Контакт

Македонија

Приремен режим на повеќе сообраќајници поради одржување велосипедско возење и спортска трка  

Објавено пред

Од Град Скопје информираат дека в недела, поради одржување две манифестации, ќе се воведе привремен сообраќаен режим на повеќе сообраќајници во разни периоди од денот.

Во периодот од 12 до 12.30 часот, поради одржување на манифестацијата „Скопје на точак 2018“, ќе се воведе сообраќаен режим на сообраќајниците по кои ќе се одвива велосипедското дефиле, информираат од Град Скопје.

„Возењето велосипед ќе се одвива по булеварот Илинден, од фонтаната ‘Лотосов цвет’ до крстосницата со улицата Љубљанска (кај ТЦ ‘Скопје сити мол’), потоа по улицата Љубљанска и улицата Московска (студентски дом ‘Гоце Делчев’). Возењето понатаму продолжува по булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов, преку улицата Димитрие Чуповски и улицата 11 Октомври, до крстосницата со булеварот Кочо Рацин. Карванот продолжува по булеварот Кочо Рацин, булеварот Крсте Петков Мисирков, кај ТЦ ‘Мавровка’ продолжува по булеварот Гоце Делчев и завршува на булеварот Илинден кај фонтаната ‘Лотосов цвет’ во Градскиот парк“, се наведува во соопштението на Град Скопје.

Наведените улици, информираат од Градот, ќе бидат користени 30-ина минути и ќе бидат привремено затворени кога ќе се движи карванот, со исклучок на булеварот Илинден, кој на потегот од фонтаната „Лотосов цвет“ до крстосницата со улицата Франклин Рузвелт ќе биде целосно затворен за сообраќај во периодот од 11.45 до 12.10 часот.

Во дадениот период автобусите што ги опслужуваат линиите со број  8 и 15а ќе бидат пренасочени по булеварот Партизански одреди и улицата Франклин Рузвелт и понатаму продолжуваат по своите траси, додаваат оттаму во соопштението.

Вториот настан в недела е одржувањето на атлетската трка „13 Ноември“ поради која ќе се затворат неколку сообраќајници во централното градско подрачје, и тоа во периодот од 15 до 16 часот. Трката ќе се одвива по следната траса: улица Филип Втори Македонски од хотелот „Холидеј ин“ до крстосницата со улицата 11 Октомври, по улиците 11 Октомври и Димитрие Чуповски до крстосницата со улицата Даме Груев (кај ТЦ „Палома бјанка“). И поради овој настан, ќе има пренасочување на сите автобуски линии што поминуваат на овој потег, велат од Град Скопје.

„Во дадениот период автобусите што ги опслужуваат линиите со број 50 ,57 и 59 од Бит-пазар, ќе се движат право по булеварот Кочо Рацин (‘Југодрво’), улицата Кирил и Методиј (‘Рамстор’) и ќе продолжат по својата траса. Во обратна насока ќе се движат по улицата Даме Груев зад Собранието, улицата 11 Октомври, булеварот Кочо Рацин и продолжуваат по своите траси. Автобусите што ги опслужуваат линиите со број 3, 3а, 3б, 4, 4а, 5, 7, 15, 15а, 21, 22, 23, 24, 25, 25а и 27, ќе се движат по булеварот Кочо Рацин, улицата Кирил и Методиј (ТЦ ‘Рамстор’) и ќе продолжат по своите траси. Во обратна насока ќе се движат по улицата Даме Груев, зад Собранието на РМ и ќе продолжат по своите траси. Автобусите што ја опслужуваат линијата број 16 од Бит-пазар, ќе се движат право по булеварот Кочо Рацин (‘Југодрво’) и ќе продолжат по својата траса и во двете насоки. Во дадениот период автобусите што ја опслужуваат линијата со број 17, ќе бидат пренасочени преку булеварот Кузман Јосифовски – Питу, по булеварот Крсте Мисирков и ќе продолжат по својата траса“, се наведува во соопштението на Град Скопје.

Од Градот преку своето соопштение ги повикаа сите ученици во сообраќајот да се придржуваат кон регулирањето на сообраќајот од униформирани полициски службеници или други овластени службени лица, како и кон привремено поставениот режим на сообраќај, и брзината на возењето да ја приспособат на условите на патот.

 

 

Македонија

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

Објавено пред

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето #Бојкотирам уставни промени, и дел од присутните на протестот кои се обидуваа да се качат на бината во обид и тие да се обратат пред присутните.

Претставници и лидери на Христијанско братство и Единствена Македонија, меѓу кои Јанко Бачев, Жарко Гроздановски и Драган Угриновски како и Страшко Олумчев, претседателот на Семакедонскиот национален совет сакаа да држат говор, но редарите и дел од организаторите не им дозволија. Тие неколку пати се обидуваа да се пробијат низ толпата, но постојано беа спречувани, а за време на обраќањата на Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, актерката Арна Шијак, Солза Грчева и Љупчо Палевски постојано дофрлуваа навредливи коментари и обвинувања особено на сметка на Тодор Петров како еден од главните организатори дека вечерва го поделил народот.

„Ние бараме само една минута да ја кажеме вистината, но овие тука се предавници, и се додека има суети и предавници македонскиот народ ќе биде поделен. Можам да наредам да се качиме и да ја преземеме бината ама нема да го направиме тоа“ порачаа од Христијанското братство.

Во вербалната пресметка пред бината, фоторепортерите и снимателите беа истуркани.

Прикажи повеќе...

Македонија

Тодор Петров: Мора да падне режимот од Муртино

Објавено пред

Мора да падне режимот од Муртино, порача Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес на протестот пред Собранието против уставните измени. Тој рече дека СМК поднеле кривична пријава против премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров и 80 пратеници кои гласале „за“ уставните измени за кривични дела против нацијата.

„Бараме поништување на одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието и амнестија за 27 април“, рече Петров.

Тој апелира до пратениците од опозицијата да не бидат статисти во Собранието. Го спомена и експремиерот Никола Груевски и рече дека е жртва на политички прогон.

Повика на блокирање раскрсници и штрајк низ цела Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Протест пред Собрание: „Нема да го повториме 27 април 2017“

Објавено пред

Протестот пред Собранието против уставните измени и промена на името почна со македонската химна пуштена на звучници, а во изведба на Игор Дурловски, кој е обвинет за упадот во Собранието на 27 април. По химната, присутните дадоа аплауз за организаторите на протестите „За заедничка Македонија“.

„Нема да го повториме 27 април 2017 година, нема да бидеме жртви на предавството и невини жртви кои со политички монтирани случаи лежат во затвори. Пратениците да ги прифатат нашите барања против уставни измени“, порачаа организаторите на протестот.

На протестот присутни се членови на повеќе здруженија меѓу кои „Христијанско братство“, како и на партијата „Единствена Македонија“. Организатор на протестот е Тодор Петров од Светскиот Македонски Конгрес, а меѓу говорниците е и отец Ивица.

Присутните пред Собранието извикувааат: „Оставка“ и со ласер на зградата на Собранието испишуваа: „Оставка“ и „Предавство“.

Тие бараат „итно и безусловно запирање на процесот на уставни промени, еднострано правно поништување на октроираниот преспански договор кој беше јасно отфрлен од народот на референдум, стриктно почитување на домашното и меѓународното јавно право, трајна заштита на името на државата и распуштање на делегитимизираното собрание и распишување вонредни парламентарни избори“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт50 минути

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа3 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести5 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија5 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет7 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија8 часа

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија9 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски10 часа

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет10 часа

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион11 час

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет12 часа

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет1 ден

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски1 ден

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија1 ден

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија1 ден

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија1 ден

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Македонија1 ден

(Видео) Протест против загадувањето: Власта повеќе троши за свои ќефови отколку за животната средина

Патиме сите од загадениот воздух, а најмногу децата и повозрасните, 30 години нè трујат, некој профитира од тоа, порачаа учесниците...

Interview/Debate1 ден

(ИНТЕРВЈУ) Унгарски новинар: Се кладам дека Орбан е замешан во бегството, Груевски ќе заврши во Москва

Питер Ерделај е уредник и новинар во еден од ретките унгарски медиуми кои се независни и надвор од контрола од...

Вести1 ден

(Видео) Околу 1.000 исчезнати и 71 загинат во најсмртоносните пожари во Калифорнија

Повеќе од 1 000 луѓе се пријавени како исчезнати во пожарите во Калифорнија во кои загина најмалку 71 лице, објави...

Досие