Контакт

Македонија

Власта и опозицијата без договор за СЈО

Објавено пред

Без договор помина и денешниот состанок на работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој треба да се реши идниот статус на СЈО.

И двете страни не отстапуваат од своите ставови. Опозицијата се спротивставува на тоа специјалната јавна обвинителка Катица Јанева да продолжи да ја води оваа институција. Неформален рок за договор е крајот на месецов. Законите што ги договараат власта и опозицијата се важни за зголемување на шансите за добивање датум за преговори со Европската Унија во јуни.

Еден од условите за добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ во јуни е токму овој реформски закон за Јавното обвинителство. За негово изгласување потребно е двотретинско мнозинство во парламентот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Царовска: Компаниите да работат за достоинството на своите вработени

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, се обрати на конференција реализирана во рамки на проектот „Поттикнување на принципите за бизнис и човекови права“, финансиран од Европската Унија, а спроведуван од Здружението Конект и Бизнис Конфедерација.

„Навистина ми е драго што го отворате ова прашање и што се размислува на дијалог за почитувањето на човековите права во спроведувањето на бизнисот. И со ЗРО и со Законот за заштита од дискриминација и со Законот за еднакви можности на жените и мажите се регулира почитувањето на човековите права, но тоа е она што го овозможува државата. Етичкиот кодекс се остава на компаниите коишто треба да ги обезбедат потребните услови за работа и да работат за достоинството на своите вработени и нивната лојалност“, истакна Царовска.

Целта на конференцијата е поддршка на економските и социјалните права во приватниот сектор преку унапредување на деловните и човековите права. Настанот е организиран во соработка со Мрежата на Глобалниот договор на ОН во Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Велородео и велопикник викендов во Скопје

Објавено пред

Придобивките од возењето велосипед, вештото возење, велосипедските трки и промоцијата на формите на транспорт кои влијаат на ублажување на климатските промени ќе бидат во фокусот на последните два дена од Европската недела на мобилност 2019, на 21 и на 22 септември.

Активностите на Европската недела на мобилност 2019 се организираат под мотото „Пешачи со нас“.

Во текот на утрешниот ден (21.09.2019 година, сабота) ќе се организираат следниве активности:

ВЕЛОРОДЕО
Градски парк
11:00-14:15 часот
Преку препознатливата мрежа на училишта наречена „Велоучилишта“ се организира овој настан со осмислена програма: поставување велосипедски полигон за деца со 15 вежби, квизови на тема екологија и велосипедизам, социјални игри, веломеморија, музички точки и забава.
На самиот настан ќе бидат реализирани следните активности:
– Велополигон (бавна трка, баланс, безбедност, вештини, сигнализација, контрола, тргнување, итн.)
– Едукативни игри: Веломеморија; Не лути се човече (во реална големина); Екоквиз и Сложувалка
– Работилница за поправка на велосипед
– Креативна работилница
– „Чисто како дома исто“, кампања на Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија
– Други изненадувања за најмладите.
Настанот е од отворен карактер и право на учество имаат сите ученици кои имаат желба да возат велосипед, како и активно и едукативно да се забавуваат. На тој начин, учениците ќе ја пренесат пораката за придобивките од возењето велосипед.

PUMPTRUCK PARK ЗА ОНИЕ ШТО ЗНААТ
Новиот памптрак пред Олимпискиот базен на булеварот Кочо Рацин
18:00-19:30 часот
Забавна содржина за граѓаните и љубителите на адреналинското рекреирање со велосипеди, скејтборди и ролери. Целовечерна забава со настап на обучени бајкери.

BIKE4CLIMATE (Да бидеме генерации што ќе ја сочуваат иднината)
Градски парк
19:00-21:30 часот
Потребно е да размислуваме како да го приспособиме секторот транспорт на екстремните временски услови и во истовреме да влијаеме на ублажување на климатските промени преку фаворизирање форми на транспорт со низок јаглероден отпечаток, како на пример повеќе велосипедски и пешачки зони во градот со функционално зеленило да се олесни движењето во услови на високи температури, автопати за велосипеди кои ќе ги поврзуваат градовите и слично.
Во рамки на Неделата на климатски промени, предвидено е собирање на Градскиот плоштад, возење со велосипед покрај Владата и доаѓање до Школка во Градскиот парк, каде што е организирано кино под отворено небо и проекција на филм за климатските промени. Секој велосипед носи соодветна порака.

За недела (22.09.2019 година) се планирани следниве активности:

ДА ГО РАЗМРДАМЕ КАЛЕ
Подножје на Скопската тврдина и околните улици во центарот на градот
Велоекспо 10:00-13:00 часот
Велопикник 10:00 – 11:00 часот
Традиционална трка на Велосипедската федерација 11:00-13:00 часот
Учесниците на целодневниот настан ќе пристигнат на велосипед или пеш. Ќе биде организирана промоција на индустрии поврзани со велокултурата (продавници, сервиси, тури, клубови, водичи, групи), како и изложба на велосипеди олдтајмери. Настанот ќе биде придружен со музичка и сценска програма.
Во првиот дел од настанот ќе возат деца и аматери, а во вториот ќе се натпреваруваат професионални велосипедисти.

16.09. – 22.09.2019
Вирална кампања #WalkWithUs
Тагни и покани пет личности со наведениот хаштаг, за користење одржлив транспорт до своето работно место. Означените личности треба да објават фотографија или видео со нивното омилено превозно средство. Петте објави со најмногу лајкови ќе добијат награди, од кои првата ќе добие велосипед на расклопување.

Прикажи повеќе...

Македонија

Првата вакуум-канализација во земјава се гради во Јурумлери

Објавено пред

Во консултација со светски експерти, во Јурумлери се реализира изградбата на првата вакуум-канализација во земјава.

Градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Георгиевски, заедно со експертите од Англија, Унгарија, Романија и Србија направи увид при поставувањето приклучоци за вакуум-мрежата во Јурумлери.

Георгиевски им се заблагодари што се вклучуваат во овој проект и посочи дека изградбата на вакуум- канализацијата ќе се реализира во неколку фази, а веќе напредува изведбата на првата фаза.

„Наша цел е секое домаќинство да добие пристап до подземните канализациски инсталации и шахти. Со овој проект жителите на Јурумлери и околината конечно добиваат современи услови за живот какви што заслужуваат, а септичките јами ќе станат минато“, рече Георгиевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ5 часа

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија6 часа

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија6 часа

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет6 часа

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет8 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет8 часа

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет8 часа

Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што...

Европа20 часа

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет22 часа

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија1 ден

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија1 ден

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија1 ден

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион1 ден

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ1 ден

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија1 ден

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ1 ден

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет1 ден

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет1 ден

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет1 ден

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Досие