Контакт

Македонија

(Во живо од Битола): Протестен марш на ВМРО-ДПМНЕ поради договорот за промена на името

Објавено пред

Проследете го во живо од Битола протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ каде голем дел од граѓаните пред се подржувачи и членови на партијата ќе го изразат своето незадоволство од, како што велат, лошите внатрешни и надворешни политики кои ги води актуелната влада на Република Македонија на чело со премиерот Зоран Заев.https://www.facebook.com/makfax/videos/10155811675803353/?notif_id=1529234962638915&notif_t=live_video_explicit

Протестниот марш започнува од спортската сала во Битола, потоа преку Широк Сокак се до Домот на културата каде претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ќе има свое обраќање пред граѓаните.

Главните причини за денешниот марш е 28 роденден на партијата и договорот за промена на името помеѓу Грција и Македонија кој утрово беше потпишан од министрите за надворешни работи на двете земји, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Виктор Јованов©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Фатиме Фетаи: Секој што се огрешил мора да одговара

Објавено пред

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на СЈО, Катица Јанева кoја од вчера е во 30-дневен притвор во затворот Скопје.

„Ова што се случува може да биде само добар показател дека секој што се огрешил пред законот мора да одговара и дека работите конечно се придвижуваат во позитивна насока во државата и дека никој не е недопирлив“, рече Фетаи утрово пред судот каде имаше закажано рочиште. Таа смета дека евентуалната одговорност на Јанева не смее да ја оцрни и целата институција, но и да се заборави на борбата против криминалот.

„Евентуалната индивидуална кривична одговорност на еден од обвинителите во СЈО не смее да биде изговор и оправдување за да се заборави целокупниот криминал кој се направи изминативе години и ние да ја запреме нашата борба. Тимот на СЈО е во целост посветен на борбата за правда и ние продолжуваме со она што е наша работа- застапување на предмети во судница“, вели Фетаи.

Во случајот „Рекет“ кој беше обелоденет на 15 јули годинава осомничени се и Бојан Јовановски и Зоран Милевски. Обвинителството ги сомничи тројцата дека од бизнисменот Јордан Камчев изнудиле 1,5 милиони евра во замена за олеснување на постапката против него во случајот „Империја“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Приведен маж од Крушево, во неговото комбе полицијата пронашла 45 лица од Пакистан, Сирија и Авганистан

Објавено пред

Триесет и шестгодишен маж од Крушево бил приведен вчера поради „криумчарење на мигранти“.

Како што соопшти МВР, на автопатот Куманово-граничен премин Табановце полициски службеници забележале запрено комбе  со скопски регистарски таблички во кое имало мигранти и бегалци, од кои 42 од Пакистан, еден од Сирија и двајца од Авганистан, а возачот се дал во бегство, но подоцна бил пронајден во друго возило „Голф“ и приведен.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Објавено пред

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на општината Ѓорче Петров.

Од ЈСП информираат дека при инцидентот нема повредени патници и причинета е само материјална штета.

Автобусот сообраќал на редовна линија во правец кон Центар и бил изгаснат во брзо време, благодарение на брзата интервенција на екипата на Противпожарната бригада.

Возачот на автобусот изјави дека за време на возењето забележал чад од горниот кат на возилото, застанал и со противпожарни апарати се обидел да го изгасне. Во меѓувреме забележал и искрење и повикал на помош екипа на Противпожарната бригада.

Причините за пожарот се  утврдуваат, информираат од ЈСП кои додаваат дека веднаш излегле на терен. Во моментов, на терен врши увид и екипа на МВР.

,,Најбитно е што немаме ниту еден повреден патник. Возачот Ивица Петрушевски навремено ги евакуирал сите патници и започнал да го гаси пожарот со ПП апаратите. Пожарната пристигна за помалку од 5 минути. Пожарот е изгаснат.Почит за возачот и пожарникарите, напиша на Фејсбук градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов кој објави видео од интервенцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Фатиме Фетаи: Секој што се огрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Европа50 минути

(Видео) Во пожар во болница во Франција едно лице загина, осум се повредени

Најмалку едно лице загина, а осум се повредени во пожар што избувна вчера во болничкиот комплекс во париското предградие, објави...

Македонија53 минути

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Свет2 часа

(Видео) Иран откри дека има нов ракетен систем – „Бавар-373“

Иран откри дека го развил својот нов мобилен ракетен систем, сличен на рускиот систем С-300. https://media.mehrnews.com/d/2019/08/22/0/3214164.mp4 Станува збор за систем...

Свет2 часа

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија2 часа

„Ла верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите околу изнудувањето,...

Европа3 часа

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија14 часа

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија14 часа

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион15 часа

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија17 часа

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија18 часа

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија18 часа

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија18 часа

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија21 час

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија21 час

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ1 ден

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион1 ден

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Свет1 ден

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в...

Македонија1 ден

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Досие