Контакт

Македонија

(Видео) Обраќање на австрискиот канцелар, Себастијан Курц и премиерот Зоран Заев

Објавено пред

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, кој е во посета на земјава, и претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, одржаа заедничка прес-конференција.

Македонија

ДОМ го актуализира проблемот со дивите депонии во Кисела Вода

Објавено пред

Од

Енормната количина собран отпад во општина Кисела Вода во низата акции спроведени годинава укажува на пропусти во системот за управување со отпадот на локално ниво, рече Христина Оџаклиеска, советничката од ДОМ, на дебатата што вчера се одржа во просториите на оваа скопска општина.

Таа ја истакна потребата од почитување на законската регулатива за постапување со отпад и одржување на јавната чистота од сите засегнати страни.

Воведно обраќање на дебатата имаше и Филип Темелковски, градоначалникот на Кисела Вода, кој ја поздрави иницијативата на граѓанскиот сектор и изрази желба за соработка со сите засегнати страни во процесот на справување со дивите депонии.

Во дискусијата учество зедоа граѓани, претставници од невладини организации, инспектори од Град Скопје, претставници од „Комунална хигиена“, правните субјекти лоцирани во близина на дивите депонии, како и лица вработени во Општината, кои работат на оваа проблематика.

Учесниците во дебатата дадоа предлози за: мапирање на сите диви депонии на територијата на Кисела Вода, санирање на дивите депонии и нивно уредување во зелени површини, одредување локација на територијата на општината за одложување градежен шут, набавка на повеќе возила за собирање отпад и зачестена контрола на терен и казнување на лицата што неодговорно постапуваат со отпадот и придонесуваат за создавање на дивите депонии.

Настанот беше организиран во рамките на проектот „План за комуникација и кампања против дивото депонирање отпад“, организиран од НВО „Зелен институт“ – Скопје, со поддршка на Општина Кисела Вода и Министерство за животна средина и просторно планирање.

Прикажи повеќе...

Македонија

ОБСЕ секогаш ќе ги помага реформските процеси во Македонија, рече новоименуваниот шеф на Мисијата

Објавено пред

Од

Премиерот Зоран Заев денеска го прими новоименуваниот шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која.

Како што информираат од владината прес-служба, на средбата Заев се заблагодарил за долгогодишната плодна соработка со ОБСЕ и искажал спремност за продолжување и унапредување на оваа соработка.

Тој исто така го истакнал и придонесот што оваа организација го дала во поддржувањето на напорите на Република Македонија да ги спроведе неопходните реформи и во подобрување на меѓуетничкиот дијалог.

„ОБСЕ и Мисијата во Скопје се важен фактор за македонската влада, посебно во процесот на имплементацијата на почнатата реформска агенда. Во таа насока очекуваме дека истата блиска и конструктивна соработка ќе продолжи врз основа на докажаната спремност на Мисијата да ѝ асистира на македонската Влада во постигнувањето на стратешките цели – членството во ЕУ и НАТО“, рече премиерот Заев на средбата со амбасадорот Која.

Амбасадорот Клеменс Која се заблагодарил за довербата во ОБСЕ, посебно нагласувајќи дека се свесни за процесите што се случуваат во Македонија и дека државата и понатаму ја има поддршката за продолжување на својот реформски пат до исполнување на своите стратешки цели.

Исто така, амбасадорот Која истакнал дека како и во минатото, оваа организација останува пријател на Република Македонија и во иднина, подготвена да помогне онаму каде што може за да се задржи фокусот на почнатите реформи во државата.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Успешен референдум е клучен чекор за европската перспектива на Македонија, истакна Хајко Мас на средбата со Димитров

Објавено пред

Од

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денес, во Скопје, имаше средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Хајко Мас, кој e во дводневна официјална посета на земјава.

Како што информираат од МНР, Димитров го брифирал својот германски колега за актуелните внатрешнополитички состојби, текот на домашните реформи и за надворешнополитичките приоритети на Република Македонија, со акцент на актуелностите поврзани со спроведувањето на претстојниот референдум.

Германскиот шеф на дипломатијата упатил јасна порака на поддршка и охрабрување до македонската Влада да продолжи со имплементација на внатрешните реформи, со фокус на значењето од спроведување успешен референдум и целосна имплементација на договорот со Грција како клучен чекор за отворање на европската перспектива и целосна интеграција на Република Македонија во ЕУ и НАТО.

Соговорниците размениле и мислења за можностите и заемниот интерес за натамошниот развој на севкупната билатерална соработка меѓу Република Македонија и СР Германија. Притоа посебен акцент бил ставен на потенцијалот за натамошно унапредување на економската соработка и продолжување на континуитетот на најголемата вкупна трговска размена на Македонија со Германија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура9 часа

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ10 часа

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија12 часа

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија12 часа

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет12 часа

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија13 часа

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Свет13 часа

(Видео) Јужнокорејскиот претседател пристигна на третиот самит со севернокорејскиот лидер во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател, Мун Џае-ин, пристигна во Пјонгјанг на третиот состанок оваа година со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. На меѓународниот аеродром...

Европа1 ден

Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив

Европската Унија сака да ја преземе одбраната на надворешните граници на одделни земји за да овозможи влез на мигранти, изјави...

Свет1 ден

(Видео) Пожар на паркинг пред шопинг-центар во Њујорк, над 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во пожар што избувнал пред паркинг на шопинг-центарот „Кингс плаза“ во Њујорк. Локалните медиуми пренесуваат...

Свет1 ден

Русија и Турција се договорија да формираат тампон-зона во Идлиб

Русија и Турција се договорија да создадат демилитаризирана тампон-зона во сириската провинција Идлиб за да ги разделат владините сили од...

Daily news1 ден

(Видео) Техничкиот директор на ЈСП: Старите автобуси ќе возат до идното лето

Поради недоволен број возила, ЈСП мора во сообраќај да ги пушта старите автобуси „санос“. Техничкиот директор, Васил Толевски, вели за...

Македонија1 ден

Актерката Ирена Ристиќ приведена па однесена во болницата во Бардовци оти чистела ѓубре пред Влада

Актерката и активистка Ирена Ристиќ со полициско комбе била приведена во полициска станица „Беко“ бидејќи, како што вели, чистела догорчиња...

Македонија1 ден

Ги уценувале со илјадници евра за да не објават текстови за Драган Даравелски и Минчо Јорданов

Во кривичниот суд во Скопје, повторно, од почеток почна судењето за случајот „Шпион“, кое го застапува специјалното јавно обвинителство. Во...

Свет1 ден

Милијардерот Марк Бениоф го купува магазинот „Тајм“

Списанието „Тајм“ повторно ја менува својата сопственичка структура, речиси осум месеци откако беше продадено на американската медиумска група „Мередит корпорејшн“....

Македонија2 дена

Американскиот секретар за одбрана допатува во Скопје, загрижен е за мешањето на Москва во резултатот на референдумот

Американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис, утринава слета на Меѓународниот аеродром  „Скопје“ и беше пречекан од министерката за одбрана, Радмила...

Регион2 дена

Тачи: До договор со Србија преку мирна корекција на границите

Заокружувањето на разговорите и постигнувањето конечен договор помеѓу Косово и Србија е неопходно да се случи во брзо време, а...

Свет2 дена

(Видео) Тајфунот од Филипините се пресели во Кина – евакуирани над два милиони луѓе

Над два милиона луѓе се евакуирани во кинеската јужна провинција Гуангдонг пред пристигнувањето на тајфунот Мангхут. Претходно овој тајфун со...

Вести2 дена

Свештеници во Германија злоставувале 3 677 деца

Главниот германски надбискуп рече дека е шокиран од извештајот за сексуално злоставување во Германија во кој се наведува дека околу...

Регион2 дена

Авион кој летал од Ниш до Базел принудно слетал поради чад во кокпитот

Авион на компанијата „Визер“ вчеравечер принудно слетал во Загреб поради чад во кокпитот, пренесува „Индекс.хр“. Летот од Ниш до Базел...

Досие