Контакт

Македонија

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ се сомнева во манипулации на референдумот

Објавено пред

nikola-micevski

ВМРО-ДПМНЕ поднеле два амандмани за одлуката за референдумот. Тие се пожалија дека одлуката ја виделе десет минути пред седницата.

„Заев и парламентарното мнозинство повикуваат да ги поддржиме, а процесот го тераат без консултации со опозицијата. Да биде јасно , ВМРО-ДПМНЕ дава поддршка за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО, но ова покажува дека референдумот ќе се толкува како сакаат, бидејќи во член 1 се предлага консултативен референдум. Дали ако референдумот не е успешен без исполнет цензус, а мнозинството граѓани гласале „за“, може да се толкува како успешен и институциите да продолжат со имплементација на договорот. Мое мислење е дека тоа е целта“, рече Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ.

Во Собранието во тек е седницата за распишување одлука за референдум за името. Иницијативата беше поднесена денеска од пратениците од СДСМ, ДУИ и од Беса. Во предлог-одлуката е предложено референдумот да се одржи на 30 септември, тој да биде консултативен, а референдумското прашање да гласи: Дали сте за членство во ЕУ и НАТО преку поддршка на договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?.

Македонија

Се одбележува Европската недела на спортот во oпштина Аеродром

Објавено пред

Од

Репрезентативци на Република Македонија денеска ги претставија своите спортови пред дечињата од градинката „Срничка“, објект „Лале“, во рамките на Европската недела на спортот.

Спортистите презентираа елементи од фудбалот, кошарката, ракометот, како и од индивидуалните спортови гимнастика и тенис, а целта на настанот е да го поттикнат спортскиот дух кај најмладите и да ги истакнат придобивките од спортувањето.

Европската недела на спортот ќе биде одбележана со уште неколку настани што ќе се организираат наредните неколку дена и во други градинки и основни училишта во општина Аеродром.

Прикажи повеќе...

Македонија

Почна изградбата на урбаниот сквер меѓу Тафталиџе 2 и Нерези

Објавено пред

Од

Општина Карпош почнува со изградба на новиот урбан сквер – зелен парк, на потегот меѓу Тафталиџе 2 и Нерези, во близина на автобуската постојка на последна „24“, информираат од Општината преку соопштение.

Станува збор, велат од Општината, за инвестиција од речиси 3 милиони денари, средства што Министерството за животна средина и просторно планирање ѝ ги доделило на Општина Карпош.

„Просторот ќе биде целосно опремен со нова урбана опрема, клупи за седење, канти за отпадоци, штедливи ЛЕД-светилки, како и детско игралиште. Постојното зеленило ќе го надградиме со нови садници и дополнително ќе го уредиме“, изјави денеска градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев.

Рокот за изведба на овој сквер е 30 дена, а пред пет месеци, односно во април годинава, на оваа локација се одржа и јавна презентација на проектот пред засегнатите граѓани што живеат во околината. Од Општината, меѓу другото, посочија и дека ќе продолжат да се фокусираат на микролокациите и на разубавување на просторот меѓу зградите.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Владо ништо не дал, пушти му инспекции“, му вели Кире на Миле Јанакиески

Објавено пред

Во една од бомбите од 12 февруари 2013 година соговорничка му вели на ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, дека добила 2500 страници со милион броеви од „Телеком“ и не може да се снајде.

Јанакиески ѝ вели дека му треба само статистички податок и дека е важно само да се знае од кој број колку пати е ѕвонето. Кирил Божиновски и Миле Јанакиески на 14 февруари 2013 година разговаат дека во Општина Центар има проблеми со финансирањето на кампањата и дека Владимир Тодоровиќ, сопственикот на „Тинекс“, не дал пари за изборната кампања.

Божиновски му вели: „Владо ништо не дал… Пушти му инспекции. Стварно нема смисла ова“.

Денеска, до паузата, беа пуштени 83 бомби. Судењето продолжува попладнево со преслушување на преостанатите бомби во предметот „Титаник“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

Масовно труење во Виница, за една ноќ затруени 120 лица

Вчера, во текот на ноќта, дури 120 лица побарале итна медицинска помош во здравствената установа во Виница кога почувствувале симптоми...

Титаник, СЈО Титаник, СЈО
Македонија2 часа

ДУИ во 2013 година забележала дека на седница на владата ВМРО-ДПМНЕ протнала 400 државјанства на луѓе од Кичево

Во разговор од 9 јануари 2013 година во предметот „Титаник“ меѓу ексшефот на УБК, Сашо Мијалков, и поранешната министерка за...

Свет3 часа

Две лица загинаа во Полска кога камион удри во училиштен автобус

Во сообраќајна несреќа, која утринава се случи во Полска, загинаа две лица. Несреќата се случила помеѓу камион и училиштен автобус....

Македонија3 часа

Вртиме на списоците што ги собираше ти, му вели обвинета на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот на СЈО со кодно име „Титаник“ со репродукција на бомбите. Во разговор од...

Топ4 часа

67-годишен маж пронајден мртов во река во близина на Прилеп

67-годишен маж е пронајден мртов во река во близина на Прилеп. Според полицијата, вчера околу 16 часот било пријавено дека...

Вести4 часа

Јапонските ровери испратија први фотографии од астероид

Двата мали ровери кои јапонското вселенско летало „Хајабуса 2“ во петокот успешно ги спушти на астероидот Рјугу, ги испратија првите...

Европа4 часа

Веднаш по излегувањето од притвор, Алексеј Навални повторно уапсен

Полицијата денеска повторно го уапси активистот за борба против корупцијата и противник на рускиот претседател Владимир Путин, опозицискиот лидер Алексеј...

Свет5 часа

Пирати киднапирале 12 членови на екипаж на брод во близина на Нигерија, меѓу нив има и Хрват

Пирати од Нигерија киднапирале 12 членови на швајцарски товарен брод, а меѓу киднапираните има и еден Хрват. Товарниот брод бил...

Македонија22 часа

Договорот со Грција е диво месо вметнато во здрав организам, порача Мицкоски од Охрид

Овие месеци се пишува историја, а јас Христијан Мицкоски, заедно со огромното мнозинство од народот, со разум, мудрост, но и...

Култура23 часа

Клаудија Кардинале: Не останав во Америка, зашто Холивуд многу манипулира

Малата сала на Центарот на култура во Битола беше претесна да ги прими сите заинтересирани новинари, фоторепортери и обожаватели на...

Македонија24 часа

Видео порака на Столтенберг: Вратата е отворена, ве чекаме во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку видео порака се обрати до македонската јавност и ја повика да одлучи дали...

Македонија1 ден

16 лица се затруле од сендвичи во Виница, петмина се во болница

Од минатата сабота до денеска, околу 50 лица од Виница се затруле од храна во различни угостителски објекти во градот....

Македонија1 ден

Бујар Османи со 40 претставници од Македонија в четврток на скрининг во Брисел  

Со досега најголема делегација од над 40 претставници в четврток, главниот политички преговарач Бујар Османи заминува во Брисел. Европската комисија...

Македонија1 ден

(Видео) МВР ќе казнува и за активности на интернет за спречување на правото на глас

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во рамки на подготовките за одржување на референдумот денес соопшти дека полицијата е на...

Македонија1 ден

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ1 ден

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Свет1 ден

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон....

Европа1 ден

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест...

Македонија1 ден

(Видео) Иванов од САД: Нема да гласам на референдумот

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да...

Забава1 ден

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата,...

Досие