Контакт

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ако немало анекс на договор зошто СДСМ не испрати демант до Каракачанов

Објавено пред

Ако немало анекс на договор зошто СДСМ не испрати демант до Каракачанов, кој кажува дека анекс има, СДСМ е главен извор на заразата лажни вести, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

„Очигледно е дека СДСМ и нивниот шеф Зоран Заев стравуваат да ја кажуваат вистината па затоа секојдневно пласираат лажни вести преку нивните соопштенија и прес-конференции. Можеби е време СДСМ и Зоран Заев да излезат и да ја кажат вистината на македонската јавност за сите горчливи прашања што ги засегаат.

СДСМ и Зоран Заев залудно се обидуваат да го сокријат Аанексот кој им е врачен од Бугарија. Анекс со 12 точки е доставен до оваа ненародна влада во кој се бара ревидирање на историјата, промена на образовниот систем и идентитетските прашања. Овој анекс власта на Заев веќе го преговара, што покажува дека Заев и СДСМ веќе тргуваат со историјата и идентитетот.

СДСМ и Зоран Заев залудно се обидуваат да ја сокријат сиромаштијата во Македонија, бројките секој ден ги демантираат. Поради „успешната“ политика на оваа влада, има над 50.000 невработени лица, над 500.000 сиромашни граѓани кои го поминуваат денот со едвај 130 денари.

СДСМ и Зоран Заев залудно се обидуваат да ја сокријат неспособноста со справување со Ковид-19. Регионот започна со вакцинација, а Филипче сè уште не знае точно кога во Македонија ќе пристигнат вакцините за да започне процесот на вакцинација. Лажните вести на СДСМ брзо се демантираат“, соопшти партијата.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во С.Македонија

Објавено пред

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ Хепи изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и дека се работи за надминување на проблемот со регистрацијата на вакцините.

„Имаме договор, разговараа премиерот на Северна Македонија Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ. Вучиќ реши да им помогне со 8.000 вакцини. Ние помагаме да се регистрираат вакцините „Фајзер“ во Северна Македонија. Ние работиме со нив. Проблемот може да биде во тоа што тие добиле вакцини „Фајзер“, но не биле регистрирани. Поентата не е само да се дојде и да се купи вакцината, но има многу повеќе работи зад завесите. Регистрација од соодветната агенција, план за вакцинација. Ние сме една од ретките земји што имаме соодветен информативен систем. Нашите граѓани знаат како да се пријават за вакцината, сè е транспарентно. Слушнав приказни од луѓе од други земји каде велат дека немаат идеја како да се пријават, кои им се приоритетни групи“, изјави Брнабиќ.

Таа информираше дека со изутринава ја надминале бројката од 50 000 вакцинирани лица во Србија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Фетаи за „Монструм”: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Објавено пред

Обвинителката Фатиме Фетаи која го застапува случајот „Монструм”, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот дека возилото “опел омега” било употребено за транспорт при извршување на петкратното убиството на Смилковското езеро. Таа посочи дека возилото не било на МВР, како што тврдеше еден од сведоците во постапката, додавајќи дека на него биле најдени билошки траги од обвинетиот Алил Демири на потпирачот на глава, но и земја од Смилковското езеро.

„ Неточна е тезата од правно фактички и правно логичен аспект”, рече Фетаи за тврдењето на сведокот дека МВР е сопственик на “опел омегата”, образложувајќи дека тој ја препознал само по боја, но не дал никакви други детали за неа, ниту регистарски таблици.

Обвинителката докажуваше и дека телата на убиените не биле донесени на Смилковското езеро, како што беше тврдено во текот на постапката и јавноста. Таа кажа дека трагите, нивното земање, транспортот, вештачењето, го запечатуваат тврдењето дека петкраткото убиство е направено кај што се пронајдени телата.

„ Лишени се од живот пет лица со употреба на оружје. Настануваат траги од крв, како и чаури. Трагите од крв може да бидат локва, слевање, капка.. Трагите од слевање настануваат со истекување на крв од крвните садови. Сите видови траги се важни бидејќи укажуваат далу телото е поместувано или донесено. Во однос на трагите на оружја, ќе се задржиме на проектилите и чаурите како траги. Може да се пронајдат цели или одредени нивни делови. За чурите важи податокот дека се утврдува од какво оружје е испукано. Вистинското место на настанот е она каде што се пронајдени телата. Фингирање на проектил, природното истекување на почвата каде се извршило убиството е невозможно. На иста линија се и на вештите лица дадени во постапката”, рече Фетаи, објаснувајќи ги материјалните докази и осврнувајќи се на научниот аспект во однос на доказите.

Се лиферуваа информации дека младите момчиња биле во блиски контакти со ќерката на Трајко Вељаноски, па затоа се случил настанот, рече Фетаи, која образложи дека немало индиции, ниту се докажало дека убините се познавале со неа, ниту дека имале контакти, а најмалку дека поради тоа се лишени од живот.

„ По однос на околноста дека обвинетите биле на местото на настанот претходните денови, единствен доказ е исказот од заштитениот сведок. За деновите пред убиството не постои доказ дека иделе таму за да евидентираат кои лица од која националност доаѓале”, рече Фетаи.

За тоа дека Алил Демири, Агим и Африм Исмаиловиќ ги извршиле убиствата, Фатиме Фетаи кажа дека има докази и се потврдуваат со материјални докази и сведочења пред судот.

„ Вишок е само тоа дека ‘на свиреп и подмолен начин’ било извршено убиство. За да е на свиреп начин треба да има страдање на жртвата и извршителот свесно да знае дека жртвата страда… Убиството на подмолен начин е на потајно сторување, каде сторителот ја искористува неговата доверба… Во случајот има докази за употреба на три вида оружје, приближно траење на настанот… Да се разбереме, овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор..”, рече таа, објаснувајќи дека делот за ‘свиреп и подмолен начин’ е вишок поради недостаток на докази.

За Фетаи е неважно кој со какво оружје пукал, со оглед на делото тероризам за кое се гонат. Таа посочи дека имало договор за лишување од живот на жртвите меѓу обвинетите, образложувајќи дека контактирале, но и како се транспортирале до извршувањето на убиствата кај Смилковското Езеро.

„ Исказот на Хаки Азири заслужува верба. Сите елементи за исказот да биде веродостоен, ги има. Делот за исклучените телефони се потврдува со листинзите од телефонските оператори. Чекањето во Топанско поле, се поклопува со времето на извршувањето на чинот. Обвинетиот Хаки самиот го дообјаснува моментот кога застанува возилото ‘опел омега’, позади неговото, за обвинетите да се префрлат во неговата кола. На иста линија е и исказот на Хаки кој ги дава сите појаснувања за настанот и неговите дејствија”, рече Фетаи, која објасни дека на подоцнежното тврдење на Хаки Азири дека бил присилен да ја даде изјавата пред суд поради деталите кои ги кажал во врска со чинот, не може да му се верува.

Фетаи бара сите обвинети да бидат осудени.

„ Не би сакала никигаш повеќе во вршење на функцијата јавен обвинител да бидам доведена да давам завршен збор за ваков настан. Лицата за кои се бара осуда се одговорни за делата кои им се ставаат на товар”, рече Фетаи на почетокот од завршните зборови.

Прикажи повеќе...

Македонија

Лицата со попреченост најверојатно ќе бидат вклучени во петтиот сет мерки

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, одговарајќи на новинарско прашање изјави дека се размислува за тоа лицата со попреченост да бидат вклучени во петтиот сет економски мерки за помош на последиците од пандемијата,

„ Дел од лицата со попреченост спаѓаат во групите кои беа претходно опфатени, дел од пензионерите се лица со попреченост, исто така и дел од регистираните баратели на работа“, рече Шахпаска.

Таа е оптимист дека оваа категорија граѓани ќе биде меѓу оние кои ќе добијат економска помош од Владата.

„ Имавме вчера разговор со вицепремиерот за економски прашања. На крајот верувам дека и овие лица ќе бидат вклучени, имам сознанија дека уште многу малку останале неопфатени“, рече Шахпаска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во С.Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ Хепи изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Свет25 минути

(Видео) Избувна пожар во индискиот Институт за серуми, најголемиот светски производител на вакцини

Пожар избувна во производствен капацитет што му припаѓа на најголемиот светски производител на вакцини, Институтот за серуми во Индија (СИИ),...

Македонија25 минути

Фетаи за „Монструм”: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи која го застапува случајот „Монструм”, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија1 час

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија2 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија3 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа3 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет4 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија5 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет15 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет17 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет19 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија19 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт20 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија20 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија21 час

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет22 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија22 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија22 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет1 ден

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Досие