Контакт

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособноста да обезбеди стандард за граѓаните, Заев ја компензира со трговија со националните интереси

Објавено пред

Македонија се соочува со национална катастрофа и на политички и на национален план поради антидржавните политики на Заев, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата додаваат дека највисоките национални интереси се загрозени со капитулантскиот и срамен договор со Грција, а истовремено, како што велат, расипничката власт економски ја цеди државата и граѓаните.

„Македонската економија е на дното поради катастрофалните политики кои ги води криминалниот картел на власт и Зоран Заев. СДСМ од јануари до мај годинава реализира едвај 14 проценти од капиталните инвестиции планирани за целата година, што претставува најниско ниво и ја отсликува безидејноста и неспособноста на власта. На сметка на ова картелот на власт пред само една недела ги задолжи државата и граѓаните за нови 7,1 милион евра со годишна камата од 3%. Ова значи дека граѓаните од сопствен џеб ќе мораат да вратат 10,3 милиони евра за расипничкото задолжување на Зоран Заев“, се наведува во соопштението.

Опозициската партија истакнува дека слабата реализација на капитални инвестиции го влече надолу и градежништвото кое, како што потенцираат оттаму, е главна движечка гранка на македонската економија.

„Државниот завод за статистика само во првите 3 месеци бележи пад на градежништвото од неверојатни 37%. Овој пад во градежништвото се случи само поради тоа што криминалниот картел на власт ги сопре клучните инфраструктурни проекти, кои, пак, се од стратешко значење на државата, а се започнати од време на владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Република Македонија за првпат во своето постоење бележи јавен долг од над 5 милијарди евра, додека државниот долг надмина 4 милијарди евра“, потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ анализирајќи ја економската политика на Владата на Заев.

Додаваат дека неспособноста да обезбеди подобар стандард за граѓаните и нагонот расипнички и криминално да се трошат народните пари, Заев се обидува да го компензира со трговија со националните интереси.

„Зоран Коте Заев отстапи од сите национални позиции кои ги бранеле претходните влади и политичари без разлика на нивната партиска определба. Зоран Коте Заев склучи неуставен, капитулантски договор и се откажа од вековното име Македонија ставајќи ги на лицитација и јазикот и националноста и културата и историјата. Зоран Коте Заев ги прифати грчките максималистички позиции согласувајќи се да го прекине континуитетот на македонската држава. Зоран Коте Заев се откажа од името Република Македонија и за тоа мора да сноси одговорност, односно неговите антидржавни политики мора да бидат поразени“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Македонија

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Објавено пред

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати предлогот ексградоначалникот на Град Скопје, Ристо Пенов да биде избран и именуван за иден министер на оваа позиција во Владата.

dobivaj vesti na viber

Централниот одбор се заблагодари на досегашниот ангажман на Милевски, на успешното менаџирање со министерството и на придонесот за регионалниот развој на државата, велат од ЛДП.

Како што додаваат од партијата согласно Статутот на ЛДП се формира организационен одбор во чиј состав се изгласани Боби Мојсоски, Димитар Ванчов, Билјана Аврамоска – Ѓореска, Дејанчо Цветановски, Валентин Груевски и Ивица Тодоровски. До Конгресот ќе се одржат уште две седници на ЦО со цел подготовка на истиот, а на следниот состанок на ЦО кој се очекува да се одржи следната недела ќе бидат разгледани и предлог датуми за одржување на Конгресот, додаваат од ЛДП.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Марковска: Ковачевски не е дел од сопствеништвото на „Пиксел Груп“

Објавено пред

Премиерот Димитар Ковачевски не е дел дел од сопственичката структура на „Пиксел Гроуп Доо Скопје“, ниту пак е сопственик, изјави пратеничката на СДСМ, Даниела Марковска одговарајќи на новинарски прашања по обвинувањата од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Таа рече дека уште на 28 номеври 2020 година, Димитар Ковачевски во целост го повлекол износот на финансиските средства вложени за обезбедување на почетната ликвидност на компанијатa.

„Тоа е јавно соопштено, за да може целосно да се посвети на функцијата којашто тогаш ја извршуваше, земеник-министер за финансии. Сето ова може да види и во Анкетниот лист на премиерот. Очајно е ВМРО-ДПМНЕ, го напаѓа претседателот Ковачевски затоа што е чесен и затоа што работи за граѓаните додека Мицкоски се кара за тендери и провизии. Фатени со рацете во медот за тендер од 136 милиони евра ВМРО-ДПМНЕ и шпицниот градоначалник Мицкоски продолжуваат со фабрукување лаги и невистини за претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски“, изјави Марковска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Идентификувано телото на 22-годишникот што со автомобилот излета во Вардар

Објавено пред

Идентификувано е телото кое претпладнево беше пронајдено во водите на реката Вардар.

dobivaj vesti na viber

Се работи за Ердон Рамадани, 22-годишникот од Куманово кој на 27 септември со автомобил излета од автопатот во реката Вардар, од мост кај селото Желино.

„Извршена е идентификација од најблиските членови на семејството на Е.Р. . Извршен е преглед од лекар од Судска медицина, додека Јавен обвинител наредил обдукција на телото“, информираа од СВР Тетово.

Телото претходно денес го пронајдоа тетовските полицајци, кај бетонски мост во близина на касарната Еребино.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ7 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет11 час

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија13 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија15 часа

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија17 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија17 часа

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион19 часа

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет20 часа

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија1 ден

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет1 ден

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион2 дена

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...

Економија2 дена

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10 отсто

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот,...

Економија2 дена

Мицкоски го покани Битиќи во „Белата палата“ за да му го објасни планот за закрепнување на економијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го покани вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи утре да дојде на состанок во...

Македонија2 дена

(Видео) Петровска: Поддршка од 78 милиони долари од САД за развој на Армијата

Ја добивме веста за сојузничка поддршка од вкупно 78 милиони долари кои ќе се насочат во проектите потребни да ги...

Регион2 дена

Бугарите стравуваат од политички хаос по изборите в недела

Бугарите кои утре ќе одат на четвртите избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека неизвесност поради...

Европа2 дена

„Гаспром“: Од гасоводот истече гас колку што и’ треба на Данска за три месеци

Портпаролот на гасниот гигант „Гаспром“, кој е под контрола на Кремљ, во петокот изјави дека истекле 800 милиони кубни метри...

Македонија2 дена

Аферата „Броило“ ќе открие фирми блиски до власта кои правеле милиони во време на кризи, најави опозицијата

Додека стандардот на граѓаните пропаѓа со секој нов ден од кризите, некој дебело профитира и се богати.Тоа ќе го открие...

Економија2 дена

СДСМ: Во март пензиите ќе се зголемат за нови шест проценти

Се очекува наредното зголемување на пензиите во март идната година да изнесува околу 6 проценти, со што пензиите во период...

Македонија2 дена

Пендаровски во Бугарија ќе се сретне со Радев и Урсула фон дер Лаен

Претседателот Стево Пендаровски, по покана на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, денес во Софија ќе присуствува на церемонијата по...