Контакт

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Уште колку млади животи треба да бидат загрозени за Спасовски да понесе одговорност

Објавено пред

Република Македонија го допре дното и на економски, и на политички и на безбедносен план. Безбедноста во главниот град на државата е загрозена, а криминалните вооружени пресметки се секојдневие и во остатокот од државата. Наместо живот, Заев и криминалниот картел донесоа насилство, убиства, закани и уцени, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Според опозициската партија, десетици убиства сред бел ден повеќе од една година се неразјаснети, а институциите, наместо да работат во согласност со законите, се ставаат во заштита на криминалот. „Уште колку млади животи треба да бидат загрозени за Спасовски да понесе одговорност за хаосот што го креира? 21-годишниот Никола Саздовски го загуби својот живот кога беше брутално нападнат на автобуската станица во Автокоманда.
Спасовски пред медиумите на СДСМ правеше спектакуларни прес-конференции за неизмиено возило, а око не му трепнува за прерано загубениот млад човечки живот.
Тоа се лицемерството и двојните стандарди на СДСМ“, се додава во соопштението.

Партијата смета дека додека „во државата владее безредие и хаос, економијата тоне, а граѓаните стануваат сè посиромашни. Зад Зоран Заев стои само еден проект, а тоа е уништување на сè што е македонско“.

„Тој ја запечатува судбината на државата и го менува името за кое генерации и генерации се бореле и го дале животот за идејата за своја држава. Кусо кажано, во неговата агенда стои само уништување на Македонија како на меѓународен така и на домашен план. Се надева дека до распродавањето на највисоките државни и национални интереси ќе ги покрие криминалот и неспособноста.

Економијата повеќе од една година е во целосен колапс. Платите паѓаат, а цените растат. Државниот завод за статистика потврди дека цените на мало во јуни оваа година се повисоки 2,8 отсто од јуни минатата година, а трошоците за живот во истиот период 1,4 отсто.
Главниот мотор на економијата, градежништвото, што со себе носи 20 гранки, е во слободен пад од 37 проценти. Имаме нула раст на БДП, а откако СДСМ е на власт, горивото се покачи 30 проценти. Земјоделците се принудени да го фрлаат својот производ на буниште затоа што државата не успева да обезбеди пласман и сигурен откуп. Наместо животот што го ветуваше, Заев донесе донесе чемер и јад. Со СДСМ на власт животот на граѓаните е полош од кога било. Со СДСМ и Зоран Заев граѓаните се понижени и изневерени. Граѓаните не се должни да живеат во страв и насилство и затоа ова мора веднаш да престане“, се вели во соопштението.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Дел од Центар утре ќе остане без вода

Објавено пред

Од

Дел од корисниците во Центар утре, 22 јули, ќе останат без вода.

ЈП „Водовод и канализација“ извести дека заради промена на шибер на водоводна мрежа, без водоснабдување од 08 часот до завршување на интервенцијата ќе останат корисниците на потегот од булеварот Партизански Одреди до улица Максим Горки.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: На референдумот лесно може да се влијае

Објавено пред

Бујар Османи, Дебар, референдум, Ружди Лата

Шефот на преговарачкиот тим на Владата со Европската Унија, Бујар Османи, денеска од Дебар го започна преговарачкиот Караван за европеизација на општеството. Тој рече дека нема друг избор освен позитивен исход на референдумот.

„ДУИ на почетокот беше против референдум бидејки сметаше дека не е најдобро решение бидејки не е најпрестижен инструмент за одразување на војлата на граѓаните. Референдум има кога има разлики во нијанси во бои. Но кога се носат стратешки одлуки, како што е оваа сега во врска со иднината на државата, на референдумот лесно може да се влијае внатрешно, регионално, но и геополитички од кругови кои не сакаат да се постигне целта и Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ. Но потребен е компромис со цел да се излезе во престрат на граѓаните од кои над 75 отсто сакаат членство во НАТО и ЕУ“, рече Османи и потврди дека лидерите на партиите ќе се сретнат в понеделник во 9 часот.

Тој оцени дека позитивен референдум очекуваат сите политички партии на Албанците во Македонија.

Османи, кој во Дебар престојуваше со неколку министри и заменици министри од ДУИ, имаше средба и со градоначалникот Ружди Лата кој изјави дека Дебар е почестен што караванот за европеизација стартува од овој град и додаде дека местото на Македонија е во ЕУ и НАТО.

К.М.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Анѓушев се откажа од управувачките функции во компаниите, нема судир на интереси

Објавено пред

Од

Неточни се шпекулациите на ВМРО-ДПМНЕ за вицепремиерот Кочо Анѓушев. Вицепремиерот во целост го испочитува Законот за судир на интереси со стапување на функцијата и се откажа од управувачките функции во компаниите каде што има сопственост, во меѓувреме ја продаде компанијата ЕДС за да се избегне токму судирот на интереси, а целосно транспарентно го објави и анкетниот лист, реагира СДСМ на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека Фондот за иновации доделил финансиски средства на фирми на Анѓушев.

„ВМРО-ДПМНЕ шири лаги и за тендерот на Министерството за здравство. За конкретниот тендер се уште нема одлука и смешно е да се бара негово поништување, бидејќи тој сè уште не е доделен“, велат од СДСМ.

Од таму порачуваат ВМРО-ДПМНЕ да не крева паника неосновано. „Правилата важат подеднакво за сите, а доколку се утврди каква било неправилност или судир на интереси ќе следува ревизија на одлуките. Економските политики на Владата предводена од СДМ даваат реални резултати и тоа го гледаат сите, освен ВМРО-ДПМНЕ којашто останува заробена во матрицата на криминал, корупција и расипништво. Наместо да шири измислици и лажни, неосновани обвинувања, додека во позадина бара амнестија за криминалите, ВМРО-ДПМНЕ да одговори како и на кој начин стана најбогата партија во Европа со имот вреден 60 милиони евра додека Македонија тонеше во долгови. Јавноста многу добро знае како братучедот на Никола Груевски, Сашо Мијалков ја киднапираше целата македонска економија, како двоецот Јанакиески и Груевски договараа провизија од над 25 милиони евра за автопатите, како со милионски суми народни пари се поткупуваа и контролираа бројни медиуми“, велат од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион5 часа

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ6 часа

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет6 часа

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија7 часа

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија8 часа

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија8 часа

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија20 часа

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија1 ден

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Македонија1 ден

Кој ќе биде амнестиран со можните измени на Кривичниот законик?

ВМРО-ДПМНЕ не преговара за амнестија, туку бара подобри законски решенија, вака опозициската партија реагира на објавите дека се обидуваат да...

Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ
Регион1 ден

Харадинај: Евентуална поделба на Косово би значело почеток на војна

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека евентуална поделба на Косово за него би претставувало почеток на војна. Харадинај го...

Gavril Bubevski SJO Gavril Bubevski SJO
Македонија1 ден

(Видео) СЈО му честиташе на судот за конфискацијата на целата сума од тендерот во пресудата за „Труст“

Обвинителот Гаврил Бубевски од специјалното јавно обвинителство по изрекувањето на пресудата за случајот „Труст“ рече дека е задоволен од пресудата,...

Тимјаник, Мила Царовска, дом Тимјаник, Мила Царовска, дом
Македонија1 ден

Отворен домот во Тимјаник, во него се сместени четири деца

Официјално почнува со работа новиот мал групен дом во Тимјаник, Неготинско. Од денеска тука ќе бидат сместени четири деца од...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија1 ден

(Видео) Сеад Кочан осуден на 6 години затвор, Авировиќ на три години

Бизнисменот Сеад Кочан е осуден на шест години затворска казна во предметот „Труст“ на СЈО, а Василије Авировиќ на три...

ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK
Македонија1 ден

Димовски до Груби: Седнете со Џафери и гласајте сами за ДИК

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, му порача на претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, дека Владата ставила европско...

Свет1 ден

Ако не успеат договорите, ќе бидам најголемиот непријател на Путин, порача Трамп

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вети дека доколку не успеат неговите договори со рускиот претседател, ќе биде најголемиот непријател на Владимир...

Александар Македонски, мумија, Египет, Александрија Александар Македонски, мумија, Египет, Александрија
Вести1 ден

Отворен саркофагот во кој се веруваше дека се останките на Александар Македонски

Истражувачите го отворија саркофагот стар 2 000 години што беше пронајден во Египет и ги покрена шпекулациите во локалните и...

Мисури, САД, туристи, несреќа Мисури, САД, туристи, несреќа
Свет1 ден

(Видео) Единаесет мртви откако туристички брод се преврте во САД, нуркачите трагаат по исчезнати

Најмалку 11 лица загинаа во Мисури откако се превртел брод кој превезувал туристи по езеро, соопшти полицијата. Амфибиското возило Ride...

Македонија1 ден

Димитров во дводневна посета на Косово

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, од денеска се наоѓа во дводневна официјална посета на Косово. Покрај средбата со својот...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 400 амандмани за Изборниот законик

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 400 амандмани за Изборниот законик, односно за новиот модел на избор на ДИК, кој попладнево беше...

Досие