Контакт

Македонија

Времена измена на сообраќајниот режим на експресниот пат Прилеп – Градско, делница Фариш – Дреново

Објавено пред

„Конструксионе Рубау А.Д. Гирона“ Шпанија известува дека е изведувач на експресниот пат Прилеп – Градско, делница Фариш – Дреново, согласно со одобрението за времена измена на режим на сообраќај, во текот на денот, односно од 7:00 часот ќе започнат со работи на пат, а прекини во сообраќајот ќе има од 9:00 до 15:45 часот, се наведува во соопштението на АМСМ.

„Прекините ќе започнат во 9:00, 11:00, 13:00 и 15:00 часот и ќе траат околу 30 до 45 минути. По 15:45 часот, сообраќајот ќе се нормализира. На 13.09.2018 со градежните работи ќе почнат во 7:00 часот, а прекини во сообраќајот ќе има од 9:00 до 11:45 часот. Прекините ќе почнат во 9:00 и 11:00 и ќе траат околу 30 до 45 минути, по 11:45 часот иститот ден сообраќајот ќе се нормализира“, се наведува во соопштението од АМСМ.

Од АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците, велат можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

 

Македонија

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше да бидат преведени сите списи на албански во ТНТ

Објавено пред

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во ТНТ Елисавета Најдовска, Мерџан Даути, бидејќи со цел да ја одолговлечи постапката побарал да бидат преведени сите списи на албански јазик од 40-ина рочишта досега во предметот.

Судијата Огнен Ставрев го исчита известувањето од Комората, во кое пишува дека за еден адвокат да добие лиценца, треба активно да го знае македонскиот јазик, според Законот за адвокатура.

Судијата кажа дека адвокатот кој и’ го откажал полономоштвото на обвинетата Димитар Дангов, заедно со обвинетата Елисавета Најдовска и новиот адвокат Мерџан Даути намерно го злоупотребуваат правото за да се одолговлечи постапката.

„Се користеле српски и бугарски зборови во записниците. Јас само го користам моето право што ми го дава Законот за употреба на јазиците“, рече Даути по рочиштето.

„Обвинетата, Димитар Дангов и Мерџан Даути имаат намера со заедничко договарање да ја одолговлечат постапката“, рече судијата Огнен Ставрев.

Рочиштето беше одложено поради тоа што обвинетиот Миле Јанакиески бил повикан во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, а не дојде и еден сведок.

Во случајот „ТНТ“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега во Унгарија, ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски, Елисавета Најдовска и уште тројца други вработени во Општината.

Според обвинението, обвинетите со злоупотреба на службената положба и овластување, поради политичка одмазда му урнале дел од објектот „Космос” на бизнисменот Фијат Цаноски, кој најави дека ќе бара отштета во висина од 40 милиони евра.

Предметот е во завршна фаза.

Прикажи повеќе...

Македонија

Истекува рокот за поднесување изјава за членовите со бенифициран стаж

Објавено пред

Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување (МАПАС) ја известува пошироката јавност дека истекува рокот за поднесување изјава за продолжување на членството во задолжителен пензиски фонд.

Согласно законските измени од 2 септември 2019 година, членовите на задолжителните пензиски фондови кои веќе стекнале стаж со кој се остварува намалување на старосната граница за пензионирање за најмалку една година согласно член 118 став (3) од Законот за пензиското и инвалидското осигурување, имаат право да изберат дали ќе го продолжат членството во задолжителен пензиски фонд, најдоцна до 30 ноември 2019 година.

Изборот се врши со писмена изјава, а доколку членовите до овој рок не го остварат правото за избор, членството во задолжителниот пензиски фонд ќе им престане на 1 декември 2019 година.

По престанување на членството во задолжителниот пензиски фонд, пензиското друштво го пренесува вкупниот износ на средствата од индивидуалните сметки на овие членови во Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија (Фондот на ПИОСМ). Членовите кои нема да го остварат правото на избор остануваат осигуреници само во тековно финансираното пензиско осигурување засновано на генерациска солидарност (Фондот на ПИОСМ) од каде што ќе остварат пензија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски: Министерскиот форум ЕУ – Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива

Објавено пред

Министерскиот форум ЕУ – Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива на регионот на Западен Балкан, изјави  министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во свеченото обраќање на отворањето на Министерскиот форум ЕУ – Западен Балкан, на министрите за внатрешни работи и за правда, во Собранието.

„Овој Министерски форум се одржува во исклучително важен период за Република Северна Македонија. Во изминатиот период решивме големи предизвици, чие решавање на сите им се чинеше невозможно. Успеавме затоа што сите имавме силна мотивација – европската перспектива за нашата држава и за нашите граѓани. И покрај сите пречки со кои се соочуваме на нашиот пат кон Европската Унија, сепак, земјата не отстапува од европскиот курс, од реформите, градењето на добрососедските односи и регионалната соработка“, потенцираше Спасовски.

Министерски форум ЕУ – Западен Балкан се одржува под покровителство на финското претседавање со Советот на ЕУ, а на него учествуваат делегации од земјите на регионот (Република Северна Македонија, Србија, Албанија, Босна и Хрцеговина, Црна Гора и Косово), а присуствуваат и еврокомесарите на ЕУ за внатрешни работи и миграции, Димитрис Аврамопулос и за правда – Вера Јоурова, потоа министрите за внатрешни работи и за правда на Финска, Марија Охисало и Ана Маја Хенриксон, како и претставници на ЕК, на Европскиот совет, на Еуроџаст, Европол, Венециската комисија и други.

Изразувајќи го задоволството што нашата земја ја доби можноста да биде организатор на овој форум, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, истакна дека самиот тој чин претставува испраќање јасна порака за европската перспектива на регионот на Западен Балкан, како единствена алтернатива која ќе обезбеди мир, стабилност и просперитет на негови граѓани.

Тој се осврна и околу заедничките предизвици во областа на безбедноста, коишто единствено можат да се решат со заедничка соработка и цврсто партнерство со земјите од Европската Унија, изразувајќи го уверувањето дека дискусиите од денешниот Министерски форум ќе отворат нови перспективи за градење заеднички одговор во справувањето со илегалната миграција, организираниот криминал и тероризмот, но и за зацврстување на мостовите на соработка помеѓу државите од регионот.

Според министерката за внатрешни работи на Финска, Марија Охисало, која ја потенцираше поддршката на Република Финска, регионот на Западен Балкан е од висока стратешка важност за Европската Унија.

Еврокомесарот за внатрешни работи и миграции, Димитрис Аврамопулос, упати благодарност на властите, особено на министерот за внатрешни работи за одличната организација на овој важен Министерски форум.

„Заедно постигнавме многу во овие изминати години. Целта е да го видиме ова соседство како членка на ЕУ. Ќе продолжиме да работиме и да го поддржуваме Западен Балкан, односно европското соседство“, рече тој во воведното обраќање. Според него, ситуацијата со мигрантите во овој регион не е ни блиску до она што се случуваше во 20015 и 2016 година.

„Сепак, притисокот од мигрантите расте и затоа треба да останеме будни. Веќе сме докажале дека сме посилни кога работиме заедно. Сите ја имате нашата поддршка“, подвлече еврокомесарот Аврамопулос.

Инаку, од аспект на внатрешните работи и правдата, предвидено е во трите работни сесии на Форумот да се говори на темите поврзани со миграцијата, безбедноста на границите, соработката со Фронтекс, потоа околу заедничката борба против тероризмот и превенцијата од насилниот екстремизам, како и борбата против организираниот криминал, со посебен осцврт на трговијата со луѓе и шверцот на дрога и оружје. На форумот ќе бидат презентирани и приоритетите на делување во текот на идното хрватско претседавање со Советот на Европа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше да бидат преведени сите списи на албански во ТНТ

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во ТНТ...

Топ22 минути

Дрога и муниција пронајдени во куќа на 25-годишник во Ѓорче Петров

Полицијата уапси двајца скопјани на возраст од 25 и 32 години при извршен претрес во дом во населбата Ѓорче Петров....

Интервју/Дебата2 часа

(Интервју) Италијанскиот амбасадор Ромео: Ќе сториме сè за да ја поправиме историската грешка за вашата држава

На денешниот редовен Совет за општи работи во Брисел, на кој по иницијатива на Италија ќе се расправа за прашањата...

Економија2 часа

САД одново ги одложија санкциите за „Хуавеј“

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ја одложи забраната за продажба на американски производи на кинеската компанија „Хуавеj“ за уште...

Европа3 часа

Во Советот на ЕУ дискусија за реформата за проширување

На состанокот на Советот за општи работи денеска во Брисел, министрите на ЕУ ќе разговараат за ситуацијата во областа на...

Свет17 часа

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа...

Македонија18 часа

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна...

Економија20 часа

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија...

Македонија23 часа

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија23 часа

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија24 часа

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија1 ден

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет1 ден

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет1 ден

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија1 ден

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија1 ден

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија2 дена

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет2 дена

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа2 дена

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет2 дена

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Досие