео) Авион слета на автопатот Загреб – Риека откако му откажал моторот

На автопатот Загреб-Риека помеѓу Врбоско и Равна Гора, помал спортски авион слета на патот. Граѓани кои се возеле во автопатот...

Досие