Контакт

Македонија

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Објавено пред

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување имало, но нејзината мајка, Жаклина Димовска, сакала интервенцијата да се изведе во друга клиника, а не во таа каде што одобриле членовите на ФЗО. Хаџигогов побарал Димовска да го подигне решението од архива, а доколку не се согласува, да поднесе жалба, посочи сведокот. Во неговата изјава пред судот Хаџигогов рече „Димовска кажа дека сака да биде медицински азилант во Германија или Америка затоа што и второто дете ѝ имало тешко заболување”.

„Жаклина Димовска првпат ја сретнав на 26 декември 2014 година на скалите на Сојузот на здружение на пензионери на Велес. Ние имавме средба со директорката на здружението и прес-конференција. Разговарав многу кратко со неа, директорката на скали разговараше со Жаклина Димовска. На 20 јануари 2015 година, по барање за средба, директорката во ФЗО ме замоли да ја викнам  Жаклина Димовска на состанок. Таа дојде на 21 јануари 2015 година. Жаклина Димовска го барала во кабинетот на директорката Парнаџиева. Јас ја примив во канцеларијата што ја имав во тој период, а таму беше присутна и Лујза Јакимовска, шеф на кабинет. Јас разговарав со Димовска“, рече Хаџигогов.

На мајката на Тамара ѝ било покажано позитивното мислење за лекување на Тамара во странство, а таа побарала да види како изледа болницата, рече Гаџигогов.

„Таа сакаше да го види позитивното решение за лекување во странство, односно во Турција. Воедно сакаше да праша каква е опцијата да се лекува на друго место. Имаше позитивно решение од ФЗО, со коешто се дозволува лекување во странство за нејзиното дете во клиника во Турција. Госпоѓата Димовски побара да види како изгледа болницата, по што отворив на лаптоп да види. Ме замоли да се јавам во Универзитетската клиника во Чикаго, затоа што наводно некои пријатели ја намалиле цената за лекување на Тамара на 250 илјади долари, па јас да сум ја спушел уште цената и со одобрените пари од Фонот и парите собрани од донации, за кои потенцираше дека се многу повеќе од оние на ФЗО, да отиде да се лекува во Чикаго. Од ФЗО беа одобрени околу 33 илјади евра“, посочи Хаџигогов пред судот.

Димовска, според кажувањето на Хаџигогов, барала Тамара да биде лекувана во Германија и посочила дека познаници ќе ја намалеле сумата која требала да се плати за операцијата.

„Прашуваше како може да ги искористи средствата одобрени од Фондот, односно лекувањето да си го плати приватно, а да побара рефундација на средства во висина на одобрениот износ. Тогаш побара да сум се јавел во друга клиника во Германија, бидејќи наводно и таму лекувањето било 250 илјади евра, но познаници ѝ рекле дека може да се намали сумата. Повторно ѝ објаснив дека треба решението да го подигне архивски, да плати лекување за таа интервенција во светот, а потоа да си побара рефундација на средствата кои ги одобрил ФЗО. Жаклина Димовска го држеше во раце позитивното решение за лекување во странство. Таа неколку пати го читаше и гледаше“, посочи тој.

Димовска на состанокот со Хаџигогов, вработен во ФЗО, му кажала, како што рече сведокот, „дека дале отказ од работа и убаво живееле од парите од донации“.

„Димовска кажа дека сака да биде медицински азилант во Германија или Америка затоа што и второто дете ѝ имало тешко заболување. На мое прашање за какво заболување  се работи, таа одговори дека има срцева мана и дека во четврток треба да се оперира во приватна кардиохирургија. Притоа, да плати 8 илјади евра, затоа што нема здравствено осигурување бидејќи си дале отказ од работа и убаво живееле од парите од донации. Тогаш, јас, изненаден од моменталната ситуација, проверив во систем и видов дека навистина немаат здравствено осигурување. Ѝ објаснив на госпоѓа Жаклина дека мора да има осигурување за лекување во странство, дека не треба да плати 8 илјади евра. Таа требаше да отиде со извод, лична карта и здравствени легитимации за да се осигура. Поради типот на осигурувањето, ја прашав колку приход имала минатата година, бидејќи под 240 илјади државата го плаќа осугурувањето. А над тој износ, сама треба да плати. Таа кажа дека има приход над тој и сама ќе плаќа здравствено осигурување. Замоли да се јавам во приватната болница да им кажам дека ќе биде здравствено осигурана за да не ги плати тие 8 илјади евра за второто дете. Јас тоа и го направив. Интервенцијата била закажана за два дена од денот кога се одржа состанокот. Докторката одговори дека е сè во ред и дека ќе ја примат, ова е за сестрата на Тамара. Не го однела детето на операција, бидејќи во петокот, ден по закажаната операција, ми се јави одговорната докторка Тања Анѓушева и ми кажа дека Жаклина не го однела детето на операција, ниту ѝ кревала телефон целиот тој ден претходно“, посочи Хаџигогов.

Од мајката на Тамара било побарано да го подигне решението за лекување во странство, рече Хаџигогов, според кого, Димовска му кажала дека има време за тоа бидејќи операцијата ќе биде по 8 февруари бидејќи, како што посочи тој, приоритет на Димовска ѝ било лекувањето на другата ќерка.

„Во фаза е Тамара да се лекува во ‘Аџибадем’ и дека тој доктор направил преглед. Но, Димовска ми кажа дека операцијата ќе биде по 8 февруари и дека за жалбата и подигање на решението има време, односно приоритет во моментов ѝ е операцијата на другата ќерка во ‘Филип Втори’. Потоа Димовска ми се јави да ми се заблагодари за приемот и да каже дека е активирано здравственото осигурување“, посочи вработениот во ФЗО.

Хаџигогов даде објаснување дека Димовска му кажала дека не сакала да ја лекува нејзината ќерка во Турција бидејќи ќе 1 ги изваделе прешлените.

„Госпоѓа Жаклина во разговорот ни кажа дека таа начелно е против какво било лекување во Турција бидејќи некој врвен стручњак од приватно ѝ кажал дека на Тамара ќе ѝ ги извадат прешлените и ќе ги фрлат, а девојчето ќе останело ‘кепец’. Не знаев што е тој збор, ја прашав што значи, а таа стана да покаже колку е висока и кажа дека детето ќе ѝ останело џуџе доколку се лекува во Турција“, рече Хаџигогов.

Постапката за лекување на малата Тамара во странство била ревидирана и од комисија што  била дополнително формирана, но и таа, според Хаџигогов, утврдила дека биле запазени сите рокови.

„Се формираше комисија која требаше да ја испита целата правна постапка. Комисијата утврди дека биле запазени сите законски прописи, воедно, при изготвување на извештајот се вадеа податоци од системот на фондот. Во списите имаше само еден запис за ортопедски преглед, од тогаш па две години наназад. Не било зедено некакво ортопедско помагало, ниту лек на рецепт. Комисијата зеде и изјави кои имале контакт со мајката, изјавите се дел од извештајот на комисијата“, заклучи Хаџигогов.

Македонија

СДСМ: Мицкоски маршира по налог на Груевски, најголема болка му е законот за ЈО

Објавено пред

Мицкоски по налог на Груевски маршира против правдата, реагира СДСМ по денешниот марш на ВМРО-ДПМНЕ, каде што обраќање имаше и партискиот лидер Христијан Мицкоски.

Од СДСМ велат дека ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски по налог од Будимпешта, вечерва марширале за правдата да не ги стигне нивниот шеф Груевски и сите нивни функционери, кои чекаат одговорност за сторените криминали.

„Извршителот Мицкоски вечерва призна – најголема негова болка е законот за Јавното обвинителство, кој обезбедува продолжување на сите предмети, кој е темел за градење силно и независно судство и Обвинителство. Кога не му успеаја блокадите, деструкциите и заканите во Собранието, Мицкоски вечерва маршира за неправда, против одговорност и против независно судство и како во годините на режимот, се закануваа кон судии, обвинители, новинари и медиуми.

Маршира Мицкоски, а зад него старите верни послушници и кочничари на европската иднина на државата, кочничари и уништувачи на правдата!

Борбата за амнестија на нивниот криминал не може да биде и не е борба за правда, а стечајниот управник Мицкоски нуди само правда во стечај.

Мицкоски, Груевски и ВМРО-ДПМНЕ не може да се борат за правда. Не може да носат правда тие што носат неправда, тие што се бегалци од правдата, тие што се заглавени во криминал и корупција.

ВМРО-ДПМНЕ и понатаму е водена од обвинетите Антонио Милошоски, Илија Димовски, Игор Јанушев и нивните шефови Груевски и Мицкоски.

Тие ќе одговараат пред правдата. Тие се симбол на неправда и криминал.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ може да протестираат против правдата, но криминалот на својот шеф Груевски и своите пајташи нема да го одбрани. Ќе има одговорност за сите криминали и незаконски постапки“, наведува СДСМ во реакцијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Продолжен притворот за Емил Јакимовски, пресуда на 6 март

Објавено пред

Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет за загрозување на сигурноста на својата поранешна сопруга и на новинарката Мери Јордановска.

Јакимовски беше пријавуван и дека им се заканувал на новинарката од ТВ „Алфа“, Искра Коровешовска, на директорката на Централниот регистар, Марија Бошковска-Јанковски, но и на градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев.

Јакимовски беше уапсен на 17 јануари по пријавите на двете новинарки дека на социјалните мрежи и преку телекомуникациската мрежа „Телеграм“ им упатувал навреди и закани, но и по пријавата на неговата поранешна сопруга. Тој е веќе осуден за семејно насилство со условна казна затвор.

Денеска се одржа ново рочиште во кривичниот предмет, на кое исказ даваа неговата поранешна сопруга и новинарката Мери Јордановска.

Поради изнесување приватни околности, јавноста и на ова, како и на претходните рочишта, беше исклучена со решение на судечкиот судија Џенете Бектовиќ.

Завршните зборови и изрекувањето на пресудата за Емил Јакимовски ќе се бидат на 6 март 2020 година во Основниот кривичен суд во Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

Објавено пред

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го почна говорот на протестниот марш против неправдата, кој почна од Обвинителството, а заврши пред Врховниот суд.

Зад него стоеја младите од партијата, кои носеа транспаренти „Ниту правда ниту мир“, „Заробена правда, заробена држава“, „Стоп за Заев и мафијата“. Кога беа пуштени македонската химна и аудиоматеријалите, на кои наводно се слуша гласот на Зоран Заев, а кои пратеникот Антонио Милошоски ги достави до Обвинителството, Мицкоски рече:

„Поминаа 48 часа, а нема реакција ниту од Вилма Русковска ниту од кој било друг. А Заев е нечесен од глава до петици. Слушнавме како ја егзекутира правдата или што би рекле ‘трас, трас’. Не докажа ниту еден криминал, а многу криминали амнестира“.

Мицкоски побара поведување истрага за Заев, кој, според партијата, се мешал во судските одлуки, и тим од обвинители кои ќе бидат непристрасни и ќе го расветлат случајот.

Како второ барање Мицкоски ја посочи ревизијата на работата на Врховниот суд и нивните одлуки, а доколку се докаже дека работеле незаконски, тој побара нивни оставки.

Третото барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се реформи во Советот за правосудство и експертска помош во реализирањето на реформите.

Целиот говор на Мицкоски беше насочен кон Зоран Заев. За себе, единствено рече дека доколку дојде на власт, „нема на памет да му дојде да се меша во судската власт“.

„Прав е патот само до Идризово, а одговорност ќе има, без разлика на името и презимето и кој од каде доаѓа. Заев, ќе изгубиш, и ти тоа добро го знаеш“, порача Мицкоски пред присутните.

На протестниот марш, меѓу другите, присуствуваа и Александар Николовски, генералниот секретар на партијата, пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, координатор на ВМРО, Ане Лашкоска, Магдалена Манаскова, Тимчо Муцунски, Валентина Божиновска и други.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија10 часа

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија11 час

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија12 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион13 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија14 часа

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно16 часа

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија16 часа

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион16 часа

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија18 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт18 часа

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија18 часа

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Свет18 часа

Почна процесот за екстрадиција на Асанж во САД

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете...

Свет1 ден

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Спорт1 ден

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг,...

Свет1 ден

Вајнштајн прогласен за виновен за сексуални напади

Поранешниот филмски продуцент Харви Вајнштајн е прогласен за виновен за две точки од обвиненијата за сексуален напад. Според Би-би-си, тој...

Македонија1 ден

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет1 ден

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа1 ден

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија1 ден

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Досие