Контакт

Македонија

Георгиески: Изненаден сум од изјавата на министерката за култура за одземање на ингеренциите на Општина Охрид

Објавено пред

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, вели дека е изненаден од изјавата на министерката за култура, Ирена Стефоска, за одземањето на ингеренциите на Општина Охрид, која, според неа, нема волја за заштита на културното наследство.

Тој вели дека за тоа не постојат законски услови и дека ако министерката вистински сака да помогне во делот на отстранување на објектите, треба да помогне да се обезбедат 60 милиони денари.

„Изненаден сум од изјавата на министерката за култура за одземањето на ингеренциите на општина Охрид. Прво, таква законска можност каква што таа кажува воопшто не постои. Имено, според законот, централната власт на локалната власт може условно да и ги одземе ингеренциите само за одреден предмет или за конкретен случај, а не целосно. Тоа може да го направи само во случај ако локалниот инспекторат не постапува па надлежноста ја презема државниот. Досега по сите предмети согласно нашите ингеренции сме постапувале и немало барање односно потреба за интервенција на државниот инспекторат. Второ, од денот кога е донесен планот за управување, Општина Охрид во целост го почитува и спроведува, нема ниеден случај во кој сме постапиле спротивно на планот. Трето, ако министерката вистински сака да помогне во делот на отстранување на објектите, треба да помогне да се обезбедат 60 милиони денари финансии кои повеќе пати ги бараме“, вели градоначалникот.

Тој вели дека овие средства се потребни за да се имплементираат сите препораки за рушење на сѐ она што е законски издржано и маркирано како значителен штетен импакт кон езерото и животната средина

„Сѐ што досега беше во рамки на можностите на општината направивме и покажавме храброст и решителност и отстранивме сериозен дел од објектите. За крај, ако министерската алудира на тоа дека општината недоволно се ангажира за заштита на културното и природното наследство, јас одговорно тврдам дека за две и пол години колку што јас сум градоначалник се направени повеќе активности во насока на заштита отколку за последните 20 години“, вели Георгиески.

За крај, додава тој, верувам дека министерката, исто како и сите ние, сака да го заштити регионот. „Сепак, како член на владата споделува одговорност за тоа па затоа сметам дека би било далеку поконструктивно да се вклучи активно во надминување на проблемите. Верувам дека е добро заеднички да работиме за надминување на состојбите за што желба кај сите нас постои“, напиша Георгиески на „Фејсбук“.

Вчера министерката Ирена Стефоска кажа дека ќе иницира пред Владата да се разгледа можноста за одземање на ингеренциите на општини Охрид и Струга затоа што, според неа, немаат волја за заштита на светското природно и културно наследство впишано во УНЕСКО.

Македонија

Во болниците низ земјата се лекуваат 1.735 ковид-пациенти, бројот на хоспитализации е стабилен

Објавено пред

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците во земјата е 1.735 и има околу 340 празни болнички кревети во ковид-центрите, информираат од Министерството за здравство.

Од таму додаваат дека во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата, со исклучок на главниот град, е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.009 пациенти позитивни и суспектни на вирусот. Во Скопје бројот на ковид-пациенти е 726, од кои во последните 24 часа биле хоспитализирани 49 лица. Голем дел од овие пациенти се на кислородна поддршка.

„Во болницата во Битола се хоспитализирани 140 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 85 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 41 пациент, во Велес се лекуваат 99 лица, а во Куманово 111 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во ковид-центарот во Охрид се хоспитализирани 100 пациенти, во Прилеп – 124, во ковид-центарот во Гостивар – 44, а во Струга – 22 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 96 пациенти, во Кочани – 29, во Кичево – 33, во Кавадарци – 61, а во Гевгелија – 24 лица позитивни и суспектни на вирусот“, се вели во соопштението на Министерството, од каде што додаваат дека бројките се менуваат од час на час според направените приеми и исписи на пациенти.

Во скопските болници бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 65 слободни места. Се очекува во текот на денот по направените исписи на оздравени пациенти да се ослободат и дополнителни места. Во изминатите 24 часа дома биле пуштени 18 оздравени пациенти.

Прикажи повеќе...

Македонија

Владата ја објави листата на хонорарци, негира дека биле платени да споделуваат постови на „Фејсбук“

Објавено пред

Владата на својата интернет-страница објави листа со детали за сите лица кои се хонорарно ангажирани, заедно со образложение кои се причините за ваквите ангажмани.

„Ја објавуваме листата на лица кои се тековно ангажирани преку авторски договори за специфични задачи кои не може да се обезбедат од редот на вработените, откако претходно беа извршени консултации со Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер, за модалитетот за заштита на личните податоци на соработниците опфатени со овие ангажмани“, се наведува во владиното соопштение.

Во него категорично се отфрлаат, како што се вели, сите дезинформации дека наводно исти лица кои иако регуларно вработени во Владата, во исто време добивале и хонорар.

„Тоа не е точно бидејќи е недозволиво вработени во Владата да бидат и хонорарно ангажирани од Владата. Внимателноста со која Владата постапи во овој случај, со вклучување на дополнителни консултации пред објавувањето на листата хонорарни соработници, беше мотивирана исклучително заради заштитата на интегритетот и приватноста на ангажираните лица“, се додава во соопштението со кое исто така се негира дека станува збор за луѓе кои биле платени да споделуваат постови на „Фејсбук“ или „Твитер“.

Од Владата исто така порачуваат дека институциите ќе ги искористат сите механизми кои се на располагање да ги заштитат професионално ангажираните лица од јавен линч, нарушување на приватноста, говор на омраза или повици за насилство.

Прикажи повеќе...

Македонија

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 110, Прилеп – 16, Кавадарци – 15, Куманово – 12, Штип -9, Тетово – 7, Кочани и Кичево по 4, Велес – 3, Битола, Струга и Дебар по 2 и по еден во Охрид, Струмица, Неготино, Гевгелија, Свети Николе, Валандово и Македонски Брод.

Регистрирани се и 1.014 оздравени пациенти од: Скопје – 427, Охрид – 62, Прилеп – 59, Битола – 58, Кавадарци – 52, Куманово – 42, Велес – 40, Гевгелија – 35, Гостивар – 29, Струмица – 27, Кочани – 20, Тетово – 19, Штип – 18, Валандово и Берово по 14, Кичево и Свети Николе по 12, Македонски Брод – 11, Неготино – 8, Крушево – 7, Струга, Делчево, Пробиштип и Богданци по 6, Радовиш – 5, Ресен и Демир Капија  по 4, Крива Паланка, Демир Хисар, Кратово и Пехчево по 2 и по еден во Виница, Македонска Каменица и Дојран.

Пријавени се вкупно 34 починати лица: 15 од Скопје (54г, 56г , 60г, 60г, 63г, 63г ,67г, 67г 68г, 69г, 69г, 71г, 76г, 76г и 80г), пет лица од Прилеп (62г, 64г, 70г, 85г и 87г), по две починати лица од Куманово ( 74г и 83г), Битола (59г и 75г), Штип (68г и 77г), Кочани (66г и 81г) и Кичево (66г и 68г) и по едно лице од Велес (76), Охрид (42), Неготино (58) и Свети Николе (68). Сите од нив се починати во болнички услови.

Направени се 1.192 тестови преку: ИЈЗ-112, ЦЈЗ Скопје-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, МАНУ-79, Жан Митрев (Филип Втори)-165, Биотек-198, Систина-249, Синлаб – 27, Генеа – 19 и ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 323.

Досега во земјата се направени вкупно 670.333 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 142.034, бројката на оздравени пациенти е 117.794, на починати е 4.262, а бројот на активни случаи изнесува 19.978.

Според епидемиолошките анализи, статистиката по градови во моментов е следна:

Скопје 63.330, активни 9.324
Куманово 7.667, активни 1.211
Прилеп 7.632, активни 1.033
Тетово 6.708, активни 667
Битола 5.328, активни 1.205
Велес 5.010, активни 796
Гостивар 4.861, активни 495
Кавадарци 4.844, активни 589
Штип 4.579, активни 452
Охрид 4.550, активни 750
Струмица 3.635, активни 527
Струга 2.808, активни 227
Кочани 2.473, активни 288
Кичево 2.234, активни 280
Неготино 2.058, активни 267
Гевгелија 2.034, активни 370
Свети Николе 1.375, активни 129
Крива Паланка 1.143, активни 90
Ресен 1.135, активни 233
Радовиш 1.000, активни 143
Берово 939, активни 103
Делчево 895, активни 82
Дебар 890, активни 59
Пробиштип 734, активни 68
Виница 691, активни 102
Валандово 587, активни 83
Крушево 449, активни 115
Богданци 446, активни 69
Демир Капија 386, активни 57
Демир Хисар 347, активни 49
Кратово 343, активни 22
Македонски Брод 337, активни 42
Пехчево 241, активни 20
Македонска Каменица 216, активни 7
Дојран 129, активни 24

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија2 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет4 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија5 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет8 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија8 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија8 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија8 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет8 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет8 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет10 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија12 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија1 ден

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија1 ден

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија1 ден

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа2 дена

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Досие