Контакт

Македонија

Во Скопје хоспитализирани уште 48 пациенти со компликации од коронавирус

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 48 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 702 лица сомнителни и потврдени за Ковид -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

dobivaj vesti na viber

Во последното деноноќие, на интерните и хируршки клиники имало 30 приеми.

Во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“ имало 8 примени пациенти и 1 бил примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле бил примен исто така еден нов болен, а 2 пациенти биле примени на Клиниката за детски болести. На Институтот за физикална медицина се примени 6 пациенти.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 28 оздравени пациенти.

Во моментов во ковид-центрите на интерните и на хируршките клиники се лекуваaт 294 пациенти.

Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 141 болен, а на Клиниката за инфективни болести лежат 146 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 32 пациенти. На Клиниката за детски болести има 12 деца позитивни на Ковид-19 вирусот, а на ГАК има 2 позитивни пациентки. На Институтот за физикална медицина и рехабилитација има 65 болни.

Вкупно 702 пациенти потврдени и сомнителни за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 95 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.

Македонија

Од неовластено прислушкување, држење оружје, даночно затајување: МВР за Палевски, првоосомничениот за убиството на Вања

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи со појаснување за тоа кој е и какво криминално досие има осомничениот за трагичната смрт на Вања Ѓорчевска, Љупчо Палевски – Палчо.

dobivaj vesti na viber

„Во врска со Љ.П., осомничен за убиствата на В.Ѓ. и П.Ж., за тоа какви пријави се поднесени против него во претходниот период, во 2019 година против него е поднесена кривична пријава за неовластено прислушкување и тонско снимање, а во текот на 2019 година поднесени се прекршочни пријави поради омаловажување на полициски службеник“, соопшти МВР.

Појаснуваат дека во 2020 година против осомничениот е поднесена кривична пријава за недозволено држење на оружје или распрскувачки материи и непостапување според здравствени прописи за време на епидемија.

„Во 2005 година е поднесена кривична пријава за злоупотреба на службена положба и овластување и посебни случаи на фалсификување исправа, во 2002 година за лажно пријавување на кривично дело, а во 2000 година за даночно затајување“, велат од МВР.

Палевски е во бегство, а како што истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, тој на 30 ноември побегнал во Србија, од каде отишол во Бугарија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Објавено пред

Министерот за правда, Кренар Лога, изрази сочувство до семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски и жалење за големата трагедија во која безмилосно се одземени два живота.

dobivaj vesti na viber

„Денеска е тажен ден за Македонија. Потресени сме и шокирани од настанот. Доживотен затвор е најмалата казна што треба да им се изрече на монструмите од оваа трагедија. Верувам во МВР и во ЈО дека на крајот судот ќе ја изрече соодветната казна и правдата ќе излезе на виделина“, рече Лога.

Во однос на смртната казна, министерот Лога посочи дека Уставот ја забранува, а исто така имаме и усвоени протоколи и конвенции, кои ја забрануваат смртната казна.

„Јас сум меѓу оние граѓани во оваа држава што мислат дека смртната казан би била спас за тие монструми и сум на таа страна тие да ја доживуваат до крајот на својот живот во нивната свест за тоа што имаат направено и секој ден да ја доживуваат сѐ потешко за овој настан. Доживотната казна затвор е најмала казмна што треба да ја изречат нашите институции“, изјави Лога.

Прикажи повеќе...

Македонија

ЛДП: Ден на огромна тага, бараме доживотна казна за убијците на Вања и Панче

Објавено пред

Со огромна тага и неверување изразуваме сочувство за семејствата на Вања и Панче, двајцата невини луѓе чии животи беа одземени на грозоморен начин, велат од ЛДП.

dobivaj vesti na viber

Бараат да се изрече доживотна казна затвор за сторителите на овој чин.

„Надлежните институции, Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство работеа интензивно и професионално во насока на целосно расветлување на случајот и ги пронајдоа сторителите на ова грозоморно злосторство, со што покажаа посветеност и професионалност на високо ниво.

Токму од тие причини апелираме случаите да не се политизираат и преку нив да не се собираат политички поени, туку да се остават органите на прогонот да си ја вршат својата должност на висина на задачата.

Дополнително, апелираме и да не се шират дезинформации во врска со случаите, со цел да ги заштитиме фамилиите на починатите“, велат од партијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога, изрази сочувство до семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски и жалење за големата...

Македонија4 часа

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски, тој е „прометна жртва“. „Не можам до...

Македонија4 часа

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средствата од станот што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги...

Македонија4 часа

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Таткото на киднапираното, па убиено 14-годишно девојче, споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома за...

Македонија4 часа

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во багажникот

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално....

Македонија5 часа

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски, изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејство“,...

Македонија6 часа

(Видео) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, и основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил...

Македонија6 часа

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија6 часа

„Бруталното убиство на Вања е пораз за целата држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за целата држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија7 часа

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера, била добиена пријава за изгубени, залутани деца во предел на...

Македонија7 часа

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија15 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија15 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија17 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија18 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија1 ден

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет1 ден

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ1 ден

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 ден

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...