Контакт

Македонија

(Видео) Германија и Франција со координација за спречување на нелегалната трговија со огнено оружје во Западен Балкан

Објавено пред

Денеска, се одржа состанок, на кој присуствуваа и делегации од Германија и Франција, за големото ширење на мало и лесно оружје во регионот на Западен Балкан и постојаните предизвици за негова ефикасна контрола, а кое носи ризици како за регионалната така и за европската безбедност, со цел спречување на нелегалната трговија со огнено оружје во Македонија.

Двете земји со цел поинтегрирана и покоординирана акција за справување со проблемите со нелегалното оружје во регионот на Западен Балкан почнаа заедничка иницијатива за координација на донаторите за нелегална трговија со огнено оружје и сеопфатна контрола на мало и лесно оружје.

Жан Клод Брунет, претставник на Министерството за надворешни работи на Франција, вели дека проблемот со илегалната продажба на оружје поминува низ Западен Балкан и се трансферира на пазарот во ЕУ, што претставува сериозен проблем и ризик. Според него, потребна е кампања во медиумите за легализација на оружјето за да се укаже на правилата што треба задолжително да се почитуваат.

„Ние имаме силни релации со земјите од Западен Балкан и тука сме да им помогнеме во поглед на оваа тема“, вели Клод Брунет.

Иницијативата на Германија и Франција има пристап на две нивоа.

Регионален акциски план со специфични и мерливи цели за намалување на недозволената трговија со мало оружје до 2024 година беше разработен и договорен од страна на партнерите од Западен Балкан. Овој документ претставува основа за зајакнување на соработката меѓу донаторската заедница и властите од Западен Балкан. Документот беше официјално одобрен од шефовите на држави и влади на самитот за Западен Балкан од берлинскиот процес на 10 јули во Лондон.

На национално ниво донаторските координативни состаноци, со кои претседаваат Германија и Франција, годинава се организирани кај сите шест регионални партнери за да обезбедат заедничка анализа од страна на националните власти и меѓународните партнери за приоритетите за подобрување на борбата против недозволената трговија со огнено оружје и да ги идентификуваат можностите за понатамошна соработка и иницијативи за заедничко програмирање.

Маркос Блеинрот, претставник на германското Министерство за надворешни работи, вели дека тие забележале оти културата на Западен Балкан сè уште се поврзува со оружје, со пукање на свадби и други прослави. Тој посочи дека тие ја гледаат Македонија како безбедна земја и затоа се залагаат за стопирање на илегалната продажба на оружје. Тој посочи дека регионот мора да ги санкционира ваквите појави.

Блеинрот вели дека и медиумите ја имаат улогата да им посочат на граѓаните за последиците од нелегалното користење оружје.

На 11 декември Франција ќе биде домаќин и на конференцијата на високо ниво во Париз за да се разгледаат резултатите од донаторските координативни состаноци, да се презентираат локалните акциски планови за имплементација на регионалниот план и да се идентификуваат донаторските придонеси за негово финансирање. Кон крајот на 2019 година, пак, во Берлин ќе се одржи мониторинг-конференција кога ќе се разгледа и првата година од имплементацијата на регионалниот план и на националните акциски планови.

 

Крвав четврток

Русковска: Груевски ја ставил во функција партијата за крвавиот четврток

Објавено пред

На прес-конференција за јавноста во ЈО беа изнесени информации за истрагата за организатроите на насилствата од 27 април.

Шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, рече дека осомничените во истрагата ја ставиле во функција партијата за организација на насилствата од 27 април, со координација на активностите. Кординатори биле осомничените Миле Јанакиески и Спиро Ристовски.

Организацијата подразбирала ангажирање на луѓе од општинските организации на партијата.

Никола Груевски како претседател на ВМРО-ДПМНЕ во телевизиско интервју ги повикал граѓаните на протест и за таа цел ја ставил во функција партијата.

Обвинителката Русковска рече дека ќе биде доставено барање за екстрадиција до судот за Никола Бошковски кој избега во Грција и очекува тој да биде екстрадиран во Македонија откако ќе заврши постапката, бидејќи амнестијата на претседателот Ѓорге Иванов не се однесува за ова кривично дело.

Во оваа истрага ќе биде опфатен и ексдиректорот на УБК; Валдимир Артанасовски кој се наоѓа во притвор во Шуто Оризари, Државниот обвинител Љубомир Јовески на новинарско прашање дали Билјана Бришкоска Бошковски, која обвинетите за крвавиот четврток ја посочија како координатор на активностите била повикана на распит за овој случај, рече дека во оваа фаза се осомничени само пет лица, а доколку истрагата се прошири и се обезбедат докази може да бидат опфатени и други лица.

На новинарско прашање зошто обвинителството првин ги гонеше исвршителите, а не организаторите на 27 април Јовески рече дека станува збор за сложена постапка, која уследила по ненавремено извршениот увид во Собранието што подразбира проблем во обезбедување на доказите, а се чекало и вештачењето на телефоните.

Прикажи повеќе...

Македонија

Министерството за здравство ќе се обиде да обезбеди средства за исплата на дежурствата на специјализантите

Објавено пред

Министерот за здравство Венко Филипче, утрово се сретна со претставници од Здружението на лекари специјализанти, Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари и со Клубот на млади лекари, при што нагласи дека фокусот на министерството се младите лекари, за што се прави сѐ за подобрување на нивниот статус, квалитетот на едукацијата и условите во коишто работат.

„Во текот на септември 2019 година ќе биде објавен нов конкурс за приватни специјализанти“, најави министерот Филипче. 

Филипче нагласи дека Министерството за здравство ќе се обиде да обезбеди финансиски средства за исплата на дежурствата на сите специјализанти, како и придонеси за приватните специјализанти, а ќе продолжат разговарите со претставници на здруженијата да бидат инкорпорирани во наставно-научниот совет на Медицински Факултет, со цел заедничка соработка во подобрување на условите на специјализацијата и целокупната едукација.

Во следните две недели се договорени средби на министерот Филипче со Здруженијата, со цел зацврстување на соработката со институциите и реализирање на целите на специјализантите.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Јовески за несреќата кај Ласкарци: Возачот на автобусот добива закани, засега не е утврдена одговорност

Објавено пред

Обвинителството се уште нема податоци дали и кој ја има одговорноста за сообраќајната несреќа кај Ласкарци каде загинаа 15 луѓе, соопшти јавниот обвинител Љубомир Јовески. Од Обвинителството велат дека возачот на автобусот бил мета на следење и добивал закани по живот.

(Во живо) Русковска за апсењето на Велјаноски, Јанакиески и Ристовски

(Во живо) Русковска за апсењето на Велјаноски, Јанакиески и Ристовски

Gepostet von Makfax am Donnerstag, 21. Februar 2019

„Постои сознание во Обвинителството дека возачот добивал закани по живот. Апелирам да се почитува пресумцијата на невиност, особено во делот на заканите кон возачот. Обвинителството сеуште не може да ја посочи вината кај некое лице. Преземени се повеќе мерки за утврдување на причините за несреќата. Се вршат вештачења. Откако Обвинителството ќе ги има доказите, ќе соопшти кои се причините и евентуалната одговорност на сторителите на кривичното дело. Се сослушуваат сведоци. Нема податоци кој ја има одговорноста за несреќата“, вели обвинителот Јовески.

Според Јовески, Обвинителството не ги добило сите материјали кои биле побарани од компанијата „Дурмо-турс“ во чија сопственост беше патничкиот автобус. Тој додаде дека возачот на автобусот е еднаш сослушан, а ако треба повторно ќе го повикаат. Јовески повика да се почитува пресумцијата на невиност, а пријавите за говор на омраза кои се поднесени од МВР, сеуште се разгледуваат.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток3 минути

Русковска: Груевски ја ставил во функција партијата за крвавиот четврток

На прес-конференција за јавноста во ЈО беа изнесени информации за истрагата за организатроите на насилствата од 27 април. Шефицата на...

Македонија13 минути

(Видео) Јовески за несреќата кај Ласкарци: Возачот на автобусот добива закани, засега не е утврдена одговорност

Обвинителството се уште нема податоци дали и кој ја има одговорноста за сообраќајната несреќа кај Ласкарци каде загинаа 15 луѓе,...

Крвав четврток16 минути

Груевски на „Фејсбук“: Прородлжува политичкиот прогон против мене и против многумина од ВМРО-ДПМНЕ

Експремиерот Никола Груевски се огласи на „Фејсбук“ за вчерашните приведувања на поранешни функционери од ВМРО-ДПМНЕ, како дел од истрагата на...

Македонија1 час

Манчевски бара оставки од сите роднини на функционери од опозицијата

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски,  побара да се повлечат од работните места сите роднини на функционери, не...

Македонија2 часа

Пратениците ќе расправаат за интерпелацијата за Спасовски

Собранието треба да се ја продолжи 86. седница на која на дневен ред е интерпелацијата на министерот за внатрешни работи,...

Свет3 часа

Силна зимска бура завеа со снег и дожд низ 39 американски држави

Силната зимска бура што провеа во САД вчера завеа во снег и во обилни дождови дури 39 американски држави на ...

Крвав четврток13 часа

Притвор за Јанакиески и Ристовски, за Груевски нова екстрадиција

Судијата на претходна постапка по барање на Јавното обвинителство им одреди мрека пртивор од 30 дена на поранешните министри Миле...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: „Апси Заев, можеш да нарачуваш и убиства, но нема да ти се исплашиме“

По информациите за вечерашното приведување на тројцата функционери на ВМРО-ДПМНЕ – Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, вечерва прес-конференција...

Крвав четврток15 часа

Русковска: Бараме притвор за Јанакиески и Ристовски поради опасност од бегство

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал при ЈО, Вилма Русковска, изјави дека распитот на осомничените ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски...

Крвав четврток17 часа

Вељаноски: Не чувствувам вина за упадот во Собранието

Поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, штотуку излезе од Основниот суд Скопје 1, каде што беше повикан на распит за...

Македонија18 часа

Трамп со писмо до Заев: Ви честитам за лидерството, обезбедивте просперитетна иднина за Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска прими писмо од американскиот претседател, Доналд Трамп, во кое тој нагласува дека Северна Македонија е голем...

Македонија19 часа

Зелената градина на ГТЦ му се наметнува исто како и барокот, архитектите разочарани

Зелената градина за покривот на Градскиот трговски центар ги разочара архитектите како стручна јавност, а незадоволни се и скопјани, кои...

Македонија20 часа

Половина милион евра исплатени лани за патни трошоци на пратениците

Над 525 илјади евра биле исплатени за патни трошоци на пратениците во Собранието минатата година, покажува анализата на „Макфакс“ од...

Македонија21 час

Заев потврди, Села му се налутил поради одземените ингеренции на Таравари

Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања потврди дека Зијадин Села не дошол на денешната средба за консензуален претседателски кандидат поради...

Македонија22 часа

Бектеши не чувствува морална одговорност за вработувањето на сестра му во МЕПСО

Министерот за економија, Крешник Бектеши, изјави дека не чувствува морална одговорност за вработувањето на неговата сестра во МЕПСО. Тој вели...

Топ22 часа

Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше...

Македонија23 часа

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили иако пред два месеца само...

Топ23 часа

Дедото на Кирацовски ќе се повлече од работното место

Таткото на сопругата на пратеникот Александар Кирацовски, Борис Поповски, ќе се повлече од работното место, објави на „Фејсбук“ Кирацовски. Тој...

Македонија1 ден

Заев и Димитров нема да одговараат за велепредавство

Скопското обвинитeлство ја отфрли кривичната пријава на Светскиот македонски конгрес поднесена против премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Сопругата на директорот на ЕЛЕМ вработена како шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај...

Досие