Контакт

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита политиките во однос на неговиот кабинет. Ова го изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата со претседателот.

dobivaj vesti na viber

Мицкоски го повтори партискиот став дека мандатот на Заев бил доделен неуставно, бидејќи тој нема докажано мнозинство.

„После час и половина дискусија со Пендаровски, заклучивме заеднички дека Заев изразил уверување дека ќе работи на создавање на парламентарно мнозинство. Пендаровски претходно рече дека ќе додели мандат кога ќе добие уверување за парламентарно мнозиснтво, а не да добие уверување дека ќе работат на обезбедување на мнозинство“, вели Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во изјавата посочи и дека Пендаровски претходно ветил оти ќе ги свика на средба политичките лидери, но тоа не се случило. Истотака, како што изјави Мицкоски, Пендаровски рекол и дека нема да даде мандат на лица што имаат афери, но денеска сето тоа го побил.

Мицкоски го обвини Пендаровски дека ја злоупотребил функцијата претседател на државата. Рече дека институциите се заробени за личен партиски интерес, на сметка на граѓаните.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Нови податоци од пописот: Немажени и неженети се 23,8 отсто, а вонбрачно живеат 1,6 отсто од двојките

Објавено пред

Државниот завод за статистика објави нов сет на податоци од Попис 2021 кои се однесуваат на брачниот статус на населението, бројот на живородени деца и миграциите внатре во државата.

dobivaj vesti na viber

Според Пописот 2021, во вкупното резидентно население на возраст од 15 години и повеќе, според брачниот статус, 23,8 проценти се неженети/ немажени, 65,3 отсто се мажени /женети, 7.2 проценти се вдовци / вдовици и 1,6 отсто се разведени. Регистрирани се и вкупно 3 случаи на вдовци/ вдовици и 13 случаи на рзведени во возрасната група од 15 -19 години.

Во вкупното резидентно население на возраст од 15 години и повеќе, 98,4 проценти живеат во брачна заедница, а 1,6 отсто во вонбрачна заедница.

81,1 процент од вкупното резидентно население изјавиле дека не се селеле (автохтоно население), а 11,7 отсто дека се доселиле во местото на вообичаено живеење.

Според местото на раѓање, 90 проценти од вкупното резидентно население се родени во Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Грковска: Неопходен е координиран пристап за унапредување на состојбите во спортот

Објавено пред

Подобра координација меѓу надлежните институции и спортските организации, подобрување на регулативата за спорт, како и интензивирање на активностите кај младите за да се укаже на потребата од здрав начин на живот, се прашањата на кои денеска заменичката претседателка на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, разговараше со експертите од EPAS (Enlarged Partial Agreement on Sport), во рамките на Советот на Европа, предводени од Софи Квасни, извршна секретарка на EPAS за Европската Повелба за спорт.

dobivaj vesti na viber

„Во рамките на активностите на мојот Кабинет значајно внимание посветуваме на младите, но и на подобрување на состојбите во спортот, особено во делот на транспарентноста и правилно користење на средствата кои ги добиваат од државниот буџет. Спортот е значаен сегмент во општеството и затоа мора да имаме координиран пристап во подобрување на состојбите во оваа област“, оцени вицепремиерката Грковска.

Таа информираше дека изминатиов период организираше две јавни конференции на кои отворено се зборуваше за состојбите во спортот, од кои произлегоа соодветни заклучоци, врз основа на кои сега нејзиниот Кабинет ја координира работната група составена од претставници од Агенцијата за млади и спорт, Министерството за правда и Државната комисија за спречување на корупцијата која работи на соодветни измени во Законот за спорт.

Од експертите од EPAS добивме целосна поддршка за започнатите процеси, при што истакнаа волја да дадат стручна поддршка и експертиза во процесот на подготовката на измената на законската регулатива.

Тие се согласија со ставот дека инвестирањето во младите и актуелизирањето на спортските активности е неопходно за здраво и функционално општество.

Во рамките на денешната посета на експертите од EPAS, Кабинетот на вицепремиерката Грковска ги координираше средбите што ги имаа и со претставници од Агенцијата за млади и спорт, Канцеларијата на претседателот на Владата, Министерствата за финансии, за одбрана, за образование, како и за здравство.

Состаноци беа организирани и со претставници од ДКСК, ОБСЕ, Град Скопје, Федерација „Спорт за сите“, Национален олимписки комитет, Национална федерација за училиштен спорт, Параолимписки комитет, Национална федерација за искачување, Триатлон Федерација, спортски новинари, карате и ракометни клубови, ракометна и кошаркарска федерација и други спортисти.

Прикажи повеќе...

Македонија

В недела стартува 18. издание на Визер скопски маратон, стартот и целта на добро позната локација

Објавено пред

Најпознатиот спортски настан во Македонија, Визер скопски маратон, ќе се одржи на 2.10.2022 (недела) со препознатливите трки како носители на најголемата и традиционална спортска манифестација, којашто сите љубители на трчањето од земјата и пошироко, со нетрпение ја очекуваат секоја година.

dobivaj vesti na viber

Трките кои секоја година се дел од најомилениот спортски настан во државата – маратонот, полумаратонот, штафетниот маратон, – „ЕУ за спортот“ и трката на 5 км ќе започнат точно во 8:00 часот.

Директорот на Виз Ер Скопски маратон, Кире Синадиновски, на денешната прес-конференција најави дека се менува дел од патеката по која се трчаше изминативе години. Новата патека е измерена од меѓународен лиценциран мерач и се здоби со А сертификат од АИМС и Светската атлетска федерација. Целта е плоштадот „Македонија“ со кој се враќа традиционалниот финиш на патеката по што беше препознатлив маратонот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија1 час

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија1 час

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Свет2 часа

Русија официјално ја призна независноста на Доњецк и Луганск

Русија ја призна независноста на Народните Републики Доњецк и Луганск во границите од 2014 година, објави Кремљ. „ Русија ги...

Македонија3 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија4 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет6 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет6 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет6 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет6 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија6 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет19 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија20 часа

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ22 часа

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија24 часа

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...

Македонија1 ден

Ковачевски до Ковачки: Не бев во војска поради абдоменален проблем, ти си кодош и дезертер

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета...

Македонија1 ден

Македонија ќе добие четири милиони долари од продажбата на вилата на СФРЈ во Њујорк

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина,...