Контакт

Македонија

Голем одрон на патот Свети Николе – Миладиновци

Објавено пред

На патниот правец А2 Свети Николе – Миладиновци на 10 километри пред Миладиновци, поради свлечиште и голем одрон, сообраќајот е пренасочен само на една коловозна лента во должина од 150 метри, информираат од АМСМ.

На самото место е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. На учесниците во сообраќајот им се препорачува внимателно возење.

Сообраќајот на останатите државни патишта се одвива непречено, по суви коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, посочуваат од АМСМ.

 

 

*Фотографијата е илустрација, а не од конкретниот настан


©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

ЗНМ бара почитување на ковид-протоколите во Владата за заштита на медиумските работници

Објавено пред

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) побара од Владата да ги почитува протоколите и да обезбеди соодветни услови за работа на медиумските работници.

„По добиени поплаки од страна на членови на секцијата на сниматели при ЗНМ, апелираме дека Владата на РСМ треба да ги почитува здравствените протоколи за медиумско покривање настани во затворен простор. Имено, на фотографиите од денешниот настан може да се забележи дека снимателите немаат безбедни услови за работа поради несоодветниот простор во кој нема речиси никаква дистанца помеѓу медиумските работници, а со тоа директно се изложени на здравствен ризик по нивното здравје“, велат од ЗНМ.

Здружението на новинарите бара од Владата во иднина строго да ги почитуваат здравствените протоколи предвидени за јавни настани.

Прикажи повеќе...

Македонија

Наместо блокади, потребни се мостови, му рече Мицкоски на бугарскиот премиер

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во партиското седиште имаше средба со премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков.

На средбата се разговараше за актуелните состојби врзани за односите на двете земји.

„Мицкоски се задржа на истите позиции кои се и претходно јавно познати. Она што беше посочено е потребата за градење  доверба, отворени односи и поврзување на теми и области каде е можна меѓусебна соработка и заеднички бенефит за граѓаните од двете држави. Беше посочена потребата за соработка на темите кои ќе обезбедат иднина, инвестиции во образованието, науката, коридорот 8 и други проекти важни за двете земји“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ за текот на средбата.

Наместо блокади, потребни се мостови, отворени односи и заемно почитување, посочи Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ахмети: Да го прифатиме бугарското малцинство во Уставот, ништо лошо нема да ѝ стане на државата

Објавено пред

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денес во Собранието оствари средба со претседателот на Владата на Бугарија, Кирил Петков, со кого разговараа за важноста од спроведување на поконструктивен и рационален пристап за решавање на спорот меѓу двете земји, кој е пред сè важен за европската перспектива на Северна Македонија.

Ахмети ја поздрави посетата на бугарскиот премиер во земјава како чекор кој означува почеток на ново поглавје на соработка, зголемување на билатералната доверба и продлабочување на добрососедските односи како единствена гаранција за развојот и прогресивната иднина на двете земји.

На средбата Ахмети му ја истакнал на премиерот Петков важноста за отворање на преговорите на земјата за членство во Европската Унија до Јуни 2022 година, барајќи конструктивност и максимална посветеност за изнаоѓање  прифатливо решение за двете страни.

Бугарскиот премиер Петков зборуваше за позициите на бугарската страна за конечно решавање на билатералниот спор, но и изрази подготвеност за адресирање на сите отворени прашања.

Ахмети ги истакна предностите на Охридскиот договор во однос на правата на заедниците и ја изрази својата поддршка за вклучување на бугарската заедница во Уставот на нашата земја бидејќи со тоа нашите граѓани не губат ништо.

„Двете земји се наоѓаме во еден многу важен процес, имаме извонредна потреба да ги релаксираме односите. Зборувавме многу отворено за теми кои бараат решенија, но и храброст, бидејќи не треба да бидеме водени од емоции, туку потребно е да бидеме рационални“ – истакна Ахмети на прес-конференцијата по средбата.

Во овој шестмесечен период треба да се отворат преговорите за членство на нашата земја во Европската Унија, бидејќи негирањето на перспективата на итегративниот процес ги зголемува аспирациите и активностите на антиевропските струи во нашиот регион и тоа не треба да се дозволи да се случи.

Ахмети и Петков дадоа јасна порака за потребата од продлабочување на соработката не само на политички, туку и на економски план, што ќе овозможи поголема развојна перспектива на двете земји преку подиректна бизнис-комуникација потенцирајќи ја тука важноста од брзата изградба на Коридорот 8 кој ќе ги поврзува трите главни градови: Софија, Скопје и Тирана.

Средбата ја завршија со изразување заеднички оптимизам за унапредување на дијалогот и надминување на разликите меѓу двете земји, што ќе го има како сигурен епилог интеграцијата на Северна Македонија во Европската Унија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија5 часа

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија6 часа

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија7 часа

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија10 часа

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија11 час

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа11 час

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија14 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет14 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија15 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија24 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија1 ден

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија1 ден

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија1 ден

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија1 ден

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија1 ден

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет1 ден

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 ден

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија2 дена

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Досие