Контакт

Македонија

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Објавено пред

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица.

Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123 излечени пациенти, наспроти 88 новозаразени во едно деноноќие.

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дена процентот на хоспитализирани пациенти со Ковид-19 не е зголемен и во моментов не се очекува изненадување во смисла на поголем нааплив на пациенти кои би биле хоспитализирани.

„Капацитетите во болниците добро се менаџираат и во однос на кадарот со ротација и во однос на слободни кревети. Во ГОБ ‘8 Септември’ повеќе денови по ред има под 100 пациенти што се третираат. 80 се позитивни, за другите се чека резултати да стигнат овие денови. Исто така, слободни кревети има и Инфективната клиника и на другите инфективни одделенија во општите и клиничките болници во државата. Не очекуваме некакво изнанадување во смисла на поголем наплив на пациенти што би биле за прием во болница“, изјави министерот.

Инаку, вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8.197, а досега починале 385 лица.

Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.486.

Македонија

Денеска ќе се одлучува за стартот на учебната година

Објавено пред

Комисијата за заразни болести и Министерството за образование и наука денеска ќе одлучуваат  како ќе почне учебната година од септември во услови на епидемија.

По состанокот ќе биде извесно дали наставата ќе продолжи да се одвива он-лајн или учениците ќе се вратат во училишните клупи.

Протоколите за основните и за средните училишта до Комисијата беа доставени во петокот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Привремен сообраќаен режим на дел од булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов

Објавено пред

Од денеска на дел од булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов, во близина на Паркот Македонија во општина Карпош, поради изведба на градежни работи за поставување на вреловод, ќе биде воведен времен режим на сообраќај.

Времената измена на режимот на сообраќај ќе биде означена со посебна сигнализација, а ќе важи до завршување на градежните активности што ќе ги реализира Балкан Енерџи ДООЕЛ Скопје.

Во месец септември, времена сообраќајна измена на режимот, ќе има и на мал дел од улицата Јуриј Гагарин, каде што ќе се изведува прекоп за поврзување на вреловодната мрежа.

Град Скопје апелира до сите учесници во сообраќајот да бидат внимателни и да ја прилагодат својата брзина на движење според условите на патот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Само во Пехчево нема ниту еден заразен со коронавирус

Објавено пред

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментов нема ниту еден активен случај со коронавирус.

Според податоците, најмногу заболени има во Скопје (1335), Штип (400), Гостивар (326),  Куманово (276), Струга (195) и Тетово (190).

Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.648 лица.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.839, на оздравени пациенти е 7.664, на починати е 527.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Денеска ќе се одлучува за стартот на учебната година

Комисијата за заразни болести и Министерството за образование и наука денеска ќе одлучуваат  како ќе почне учебната година од септември...

Регион43 минути

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија1 час

Само во Пехчево нема ниту еден заразен со коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментов нема ниту еден активен случај со коронавирус. Според податоците, најмногу...

Свет12 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија12 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија13 часа

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион16 часа

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија16 часа

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет17 часа

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион19 часа

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија21 час

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет21 час

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија23 часа

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет23 часа

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет24 часа

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет24 часа

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Свет24 часа

Пронајдена црната кутија од преполовениот авион во Индија

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот кој во петокот се излизга од пистата и се преполови на аеродромот во...

Свет2 дена

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет2 дена

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија2 дена

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Досие