Контакт

Македонија

Голем интерес за конкурсот за ДУП-от во Расадник во Англија, Иран, Украина…

Објавено пред

Голем интерес кај стручната јавност предизвикува меѓународниот конкурс за идејно решение за ДУП за Расадник, што го распиша Општина Кисела Вода пред повеќе од два месеца. Со цел да се обезбеди што подобро архитектонско-урбанистичко решение за потребите на жителите на овој дел од Скопје и целосна транспарентност на процесот, конкурсот е објавен на повеќе меѓународни стручни веб-страници.

dobivaj vesti na viber

Имено, освен на веб-страницата за јавни набавки на Европската Унија, на веб-страниците на Архитектонскиот факултет, Комората на овластени архитекти и инженери и на Асоцијацијата на архитекти конкурсот, поставен е и на веб-страниците на нивните сестрински организации.

До стручњаците од нивните земји го пренесе и Сојузот на архитектите на Црна Гора, а текстот со сите критериуми се појави и на престижниот портал: https://www.archdaily.com/986151/international-competition-for-conceptual-urban-architectural-solution-for-a-city-quarter-j14-rasadnik-skopje-municipality-of-kisela-voda.

Досега интерес за учество на меѓународниот конкурс има од стручни лица од целиот свет, како од Англија, Иран, Украина, Србија, Црна Гора…

Жири-комисијата, во која има и врвен меѓународен експерт од областа на архитектурата и урбанистичкото планирање, претставници од домашната стручна јавност и граѓаните преку партиципативното тело за урбанизам на Општина Кисела Вода, веќе одржа неколку состаноци.
Главниот фокус беше ставен на пристигнатите прашања и барања за дополнителни податоци. Од пред неколку дена сите досега пристигнати прашања и нивните одговори се достапни и на веб-страницата на Општина Кисела Вода.

Тоа ќе биде пракса и во периодот што останува до 11 ноември 2022, кој е краен рок за пристигнување на идејните решенија.

По речиси 60 години, Кисела Вода е првата општина што се осмели да направи сериозен чекор напред и да ги следи меѓународните стандарди за урбанистичкото планирање, транспарентното работење и водење сметка за јавниот интерес.

За потсетување, програмските насоки за Расадник, зададени во конкурсот, предвидуваат постоење детска градинка, основно училиште, верски објект, урбан парк од минимум 100.000 м2, спортско-рекреативни содржини, високо образование со ботаничка градина.

Ги охрабруваме сите заинтересирани да земат свое учество и да понудат архитектонско-урбанистичко решение, кое ќе одговара на потребите на жителите на Расадник и ќе биде естетско решение за идниот лик на овој дел од Кисела Вода. Наградите се парични.

Македонија

Тренчевска: Задоволните граѓани се потврда за успешноста на заедничките проекти на кои работиме со Светската банка

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска оствари средба со претставници на Светска Банка, на која беа присутни Сара Кол-Блек, виш специјалист за социјална заштита од Светска Банка, Вашингтон, Бојана Нацева, виш специјалист за образование и Цвета Петрушевска-Јончевска, аналитичар од Канцеларијата на Светска Банка,Скопје, како и претставници на Проектната единица во Скопје.

dobivaj vesti na viber

На денешната средба беа сумирани резултатите од „Проектот за подобрување на социјалните услуги“, кој што се спроведува со поддршка на Светска Банка, како и идните чекори за преостанатиот период до завршување на проектот, јуни 2024 година.

Министерката Тренчевска изрази задоволство од досегашната соработка со претставниците на Светска Банка, нивната експертска поддршка и прогресот на Проектот кој дава видливи и одлични резултати.

„Горди сме на реализацијата на Проектот за подобрување на социјалните услуги. Преку нашите теренски активности, можеме да се увериме на позитивните резултати кој ги дава Компонента 1, „Промовирање на социјалната вклученост преку подобар пристап до парични надоместоци и услуги“. Особено, услугата Помош и нега во домот која нуди двојна придобивка односно ја дава потребната поддршка на оние на кои им е неопходна и тоа во нивниот дом и ги активира тешко вработливите лица од заедницата преку ангажирање како даватели на услугата,“ рече Тренчевска.

Министерката го истакна и прогресот на реализација на Компонента 2 од Проектот, „Проширување на пристапот и подобрување на квалитетот во системот за згрижување и воспитание“, кој покрај изградбата на инклузивни детски градинки, по најсовремени светски стандарди, обезбедува и јакнење на капацитетите на стручниот кадар, а со тоа обезбедува поквалитетно предучилишно воспитание и образование.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Ковачевски: Нови 14 возила со пумпи за гасење пожари за општините

Објавено пред

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, заедно со првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби и министерката за одбран, Славјанка Петровска денеска присуствуваа на настанот „Цивилна заштита помеѓу институциите и граѓаните“ во организација на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС).

dobivaj vesti na viber

На настанот, на кој присуствуваше и директорот на ДЗС, Беким Максути, беше извршена церемонија на предавање возила со пумпи за гасење пожар на 14 општини и беа одржани показни вежби за активностите за помош и поддршка од доброволни противпожарни друштва, компании и Црвениот крст.

Премиерот Ковачевски на настанот истакна дека една од примарните задачи на еден институционално уреден систем е да создаде и да уреди квалитетен и ефикасен систем за цивилна заштита, кој ќе опфати превенција, делување и санирање на последиците од природните непогоди и другите несреќи, со единствена цел, заштита на животот, здравјето, имотот на населението, како и националната економија.

„Во современото време, зголемениот број на секојдневни непредвидени ситуации, несреќи од различен вид и природни и вештачки катастрофи, како и техничката сложеност за нивно отстранување, нè научија дека е потребно да создадеме и да развиваме заеднички и комплексен пристап на сите институции со цел донесување брзи и ефикасни решенија“, рече Ковачевски.

Тој потенцираше дека во таа насока е и обезбедувањето на овие 14 возила со пумпи за гасење пожар, чијашто вкупна вредност е 42,5 милиони денари, со кои се подобрува техничката опременост за противпожарни интервенции.

Ковачевски изрази огромна почит кон припадниците на пожарникарските единици, кои несебично го жртвуваат својот живот, за да спасат туѓи животи во разни непредвидени ситуации, истакнувајќи дека пожарникарите имаат работа од стручен, но и хуманитарен карактер. Тие се секогаш тука, подготвени безрезервно, брзо и ефикасно да се справат со сите предизвици поставени пред нив.

„Изразувам голема благодарност до нашите херои-пожарникарите, но и до медицинските лица и припадниците на Црвениот крст, но и граѓаните, кои доброволно се вклучуваат во пружањето помош за намалување на последиците од какви било несреќи“, рече Ковачевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нема планови за враќање на задолжителниот воен рок, велат од Министерството за одбрана

Објавено пред

Армијата на Република Северна Македонија е целосно професионална Армија и досега нема никакви планови, ниту консултативни процеси за враќање на задолжителното служење воен рок, соопшти Министерството за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Оттука информираа дека одлуката за професионална војска ќе продолжи да се применува, истовремено исполнувајќи ги сите обврски на државата кои произлегуваат од членството во алијансата.

Реакцијата на Министерството се случува откако вчера началникот на Генералштабот на АРМ, Васко Ѓурчиновски, во телевизиско интервју објасни дека е потребно враќање на воениот рок и би можел да трае три или четири месеци.

Од Министерството за одбрана коментираат дека тие се институција во која секој професионалец има право, можност, но и обврска да го каже својот став и истиот да биде слушнат.

Ако постои интерес во јавноста, велат од Министерството, отворени сме да дискутираме за секое прашање, вклучително и ова.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ31 минута

Почина 55 годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.09.2022) во 13.20 часот во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет3 часа

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија3 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија4 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија4 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија6 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија6 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет9 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет9 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет9 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет9 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија9 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет22 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија23 часа

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ1 ден

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...