Контакт

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ до 11 јануари ќе објави оглас за кандидати за претседател на државата

Објавено пред

Најдоцна до 11 јануари 2019 година ВМРО-ДПМНЕ ќе објави оглас на кој што согласно законот ќе можат да се пријават сите граѓани кои ќе ја очекуваат и бараат поддршката на ВМРО-ДПМНЕ на следните претседателски избори.

Партијата денеска одржа седница на Извршниот комитет на која било разговарано за актуелната економска и политичка ситуација во Република Македонија како и за активностите за избор на претседателски кандидат кој што ќе ја добие поддршката на ВМРО-ДПМНЕ на следните претседателски избори. Изборната конвенција, пак, ќе се одржи на 16 февруари 2019 година.

„Практично денеска донесовме заклучок на седницата на Извршниот комитет кој што подоцна ќе биде презентиран пред Централниот комитет и од кој што ќе бараме поддршка, а тоа е дека најдоцна до 11 јануари 2019 година ќе биде објавен оглас на кој што согласно законот ќе можат сите граѓани на Република Македонија да поднесат кандидатура, оние граѓани кои ќе ја очекуваат и бараат поддршката на ВМРО-ДПМНЕ на следните претседателски избори“, изјави лидерот на партијата, Христијан Мицкоски.

Огласот ќе трае десетина дена, потоа ќе се констатира листата на пријавени кандидати, а потоа во рок од 15 дена, но не подоцна од 10 февруари ќе трае нивното образложување на визијата како иден претседател на Република Македонија, за политиките кои што ќе ги водат во рамките на општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ, средби со граѓани и така натаму, а потоа на 16 февруари ВМРО-ДПМНЕ на конвенција ќе го избере претседателскиот кандидат.

Мицкоски рече дека очекува сериозна победа на претседателските избори која што ќе ја отпочне победата на следните предвремени парламентарни избори во Република Македонија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Единствена Македонија: МАНУ има примарна задача да ги брани националните интереси

Објавено пред

Политичката партија Единствена Македонија ја прозва МАНУ, по ставот на Бугарската академија на науките дека не постои македонски јазик. Единствена Македонија ја потсетува МАНУ дека има примарна задача да ги брани националните интереси, а не да биде нем набљудувач на македонското обезличување.

„МАНУ мора да ја каже вистината која базира на историски извори како бо однос на потеклото и корените на македонскиот народ така и за татарско монголското потекло на бугарскиот народ. Во спротивно, произлегува дека македонскиот народ наивно верувал дека во МАНУ е концентрирана врвната домашна памет која ќе ги брани националните и државните интереси, дотолку повеќе, и по 30 години самостојна држава за разлика од соседните држави единствено МАНУ нема изработено национална излезна стратегија како македонски проект“, велат од Единствена Македонија.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор за изборниот модел да преговараат по изборите

Објавено пред

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака да протурка решенија во парламентот без претходна дебата и без спротивставување на аргументите, оцени денеска на прес-конференција, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски.

Тој обвини дека премиерот Зоран Заев и СДСМ не се искрени кога вината ја насочуваат кон опозицијата и нагласи дека досега не се случило да се менува изборен модел без консензус.

Николоски рече дека во изминатите неколку месеци постоела интензивна комуникација на неформално ниво помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, која имала за цел изнаоѓање на консензус по однос на изборниот модел.

На овие средби, како што тврди Николоски, било заклучено дека нема доволно време за имплементација на нов изборен модел, како и дека за ваква промена потребни се широки општествени и политички дебати и консензус.

„Двете партии се согласија дека веднаш по завршувањето на парламентарните избори во 2020 година, ќе пристапат во интензивни преговори во насока на постигнување на таков консензус. Втора поента беше сите прашања во врска со модалитетите и имплементацијата ќе бидат дефинирани на експертско ниво“, тврди Николоски.

Тој рече дека сето ова паднало во вода, кога СДСМ решила на сила, шверцерски и еднострано да ги турка нивните решенија низ собраниската процедура без консензус, без широка поддршка и без експертска анализа, спротивно на заложбите од неформалните контакти коишто ги оствариле изминативе неколку месеци.

„Навистина е нејасно како за СДСМ и Заев беше прифатливо до пред некој ден да не се брза со носење на решенија за Изборниот законик, и за истото решение по изборите да се бара широк политички и општествен консензус, како што е редот, а сега истото се поништува и на сила се туркаат измени на Изборниот законик. Нема ниту еднаш ваков случај во нашата парламентарна историја на сила да се носат измени на Изборниот законик. И исто како во законот за јазици поради ова лицемерие на Заев и СДСМ и овој проект ќе им се удри од ѕид. На сила и со едноумие, не се владее. СДСМ не може да ја множи со нула волјата на граѓаните, не може да ја множи со нула волјата на опозицијата и останатите политички партии во собранието“, додаде Николоски.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Објавено пред

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари златната метла која на Министерството му ја подарија граѓански организации.

Дескоска рече дека метлата не е многу амортизирана. Потоа Здравев му ја подари на претседателот на Основниот суд Скопје 1, Иван Џолев.

Четириесет илјади административци денеска чистат ѓубре на повеќе локации во Скопје и во други градови низ државата.

Акцијата ја организира Владата заедно со граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“. Целта е, како што најави министерот за администрација, Дамјан Манчевски, да се подигне свеста за чиста околина и заштитата на здрава животна средина.

На овој начин вработените го надоместуваат 2 јануари 2019, кој Владата го прогласи за неработен за сите државни институции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор за изборниот модел да преговараат по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија47 минути

Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија2 часа

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ3 часа

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа3 часа

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет3 часа

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија20 часа

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ20 часа

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија21 час

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ22 часа

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија24 часа

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија1 ден

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија1 ден

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет1 ден

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет1 ден

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет1 ден

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија2 дена

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет2 дена

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет2 дена

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Досие