Контакт

Македонија

Георгиевски: ВМРО-ДПМНЕ еден месец го блокира ребалансот на буџетот на Гази Баба

Објавено пред

Oпштина Гази Баба веќе четири недели се соочува со бојкот од советниците на ВМРО-ДПМНЕ за донесување на ребалансот на буџетот, изјави градоначалникот на општина Гази Бааба, Борис Георгиевски, на прес-конференција.

Тој рече дека советниците од ВМРО-ДПМНЕ немале ниту една забелешка, но сепак се одлучиле за стопирање на суштинските точки, кои ќе значат дополнителен развој за општината, а со тоа и подобри услови за живеење на граѓаните. Според ВМРО-ДПМНЕ, како што изјави Георгиевски, буџетот не бил развоен и се крателе средства од него, а се префрлале за непродуктивни трошоци на Општината.

„Во сето ова има само една вистина и сите овие обвинувања се празни бидејќи имаат само една целв – да се закочи работата на Општината. На 17 јули побарав и координација со советничките групи и коалициите, да седнеме на една маса и да разговараме и што е уште поважно, да најдеме заедничко решение. Сепак, од советниците на ВМРО-ДПМНЕ до денеска сè уште немам никаков одговор. Ова уште еднаш ми ги потврди моите сомнежи дека тие не работат за доброто на жителите на општина Гази Баба, туку само за партиски интереси“, рече Георгиевски.

Додаде дека ова не е првпат опозицијата да ја стопира работата на Општината. Тие претходно го блокирале бараниот кредит од Светската банка за изградбата на вакуум-канализацијата во Јурумлери, која е единствена во Македонија. Георгиевски обвини дека ВМРО-ДПМНЕ го блокирала и проектот за проширувањето на булеварот АСНОМ, како и влегување на две големи инвестиции, кои ќе значеле дополнителен развој, но и приход во Општината, како и реализација на дополнителни проекти.

Тој ги повика сите заинтересирани граѓани да присуствуваат на следната седница на Советот за самите да заклучат кој ја блокира работата на Општина Гази Баба, а со тоа и реализацијата на проектите што се од суштинско значење за нивните населени места.

Македонија

Владата денешната седница ќе ја одржи во Штип

Објавено пред

Владата денешната редовна 4. седница ќе ја одржи во Штип како четврта од серијата седници што се одржуваат во 10 региони во земјата.

Централна точка на дневниот ред на оваа седница е информацијата за состојбите и извршените посети во општините Штип, Пробиштип, Свети Николе, Радовиш, Конче, Чешиново – Облешево, Карбинци и Лозово.

Во рамките на оваа точка градоначалниците на овие општини ќе презентираат информации од интерес на граѓаните и ќе информираат за одредени прашања и проекти од плановите за работа на локалните заедници од прва рака и, согласно тоа, на седницата ќе се дадат насоки за политики и одлуки за проекти кои можат да се реализираат во соработка меѓу локалната и централната власт.

На денешната седница на Владата во Штип ќе се разгледа и ќе се донесе одлука по предлог-програмата за работа на Владата на Република Северна Македонија во 2020 година.

Во агендата на седницата е и информацијата за отпочнување со реализација на проектот изградба на насипна брана со придружни објекти „Отиња“ во Општина Штип.

На предлог на Министерството за одбрана на оваа седница ќе се одлучува по предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за заштита и спасување, како и по предлог-законот за ратификација на амандманот кон Монтреалскиот протокол за супстанциите што ја осиромашуваат озонската обвивка, што за седницата го подготви Министерство за надворешни работи.

Владата денеска ќе ја разгледа и информацијата за потребата од започнување на активностите за склучување  меѓународен договор меѓу Република Северна Македонија со Агенцијата за комуникации и информации на НАТО (NATO Communication and Information Agency – NCIA), како и информацијата за пристапување на Република Северна Македонија кон Делумната спогодба за Младинската картичка со цел промовирање и олеснување на мобилноста на младите во Европа.

Седницата со која ќе претседава премиерот Оливер Спасовски се очекува да почне во 17:30 часот и ќе се одржи во зградата на Општина Штип.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски на форум во Израел по повод Меѓународниот ден за сеќавање на холокаустот

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски, утре и задутре, ќе престојува во посета на Израел, каде што ќе учествува на лидерски форум по повод Меѓународниот ден за сеќавање на холокаустот, 27 јануари, и 75-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот логор на смртта Аушвиц – Биркенау.

Форумот ќе се одржи во светскиот меморијален центар на холокаустот, „Јад Вашем“, во Ерусалим, на 23 јануари, а се очекува присуство на над 40 шефови на држави и влади, како и членови на кралски семејства.

Во рамките на форумот претседателот Пендаровски ќе присуствува на конференцијата на тема „Сеќавање на холокаустот и борба против антисемитизмот“, како и на меморијална церемонија на полагање цвеќе.

Пендаровски ќе има билатерална средба со претседателот на Израел, Реувен Ривлин, како и со други шефови на држави и влади учесници на форумот.

За време на присуството на форумот во Израел, Пендаровски ќе биде придружуван од сопругата, Елизабета Ѓоргиевска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шекеринска: Од 1 март дополнителни 7.000 денари за сите припадници на Армијатa

Објавено пред

Министерската за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска, заедно со британскиот бригаден генерал Хју Лојд Џонс, ги посети припадниците на Армијата во касарната „Јане Сандански“ во Штип. Во изјава за медиумите таа рече дека штипската касарна е место за добри вести.

„Тука бев кога првпат најавивме подобрување на условите за работа и покачување на платите на припадниците на Армијата пред две години. По две вакви покачувања, денеска во Штип можам да потврдам дека на сите припадници на Армијата од крајот на овој месец ќе бидат дополнително зголемени 10 отсто, а дека со почеток од март сите припадници на Армијата, оние што имаат над тригодишни договори, ќе добиваат месечни надоместоци за станарина во износ од 7.000 денари секој месец. Тоа значи дека ако пред две и пол години платата на одреден професионален војник изнесувала 20.000 денари, тогаш заедно со овие покачувања, заедно со станарината, тој или таа сега секој месец ќе добиваат над 30.000 денари, што значи дека токму за оние што имаат најниски примања во Армијата зголемувањето на месечните приливи ќе биде над 50 отсто“, рече Шекеринска.

Шекеринска додаде дека на овој начин им се зголемуваат мотивираноста и желбата на припадниците да продолжат тука да работат, но и се подобруваат условите, со што се покажува дека нашата Армија е подготвена да биде Армија на НАТО.

„Во кампањите што ги водевме изминативе години велевме: ‘Ние сме НАТО’. Оваа година навистина ќе станеме членка на оваа најголема алијанса. Меѓутоа, членството значи и повисоки стандарди и повисока професионалност и повисоко знаење. И затоа ми е навистина задоволство што токму во Штип ќе биде лоциран нашиот главен НАТО-ресурс, лесната пешадиска борбена група, која ќе ги има и повисоките стандарди на обука и повисоките стандарди во дел на опремата. На крајот на минатата година успеавме да го потпишеме првиот договор со кој обезбедивме оклопни возила токму за оваа група. Меѓутоа, опремата е дел од процесот. Најважниот дел во нашиот процес се луѓето. Покажавме дека ни се важни со зголемување на нивните приходи, но сега, денеска, овде во Штип и во Криволак, покажуваме дека ни е важно, пред сè, нивното знаење и сакам да ја изразам мојата благодарност до Обединетото Кралство, кое во овој момент е фокусирано токму на обука на луѓето што ќе бидат рамката на оваа борбена група. Денеска, некои од нив се тука во Штип, други се на терен во Криволак. Навистина ќе ни биде задоволство преку вакво сојузништво со една од нашите стратешки партнери, Обединетото Кралство, да покажеме за што сè е подготвена нашата армија. Ова е плус за нас, ова е плус за припадниците на Армијата, но ова ќе биде и плус во поглед на НАТО-ресурсите, сите за еден и еден за сите“, рече министерката Шекеринска.

Бригадниот генерал, Хју Лојд Џонс, изјави дека Обединетото Кралство со нетрпение очекува да ја поздрави Северна Македонија како 30-та членка на семејството на НАТО.

„Лесната пешадиска баталјонска група што ја развива Армијата на Република Северна Македонија ќе биде подобро опремена, подобро обучена и ќе има подобри ресурси од која било друга конвенционална единица што ја претставувала АРСМ на терен. Оваа способност ќе биде организирана и обучена во согласност со НАТО-стандардите и ќе биде основа на воениот придонес на Армијата кон алијансата“, рече Џонс.

Тој додаде дека Обединетото Кралство многу ја цени можноста да даде своја поддршка на приемот на Северна Македонија во алијансата и да обезбеди практична помош во развојот на Лесната пешадиска баталјонска група.

Обуката ја изведува тим за обука од Вториот баталјон на полкот на војводата од Ланкастер. Дел од обуката беше презентирана пред министерката Шекеринска и бригадниот генерал Џонс. Во моментот на полигонот „Криволак“ се врши лесна пешадиска и лидерска обука за 30 потенцијални подофицери од првата пешадиска чета.

Целта на обуката е создавање врвна обучена единица, која ќе биде интероперабилна со НАТО-тактиките и процедурите за изведување здружени комбинирани операции.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион18 минути

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет2 часа

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија3 часа

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија4 часа

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија5 часа

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија5 часа

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет6 часа

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет7 часа

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет8 часа

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија8 часа

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион8 часа

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава11 час

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Македонија21 час

Атиџе од „Медена земја“ добива работа во Општина Лозово и ќе сними две песни

Градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски, објави дека Атиџе Муратова од филмот „Медена земја“ по турнеите ќе биде работно ангажирана...

Македонија1 ден

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала...

Економија1 ден

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија1 ден

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија1 ден

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет1 ден

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија1 ден

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Досие