Контакт

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Боки 13 веќе два месеца е во притвор, а не е повикан на распит

Објавено пред

Истекуваат два месеца откако Боки 13 е во притвор, а тој сè уште не е повикан на распит, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение и прашуваат што е она што го знае Боки 13, а од коешто обвинителката Вилма Русковска и премиерот Зоран Заев се плашат.

„Единствено што ЈО прави е развлекување на истрагата за аферата ‘Рекет’ да биде заборавена во јавноста. ЈО молчи и за случајот објавен во медиумите во кој се вели дека високи функционери на УБК со чувствителни материјали рекетирале бизнисмени. Тоа значи директно и на втора институција, по СЈО во незаконски дејствија“, нагласува ВМРО-ДПМНЕ.

За сето време, додава опозициската партија, Катица Јанева продолжува да командува со институцијата преку која го вршела кривичното дело.

„Несвојствено е ЈО за осомничен кој извршил такво дело да не побара оддалечување од службата. Русковска молчи и за наредбите на Јанева од притвор, која командува со нејзиниот шеф Јовески, а се наоѓа зад решетки поради злоупотреба на службена положба и овластување. Апсурд до апсурд. Ваков правен систем не постои никаде во светот. Ова не е право, туку циркус“, коментира опозицијата.

Според ВМРО-ДПМНЕ,  СДСМ не сака право и сака криминалците да останат неказнети, па оттукa бараат од нив да заминат од власт.

Македонија

Започна реконструкцијата на патот до селото Маловишта 

Објавено пред

Жителите и бројните туристи кои го посетуваат селото Маловиштa, наскоро ќе пристигнуваат до ова населено место по нов асфалт, потфат, кој не е направен во изминатите 40 години. Започна реконструкцијата на патниот правец од селото Кажани кон селото Маловишта, во должина од 4 километри.

Отсекогаш потенцирав дека општината не е само градското јадро,  туку е целиот опфат околу градот и ова потврдува дека тие политики во таа насока ги движиме. За овој проект општината ја изготви планската документација, одлукие на седници на Совет, како и кофинансирачкиот дел кој што е над 2.300.000 денари. Во оваа насока ќе продолжимне да се движиме, затоа што нам ни треба рамномерен развој насекаде и само на таков начин луѓето ќе можат да живеат во своите населби, онаму каде што биле нивните корења и да ја гледаат перспективата во своите домови“,  рече градоначалничката на Општина Битола м-р Наташа Петровска. Петровска.

Министерот за земјоделство, водостопанство и шумарство Трајан Димковски посочи дека поддршката за Општина Битола е голема, затоа што аплицираше со проекти за кои преку програмата за рурален развој ќе бидат вложени 42 милиони денари.

„Сите овие проекти кои се реализираат на терен се само потврда за мерките кои се преземаат за подобрување на животот во руралните средини преку инфраструктурни проекти, подобрување и обезбедување достоинствен живот за сите граѓани“, рече министерот Димковски.

Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството, Никола Бабовски, истакна дека преку Програмата за рурален развој обезбедени се 16,3 милиони денари за овој патен правец.

„Знаеме што значи поддршката и развојот на руралните средини и преку ваквите проекти ги развиваме потенцијалите на малите населени места, како што е селото Маловишта. Исто така овозможуваме во малите средини младите да можат да развиваат свој бизнис, да можат тука да ги основаат семејствата, да вложуваат во руралниот туризам и да вршиме заштита на културно историските споменици“, рече Бабовски.

 Селото Маловишта е единствено село кое е сместено на територијата на Националниот парк „Пелистер”.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Спасовски – Палмер: Реформите најавуваат позитивна и скорешна одлука на ЕУ за почеток на преговорите

Објавено пред

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, на маргините на самитот за Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој во Лондон, се сретна со специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

На средбата уште еднаш биле потврдени пријателството и стратешкото партнерство меѓу САД и Северна Македонија, а како посебно беше издвоено лидерството на земјата во регионалната соработка.

Во таа насока Спасовски истакна дека Северна Македонија останува посветена на исполнување на обврските од договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија и на договорот од Преспа со Грција, кои добија признание дека се остварени во духот на европските вредности и дека се светол пример за решавање билатерални спорови во регионот. Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, на средбата ја повтори определбата на својата земја за поддршката на реформите и нивното спроведување во Северна Македонија.

Палмер истакна дека од резултатите од реформите и од нивното спроведување се очекува позитивна и скорешна одлука на ЕУ за почеток на преговорите како логичен чекор и поради исполнувањето на сите критериуми и стандарди за членството во НАТО.

Прикажи повеќе...

Македонија

Жерновски на конференција во Женева

Објавено пред

На 43. сесија на Советот за човекови права, која се одржува во седиштето на ОН во Женева, заменик-министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, по покана на министрите за надворешни работи на Германија и Франција, Мас и Ле Дријан, учествуваше на конференција посветена на промоцијата на меѓународното хуманитарно право и справување со неказнивоста.

Во присуство на високи претставници на министерско ниво, Жерновски ги реафирмира заложбите на Република Северна Македонија за почитување, промоција и заштита на човековите права и слободи, како и за почитување на меѓународното хуманитарно право. Тој укажа дека повикот за акција, имплементацијата на меѓународните норми на национално ниво, јакнењето на заемната мултилатерална и билатерална соработка, ќе придонесат за санкционирање на неказнивоста за секое кршење или повреда на меѓународното хуманитарно право.

Во дискусиите за време и по настанот учесниците се осврнаа на широк спектар теми од стратешко значење за регионот и самата ЕУ. Беа разменети мислења за заедничкиот влог и изгледите за постигнување консензус меѓу земјите членки на ЕУ за новата методологија за пристапни преговори, како и за усвојување одлука за почеток на преговорите со Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет42 минути

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа1 час

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски: Заев бил премиер, судија и обвинител, утре протест против главата на Рекетот

Вчера бевме сведоци на болната вистина како Зоран Заев владее со Македонија и зошто државата е на дното, а тоа...

Македонија3 часа

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет5 часа

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Македонија5 часа

Филипче најави засилени контроли на аеродромите и границите поради ширење на коронавирусот во Италија

Поради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за...

Економија5 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на...

Македонија5 часа

Притвореничка од истражниот затвор каде што е Ангела ќе сведочи за убиството на Пино

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо сведочеше жената на која обвинетите првично ѝ признале дека сториле убиство. Адвокатката...

Топ7 часа

Двајца скопјани повредени од огнено оружје во Бутел

Доцна синоќа во 00:21 часот во СВР Скопје било пријавено дека на улицата Ферид Бајрам во Бутел биле слушнати истрели...

Европа7 часа

(Видео) Полиците во повеќе италијански маркети се целосно празни, луѓето се подготвуваат за епидемија

Во неколку помали места во италијанските региони Ломбардија и Венето, со население од околу 50.000 луѓе, од вчера на сила...

Европа7 часа

Четврта жртва на коронавирусот во Италија

Бројот на жртви од коронавирусот во Италија се искачи на четири, а бројот на заразени надмина 150. Според статистиката, во...

Свет9 часа

Сандерс: Ако треба би ја нападнал Кина

Фаворитот на партиските избори на американската Демократска партија за кандидат за претседател на САД, Берни Сандерс, воено би интервенирал против...

Свет9 часа

Нови 150 починати од коронавирусот во Кина

Кина денеска соопшти дека има нови 150 нови смртни случаи во епидемијата на коронавирусот, што е нов дневен рекорд откако...

Европа22 часа

Италија е трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Бројот на заразени со коронавирус во Италија значително се зголеми во последните три дена. До денеска се потврдени 152 случаи,...

Свет24 часа

Трет патник од бродот во Јапонија почина од коронавирус

Трет патник од крузерот „Дајмонд принцес“ во Јапонија почина од коронавирусот, објави денеска јапонското Министерство за здравство. 80-годишниот јапонски државјанин...

Европа1 ден

Десет градови во Италија во изолација поради коронавирусот

Десет италијански градови, претежно во Ломбардија, се ставени во изолација откако вчера беа потврдени два смртни случаи и речиси 80...

Македонија1 ден

Четворица пациенти по инцидентот во Романовце се во животна опасност

Во текот на денешниот ден во Клиничкиот центар во Скопје примени се седум пациенти со изгореници, повредени од експлозија на...

Топ1 ден

Три деца загинаа а шест луѓе се повредени во експлозија на плинска боца во куќа во Романовце

Три малолетни деца на возраст од 8, 9 и 11 години утрово загинаа во експлозија на плинска боца во семејна...

Свет1 ден

Во земјотресот меѓу Иран и Турција – седум загинати во Турција, има и затрупани

Најмалку седум луѓе загинаа, а некои се затрупани под урнатините од згради на југоистокот од Турција, по потресот со јачина...

Спорт1 ден

Шпанците го обвинуваат тетовскиот супер-агент Фаљи Рамадани за перење пари!

Фаљи Рамадани, еден од најмоќните фудбалски агенти на светот, е под истрага на шпанските власти за учество во шема за...

Досие