Контакт

Македонија

(Видео) Заедничка литургија на македонската и на српската црква во храмот Свети Сава

Објавено пред

Литургијата на помирување што ја служат српскиот патријарх Порфириј и архепископот Охридски и Македонски, Стефан со архиепископите на двете цркви се одржа во храмот Свети Сава во Белград.

dobivaj vesti na viber

Илјадници верници дојдоа да присуствуваат на литургијата.

Ова е прва литургија за помирување по повеќе од половина век.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Кузеска: Деструктивното однесување на Мицкоски во однос на евроинтеграциите и прашањето со Бугарија се коси со секоја логика

Објавено пред

„Како што беше ветено, предлог на француското претседателство е јавно објавен и граѓаните јасно можат да видат се. Клучно за нас во овој предлог е дека се вградени нашите ставови и забелешки, имаме чист Македонски јазик во ЕУ, македонскиот идентитет е заштитен целосно, историските прашања не се дел од преговарачкиот процес“ порача на прес-конференција портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

dobivaj vesti na viber

Таа напомена дека „потонати се во вода сите измислици и лаги за наводна бугаризација и асимилација. Таква работа ниту имало ниту ќе има. И не може да има со чист Македонски јазик во ЕУ. Започнат е широк процес на консултации за овој предлог, како солидна основа за градење сериозен, одговорен и државнички став за можноста која се отвора за нашата земја. Кога се во прашање теми од врвен национален и државен интерес, како што е евроинтеграцискиот пат на државата, иднината на граѓаните и заштитата на македонскиот идентитет, потребна е одговорност, зрелост и државнички капацитет“.

„Мицкоски сака отворениот процес на широки консултации да го попречи на самиот почеток, преку протести. Со месеци Мицкоски бараше предлозите да се консултираат со него и опозицијата, а сега кога ја има можноста тој од тоа бега. Со тоа само се потврдува дека Мицкоски нема државнички капацитет, ниту пак има интерес за конструктивен дијалог, туку тој сака единствено да го наметне својот недржавнички став. Се што Мицкоски прави и на домашен и на надворешен план е предизвикување штета врз државните интереси и позиции“ порача Кузеска.

Смета дека „деструктивното однесување на Христијан Мицкоски во однос на евроинтеграциите и прашањето со Бугарија се коси со секоја логика“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Лага е дека има фуснота за јазикот, ако не прифатиме илјадници ќе заминат, ќе има меѓуетнички тензии

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи тврди дека е лага за постоењето фуснота за македонскиот јазик во францускиот предлог и дека ќе се испушти најголемата историска шанса за македонскиот јазик и за влез во ЕУ.

dobivaj vesti na viber

Според него, се следно ќе биде потешко и полошо. Да, треба да го смениме Уставот, но тоа е во наш интерес, вели тој.

„Сите шпекулации дека има фуснота се лажни, да има изјава од Бугарија, но не во рамката туку во записникот. Но тоа не влегува во документот, не влегува во документите, еднаш се кажува и никогаш повеќе“ – рече Османи.

Тоа што го има во португалскиот предлог ќе стои како изјава на бугарската страна, тие ќе го кажат тој став. Тие ќе кажат својот став како издвоено мислење на состанокот, ЕУ не го прифаќа тој став, замислете ЕУ да го прифатеше тој став?

Мислам дека нивната изјава е според португалскиот предлог, дека пред 1945 година не постоел македонски јазик, одговори Османи на новинарско прашање.

„Протикот е продукт, тоа е документ, не сакав тој документ да биде таму. Но договорот и член 12 тоа е иста реченица, рече Османи.

„Нема ништо различно посебно во најспорниот дел дека биле внесени историските прашања, каде се внесени тие историски прашања? Човековите права не се внесени, малцинските права не се внесени“ – рече Османи на брифинг со новинарите во МНР.

„Нас ни се забранува да се мешаме во внатрешните работи на Бугарија зашто не го признаваат нашето малцинство во Бугарија, а ние сме обврзани за малцински и човекови права? Оваа рамка е што треба да исполни Северна Македонија во рамката не се третираат прашања за земјите членки како што е Бугарија туку само за нас. Ова е за исполнување на наши услови, рамката е за нас, нема врска со малцинство, немалцинство, ова е само за исполнување на нашите услови за да станеме членка на ЕУ“ – рече Османи.

Министерот за надворешни работи укажа и дека не е никаков проблем Бугарите да влезат во Уставот на државава.

„Кој е аргумент од хрватска црногорска заедница да прашат зашто не се во Уставот, нема аргумент освен класична дискриминација. Во наш интерес е да ги внесеме и Хрватите и Црногорците како Хрватска што ги внесе сите, 25 заедници. Не смееме да гајиме чувства на гнев кон другите, немаме проблеми такви за да ги мразиме другите, не можеме да не ги внесеме Бугарите во Уставот, 3.000 се колку се толку се, сите тие ги имаат истите права и привилегии. Овој е добар предлог, кој ни го отвора патот да го фатиме возот кон ЕУ. Ако не почнеме, Албанија ќе почне со преговори, Бугарија ќе оди на избори, ова прашање ќе заглави, ние ќе влегуваме во кризи, ќе бегаат луѓето од овде. Ако кажеме не, ако Албанија ги почне преговорите, верувајте илјадници ќе заминат од државата, ќе почнат тензии меѓуетнички, ќе ја имаме најголемата криза со храна и енергија“ – рече Османи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре седница на Советот за безбедност

Објавено пред

На 3 јули 2022 година (недела) со почеток во 12:00 часот во Кабинетот на претседателот ќе се одржи седница на Советот за безбедност.

dobivaj vesti na viber

На дневен ред на седницата ќе биде модифицираниот предлог на француското претседателство со ЕУ за почеток на пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија.

На седницата, покрај членовите на Советот за безбедност, ќе присуствува и заменикот на претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ.

По завршувањето на седницата на Советот за безбедност ќе следи изјава на претседателот Стево Пендаровски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Османи: Лага е дека има фуснота за јазикот, ако не прифатиме илјадници ќе заминат, ќе има меѓуетнички тензии

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи тврди дека е лага за постоењето фуснота за македонскиот јазик во францускиот предлог и...

Македонија2 часа

ВМРО-НП: Во францускиот предлог нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет

„ВМРО-Народна партија ја анализираше најновата и изменета верзија на „францускиот предлог“, и оценува дека во него нема ништо што го...

Свет3 часа

Екс шеф на Пентагон: Путин е лик од роман на Достоевски кој оди на спиење лут

Џим Матис – поранешниот американски секретар за одбрана со остра критика за рускиот претседател Владимир Путин. Тој руската инвазија на...

Топ4 часа

Во Скопје во првата половина на 2022 година приведени се 210 криминалци

Во првите шест месеци од 2022 година од страна на oрганизационите единици во рамки на СВР Скопје и Оперативниот тим...

Свет4 часа

Убил тројца, а ранил петмина полицајци пред својот дом во Кентаки

Тројца полицајци се убиени, а петмина ранети во американката сојузна држава Кентаки кога врз нив отворил оган маж кого се...

Македонија5 часа

ССМ повторно со протест пред Собранието

Сојузот на синдикати на Македонија и денеска ќе протестира пред Собранието. Најавено е дека ќе постават столчиња во знак на...

Свет5 часа

САД и испраќа нов пакет оружје на Украина во вредност од 820 милиони долари

САД вчера и официјално најавија дека на Украина ќе и испратат нов пакет оружје во вредност од 820 милиони долари....

Македонија18 часа

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ, за продолжување на нашите европски интеграции

„Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската...

Регион19 часа

Асен Василев го доби мандатот за да формира нова Влада во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот на Асен Василев, вицепремиерот и министер за финансии во оставка, за...

Македонија21 час

Мицкоски: Предлогот што е на маса, а Владата го криеше, всушност е истиот што веќе еднаш беше одбиен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест пред Владата. По објавувањето на предлогот, Мицкоски рече: „Предлогот што е на...

Македонија22 часа

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата денеска на официјалната веб-страница интегрално го објави предлогот на француското претседателство, соопштија владините...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачевски: Модифицираниот предлог е добра основа за разговори

Премиерот Димитар Ковачевски, по средбата со партнерите од владината коалиција, рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во...

Економија1 ден

(Интервју) Дарко Димовски: Да кажеме стоп на партиските вработувања, има анархија во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на Комисијата за финансирање и...

Регион1 ден

Криптокралица од Балканот меѓу најбараните бегалци во САД: украла повеќе од 4 милијарди долари

Бугарката Руја Игнатова, позната и како криптокралица, се најде на листата на ФБИ со десет најбарани бегалци. Американските истражители ја...

Свет1 ден

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...

Европа1 ден

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Чешка денеска го почнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда...

Македонија1 ден

Ковачевски најави лидерска средба по што на веб-страницата ќе биде објавен францускиот предлог

Предлогот од француското претседателство во интегрална форма ќе биде објавено денеска на официјалната владина веб-страница по средбата со владината коалиција,...

Економија1 ден

Од денес повисока цена на струјата

Од денеска поскапува струјата. Почнува пресметката на блок-тарифите, кои се поделени во четири групи, и според најавите од Регулаторната комисија...

Македонија1 ден

Од денеска почнува привремениот режим на сообраќај за тешките товарни возила

Почна со примена привремениот режим на сообраќај во летниот период од 1 јули до 31 август на државните патишта во...

Македонија2 дена

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...