Контакт

Македонија

В недела акција за чистење на езерото Козјак

Објавено пред

Министерството за животна средина и просторно планирање, здружението „Гоу грин“ и фондацијата „ЦНВП Македонија“, в недела, 22 април, по повод одбележувањето на Денот на планетата Земја, ќе спроведат акција за чистење на езерото Козјак.

Сите заинтересирани љубители на чистата животна средина може да се приклучат во оваа еколошка акција. За успешно спроведување на акцијата ќе се формираат два централни пункта, во село Здуње и село Близанско, од каде што тимовите со чамци и потребна опрема ќе почнат со чистење на езерото, а членовите на граѓанските здруженија, граѓаните и посетителите ќе го чистат крајбрежјето.

Во акцијата се приклучува и Асоцијацијата на колективни управувачи со отпад, спортисти (кајакари, нуркачи, планинари), државни институции, Општина Македонски Брод со комуналното претпријатие, ЈП „Јасен“, како и претставници на дипломатскиот кор во Македонија. Акцијата ќе започне во 11, а ќе заврши во 15 часот.

За пристап до посочените локации постои посебен возен режим. Регуларниот возен режим е од 6.30 до 9 часот во правец кон локациите и од 16 до 18.30 часот кон Скопје.

Македонија

Запленети повеќе од 150 гуми во Бардовци

Објавено пред

Комуналните служби на Општина Карпош запленија нова количина на отпадни гуми, на потегот околу Бардовци. Запленети се повеќе од 150 гуми кои, во овој период од годината, главно се користат како огревно средство.

Имајќи ги предвид истражувањата и анализите за причините за аерозагадувањето, посочено е дека голем број на домаќинства се уште се греат на материјали кои не се еколошки препорачливи, односно го загадуваат амбиенталниот воздух и животната средина.

Општина Карпош повторно апелира, до сите граѓани и домаќинства кои се греат на огревно дрво, гуми или сл., да го променат начинот на греење и да аплицираат за субвенции за пелети или инвертер – клими во Град Скопје.

Локалната самоуправа продолжува со интензивните инспекциски контроли на терен, со цел да се мапираат загадувачите, да се санкционираат и да се заштити околината.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Стоилковски: СДС го негира сопствениот оглас за претседателски кандидат

Објавено пред

Заевизмот го заборави и го негира огласот кој што пред неполни две недели беше распишан тука од СДС за кандидирање за претседателски кандидат. Огласот е заборавен и негиран уште пред истекот на рокот којшто беше зададен токму од СДС, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски во изјава за новинарите.

„Распишаа оглас на четврти февруари, со рок траење до 19-ти, односно до денеска, а веќе вчера, на 18-ти, ден пред истекот, тие веќе го имаа заборавено и го негираат огласот. Го негираат тоа што наместо Извршниот одбор, највисокото тело партиско на СДС кандидатот за претседател на СДС ќе го избира Артан Груби од ДУИ, а со асистенција на Миле Зечевиќ. И нема ништо од апликациите, ништо од наведените критериуми, како тоа кандидатот да ужива доверба на членството и на симпатизерите на СДС и да ја како што беше наведува оживотворува политиката на СДС. Кандидатот сега треба да ја оживотворува политиката на Артан Груби и да ја ужива довербата на ДУИ.“, рече Стоилковски.

Според него, Заев сега не бара претседателски кандидат, туку послушник кој што ќе му го аминува криминалот на картелот во власта и нема ништо од демократски норми во овој избор.

Прикажи повеќе...

Македонија

Еден пријавен на огласот на СДСМ за претседателски кандидат

Објавено пред

На огласот на СДСМ за кандидат за претседател на државата, кој завршува денеска, стигнала само една пријава, потврдуваат од партијата. Станува збор за амбасадорот Ѓорѓи Филипов, кој јавно ја објави својата кандидатура. Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, вели дека ова е принцип на самокандидирање, а дека до одржувањето на конгресот на 3 март и општинските организации имаат можност да предложат кандидати.

„По принципот за самокандидирање имаме само еден кандидат, мора да ја оставиме и таа можност. Но кандидати може да предложат и општинските организации до денот на одржување на Конгресот, но не и на самиот Конгрес“, вели Костадинов.

СДСМ бара четири критериуми од кандидатите – да е личност со висок општествен углед, да биде способен за извршување на високи државнички функции, да ужива доверба на членството и симпатизерите на СДСМ, како и да биде личност која на најдобар начин ќе ја оживотворува политиката на СДСМ и ќе работи на реализација на стратешките приоритети на Македонија – полноправно членство во НАТО и ЕУ, како и меѓународна афирмација и промоција на државата.

Паралелено со овој процес, течат преговорите меѓу премиерот Заев и другите партии за консензуален претседателски кандидат. Денеска Заев одржува средби со Африм Гаши и Мендух Тачи, а вчера се сретна со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, со кого се договорија да продолжат преговорите во внатрепартиските органи. Конечната одлука за претседатеслкиот кандидат, најверојатно, ќе се знае во текот на следната недела.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Првиот братучед на градоначалникот Наумоски вработен во Централен регистар

Мирослав Наумоски, прв братучед на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, пред 2 месеца бил вработен во Централен регистар на...

Македонија2 часа

(Видео) Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека нејзиното...

Македонија3 часа

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија3 часа

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија4 часа

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток4 часа

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток5 часа

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ5 часа

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет6 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија6 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет6 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет7 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Свет8 часа

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци близу познатиот туристички пазар во Каиро

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци, а тројца други беа повредени додека го следеле во близина на туристичкиот пазар Кан ел-Калили во...

Свет9 часа

Пожарникарите се борат со стотици подметнати пожари во Северна Шпанија

Регионалните власти во Северна Шпанија во моментов се борат со околу 50 пожари, од кои дел се намерно подметнати, пренесува „Локал“....

Топ19 часа

Се судрија автомобил и трактор, едно лице загина кај Доброште

Eдно лице загина, а едно добило сериозни повреди во сообраќајната несреќа што се случи на патот Тетово-Јажинце, кај селото Доброште. Како...

Македонија20 часа

Силјановска до Заев: Надвор сум од концептот во кој работа има само за децата на вашите функционери

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, се огласи на својот профил на „Фејсбук“ кога премиерот Зоран Заев изјави дека...

Македонија20 часа

Се бара притвор за девет лица што изработувале и продавале огнено оружје

Надлежниот јавен обвинител до судот ќе достави предлог за определување мерка притвор за учесниците во криминалната група која изразботувала и...

Македонија22 часа

„Макфакс“ и Групацијата Клип медија не планираат никаква соработка со Бојан Јовановски

Редакцијата на „Макфакс“ и Групацијата Клип медија целосно застануваат зад својата новинарка Мери Јордановска и како и досега, и во...

Македонија23 часа

ССНМ со осуда за заканите на Бојан Јовановски кон новинарката Мери Јордановска

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) најостро го осудува односот на де факто сопственикот на „1ТВ“, Бојан...

Македонија23 часа

Ванковска: Јавноста не го разбра зборот иронија, сега ми се закануваат со линч

Професорката Билјана Ванковска смета дека не направила недолична корелација со масакарот кај Карпалак од 2001 година и автобуската несреќа кај...

Досие