Контакт

Македонија

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара денеска да се расправа за предлог-законот за амнестија

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ побара предлог-законот за амнестија на лицата осудени и осимничени за 27 април да се стави на дневен ред на денешна седница во Собранието.

„Пред неколку дена го доставивме, а пракса е и обврска да биде на наредна пленарна седница. Ако навистина се работи на помирување, колегите да го поддржат предлогот, бараме денес овој предлог-закон да се стави на дневен ред“, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски.

Предлогот не беше прифатен. Прва точка на дневен ред беше предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски.

Македонија

(Видео) Спасовски во МАНУ: Oбврска е да се бориме против антисемитизмот и негирањето на Холокаустот

Објавено пред

Во Македонската академија на науките и уметностите се одржа комеморативната академија за Холокаустот на која присуствуваше премиерот Оливер Спасовски заедно со владина делегација.

Премиерот во своето обраќање истакна дека Холокаустот е најголемото злосторство во современата историја на човештвото.

„Во логорите на смртта, за време на Втората светска војна, беа погубени над 6 милиони Евреи“, истакна тој и потсети на 7.144 Евреи од Скопје, Битола и Штип кои во март и април 1943 година биле депортирани и убиени во логорот на смртта Треблинка.

Спасовски нагласи дека Владата е во тесна соработка со Еврејската заедница во земјава и Меморијалниот центар на Холокаустот на македонските Евреи, односно посветено работи на сите полиња кои се однесуваат на Холокаустот.

„Образованието е темел за негување на колективната историска меморија за злото и за трајно сеќавање и почит кон жртвите“, посочи премиерот и дополни дека нашата обврска е со сите сили да се бориме против антисемитизмот и сите останати форми на кршење на човековите права.

Спасовски нагласи дека резултатите што Република Северна Македонија ги остварува на планот на сеќавањето, едукацијата и истражувањето на Холокаустот неодамна биле соодветно вреднати и во меѓународни рамки.

„Бевме помеѓу првите земји кои ја усвоија работната дефиниција на Меѓународната алијанса за сеќавање на Холокаустот – ИХРА за антисемитизмот, а во план е и усвојување на работната дефиниција за негирање и за искривено толкување на Холокаустот, како и превод на македонски и албански јазик на најновите препораки на ИХРА за предавањето и учењето за Холокаустот“, посочи премиерот.

Во година кога се одбележуваат три значајни датуми – 75 години од ослободувањето на логорот Аушвиц, 20 години од усвојувањето на Декларацијата од Стокхолмскиот форум и 15 години од усвојувањето на резолуцијата на Генералното собрание на Обединетите нации со која 27 јануари е утврден како Меѓународен ден на сеќавањето на жртвите на Холокаустот, премиерот Спасовски потврди дека трајна определба е никогаш да не се заборават жртвите и преку образованието на младите генерации да се пренесува и зачува споменот за нив.

На комеморативната aкадемија покрај Спасовски во владината делегација присуствуваа и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски и дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Објавено пред

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна со недолични коментари.

„Гомнарке, ороспијо“,  Јанева ѝ се обрати на својата поранешна колешка, пред да биде отстранета од судницата.

По завршувањето на сведочењето на обвинителката Лиле Стефанова, полицајците ѝ пријдоа за да ја извадат од судницата, а Јанева со смеење се обрати кон новинарите.

„Мачето ѝ го возев, затоа ли не ѝ чинам“, кажа Јанева.

Јанева со полициска придружба беше однесена во друга просторија, до судницата, откако се расплака.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Адвокат за случајот за Тамара: Уште повеќе ќе се докажува дека средства наменети за лекување не биле искористени за тоа

Објавено пред

Адвокатот Љубомир Михајловски, кој е бранител на обвинети во случајот за лекувањето на малата Тамара, по денешното рочиште рече дека се потврдило она што тие долго време го кажуваат, односно дека јавноста во изминатиот период е доведена во заблуда бидејќи на мајката на Тамара ѝ било понудено лекување во странство кое било претходно договорено.

„Таа го одбила лекувањето на Тамара бидејќи сакала да биде азилант на САД или Германија, искористувајќи ја состојбата на нејзината ќерка. Денеска беа утврдени многу факти околу состојби кои се сосема различни од тоа што досега се кажуваше во јавноста. Сметам дека ова е пресврт во судењето и дека во понатамошниот тек на постапката само уште повеќе ќе се докажува околу средства кои се собрани, потрошени, средства кои биле наменети за лекување, а не се искористени за лекување“, рече Михајловски.

Тој рече со материјални докази ќе докажат дека паричните средства, решенијата и формалностите не биле пречка за Тамара да се лекува во странство. Михајловски вели дека ова ќе се потврдува и во наредниот период.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија8 минути

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија11 минута

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија26 минути

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија31 минута

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет44 минути

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија2 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Свет2 часа

Познати сите жртви во несреќата во која загина Коби Брајант

Во тешка хеликоптерска несреќа во неделат, во Калифорнија загина кошаркарската легенда Коби Брајант (41). Покрај него, животот го загубија и...

Македонија3 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет3 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет4 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет4 часа

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет4 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет4 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет5 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт13 часа

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт15 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Спорт15 часа

Потврдено: Во хеликоптерот на Брајант била и неговата 13-годишна ќерка Џиџи

По првите извештаи на американската ТВ-мрежа „Еј-би-си“ дека во хеликоптерската несреќа во која загина НБА легендата Коби Брајант биле неговите...

Свет16 часа

(Видео) Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Легендарниот американски кошаркар и еден од најдобрите во НБА историјата Коби Брајант загина во својата четириесет и прва година во...

Топ22 часа

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија24 часа

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Досие