Контакт

Македонија

Гори во Делчевско, пожарот во Пехчево се шири кон селата Робово, Умлена и Чифлик

Објавено пред

Според Центарот за управување со кризи за состојбата со пожарите до 14 часот, најновите информации укажуваат дека уште се активни пожарите во Делчево, Пехчево, Свети Николе, Штип, Прилеп, Куманово, Валандово и во Радовиш.

Пожарот, кој почна на 2.8.2021 година во атарот на с. Нов Истевник, маало Пасјак, сѐ уште е активен и е во дијаметар од 15 км. До овој момент опожарени се речиси 1.000 ха борова шума и нискостеблести растенија. Моментно покритично е на местото наречено Света Вода помеѓу селата Тработивиште и Разловци.
Интервенираат 60 припадници на АРСМ, 25 вработени во ШС „Голак“ – Делчево со 4 теренски возила, ТППЕ Делчево со 12 пожарникари и 2 ПП-возила цистерни и едно теренско возило „лада нива“; 5 припадници на Граничната полиција со 4 теренски возила, 2 припадници на ПС Делчево со 1 теренско возило, ЈПКД „Брегалница“ со 5 вработени, 2 ровокопачи и едно теренско возило со 1 тон вода и 1 џип, РЦУК Делчево со 2 вработени, ТППЕ Македонска Каменица со 4 0пожарникари со едно теренско возило, МВР единицата „Тигар“ со 24 вработени, МВР ЕБР со 22 вработени, ТППЕ од Р. Бугарија со 6 пожарникари и 1 ПП-возило и волонтери од Црвениот крст – Делчево се на терен и им доставуваат вода за пиење на ангажираните сили.

ЦУК укажува дека на територијата на општина Пехчево, пожарот кај месноста Бајаз Тепе, сѐ уште е активен и се шири кон селата Робово, Умлена и Чифлик. Пожарот околу с. Црник е ставен под контрола, каде што на терен е месното население заради контрола околу селото. Во моментот пожарот е и над с. Мачево и таму има распоредени екипи. Интервенираат: ШС „Равна Река“ – Пехчево со 30 работници и 6 теренски возила; ШС „Малешево Берово“ со 15 работници и 4 теренски возила; АРСМ со 100 војника; ТППЕ Берово со 7 пожарникари и 1 теренско возило и 2 цистерни; ТППЕ Скопје, Штип и Струмица со по 1 ПП-возило и 2 пожарникари; Р. Бугарија со 3 ПП-возила и 25 пожарникари; ДЗС со 4 вработени и 1 теренско возило; РЦУК Берово со 2 вработени; ЕВН со 6 теренски возила за превоз; месно население – 60 луѓе; Р. Словенија со 17 возила и 45 луѓе; Австрија со 60 пожарникари и 20 возила.

Во Струмичкиот Регион пожарот кај месноста Погана сѐ уште е активен, особено во делот напосредно пред ветерниците кај Богданци. Досега опожарени се околу 1.350 ха. Интервенираат ТППЕ Валандово со 2 ПП-возила и 7 пожарникари; ШС „Саланџак“ – Валандово со 14 вработени; АРСМ со 30 припадници; ДЗС Валандово со 7 лица; ЕВН Битола со 7 вработени, 1 цистерна за вода и 1 теренско возило; ШС „Кожуф“ – Гевгелија со 33 вработени со 3 возила; ЈПКД „Комунална чистота“ – Богданци; 10 жители со 1 трактор и 2 мотора од месноста Казандол.
Пожар кај с. Погулево, со кој е зафатена сува трева и нискостеблеста шума, а во близина има и фарми. Интервенираат ТППЕ Радовиш со 10 пожарникари со 2 ПП-возила, ШС „Плачковица“ – Радовиш со екипи и екипа од „Боров Дол“.

Во Скопскиот Регион пожарот кај селата Раовиќ и Буковиќ, општина Сарај, таму интервенира БППЗ со една екипа. ШС „Караџица“ известило дека во 14.30 часот ќе испратат една екипа со 4 пожарникари и цистерна, а од НП Јасен имаат луѓе на терен и контролираат пожарот да не се префрли на Националниот парк. Има и претставници од ЕЛС Сарај.

Во општина Прилеп пожарот во атарот на с. Ракле – с. Никодин – с. Топлица е активен со јак интензитет и е на непристапен терен. Исто така, и пожарот на потегот Дрен – Смолани (општина Прилеп) е активен и е со јак интензитет. Од страна на ЕЛС Прилеп побарана е и воздушна поддршка.
На двата пожара интервенираа: ТППЕ Прилеп со 10 пожарникари со 2 теренски возила; АРСМ со 32 војници; ШС „Црн Бор“ – Прилеп со 7 вработени и 1 возило; ЈП „Водовод и канализција“ – Прилеп со 10 вработени и ЈКП „Комуналец“ – Прилеп со 8 лица.

Пожарот во с. Бељаковце е активен и се шири кон с. Довезенце. Интевенираат АРСМ со 80 војници, ТППЕ Куманово со 12 пожарникари и 2 ПП-возила, како и лица од ШС „Куманово“.

Во општина Гостивар активен е пожарот кај Пожаране и на таму интервенира ШС „Шар“ – Гостивар.
ТППЕ Гостивар известува дека имале уште три интервенции, кои се завршени, и тоа:
– во с. Печково, каде што гореле сува трева и грмушки, а интервенирале 5 пожарникари со 1 ПП-возило и теренско возило;
– во с. Бањице кај касарната, каде што гаснеле сува трева со 4 пожарникари и 2 ПП-возила;
– на автопатот Гостивар – Тетово гаснеле сува трева во нива, а интервенирале 3 пожарникари со 1 ПП-возило.
ТППЕ Тетово извествува дека со 3 пожарникари и 1 ПП-возило гаснеле запалено ѓубре во нива во с. Жеровјане и пожарот е изгаснат.
РЦУК Тетово известува дека во сите општини што ги покрива РЦУК Тетово имаат свикано кризни штабови и во сите кризни штабови учествуваат вработени од РЦУК Тетово. Исто така, во ПО РЦУК Тетово е активен регионалниот штаб.

Пожарот на Богословски Рид, општина Свети Николе, сѐ уште е активен, а опожарени се бор, нискостеблеста дабова шума и смрека на површина поголема од 200 ха. Од утрово интервенираат ТППЕ Свети Николе со 11 пожарникари и 3 ПП-возила, ДППД Свети Николе со 6 пожарникари и 2 ПП-возила, ЈКП со 15 вработени, како и поголем број вработени од ШС „Свети Николе“.
Овој пожар е префрлен и на територијата на општина Штип, и тоа кракот кон с. Добришани, под дејство на ветрот го има сменето правецот и се движи кон реката Брегалница и притоа не загрозува објекти и населени места. Екипа на ТППЕ Штип работи на негово локализирање. Кракот што гори во близина на магацините на АРСМ во с. Криви Дол е под контрола на 30 војници и се работи на негово локализирање. Интервенираат ТППЕ Штип со 10 пожарникари и теренско возило; ЈП Стипион Штип со теренско возило, РЦУК Штип со 1 вработен со теренско возило и АРСМ со 30 војници и 1 цистерна.

Во општина Велес пожарот во близина на населбата Дорутовец е изгаснат во целост во 7 часот. На терен се наоѓа една дежурна екипа од ТППЕ Велес за спречување евентуално обновување на пожарот.

Во општина Кавадарци пожарот кај месноста Свети Петре, помеѓу селата Мрежичко и Рожден, е локализиран во 20 часот на 5.8.2021 година. Од утринските часови на терен се ШС „Бор“ – Кавадарци со 8 вработени и 2 возила, кои вршат обиколка и по потреба интервенираат на места каде што има чадење во опожарената површина.
Пожарот во близина на с. Возарци, општина Кавадарци, е локализиран во 9.50 часот, а таму интервенирале ТППЕ Кавадарци со 7 пожарникари и 2 ПП возила и „Еуроникел“ – Кавадарци со 3 пожарникари, 1 ПП-возилo и 1 теренско возило. Во внатрешноста на опожарената површина има на неколку места чадење и за дежурство оставена е екипа од ТППЕ Кавадарци со 3 пожарникари и 1 ПП-возило.

Пожарот помеѓу селата Косел и Расино, кој почна во 20.15 часот на 5.8.201 година, е локализиран во 7 часот на 6.8.2012 година. Интервенирале ШС „Охрид“ со 12 вработени со 1 ПП-возило и ТППЕ Охрид со 3 пожарникари и 1 ПП-возило, информира Центарот за управување со кризи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Објавено пред

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното одделение при Општата болница во Куманово по претходно добиени сознанија за примање поткуп и злоупотреба на службената положба од страна на лекарката Е. С.

Како што информираат од МВР, освен во работните простории, со обезбедена судска наредба претрес бил извршен и во автомобил „опел астра“, паркиран во кругот на болницата.

При претресот во очното одделение на болницата од медицинската сестра биле одземени 18.000 денари, а при претрес во возилото, сопственост на лекарката Е. С., биле одземени речиси 98.000 денари.

Лекарката Е. С. е приведена и против неа ќе биде поднесена соодветна кривична пријава до ОЈО Куманово.

Имено, Е. С. се товари дека ја злоупотребила службената положба и овластувањето и примала поткуп од пациенти, т0ака што правела хируршки интервенции во службени простории на Општата болница во Куманово и за интервенциите противправно зела по 12.000 денари, иако пациентите биле здравствено осигурени преку ФЗО и за истата интервенција би требало да платат само партиципација, но партиципација не им била наплаќана.

Парите пациентите ѝ ги давале лично на пријавената непосредно пред да се изврши хируршката интервенција, а за што не добивале документ за платената услуга.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Пендаровски: Годинава целосно вакцинирани ќе бидат барем 70 отсто од македнонското население

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски учествуваше на виртуелниот глобален самит за борба против Ковид-19, со наслов „Крај на пандемијата и поставување подобри основи како подготовка за следната“, а организиран од претседателот на САД, Џо Бајден, на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, што се одржува во Њујорк.

„Додека јас зборувам, 55 % од населението во Северна Македонија веќе е вакцинирано со барем една доза. Оттука, апсолутно сме сигурни и даваме ветување за целосно вакцинирање на најмалку 70 % од населението до крајот на оваа година“, нагласи претседателот.

Во видеообраќањето Пендаровски нагласи и дека вакцинацијата против Ковид-19 во светот, без одлагање, е од клучно значење.

„За да се достигне висока стапка на вакцинација на глобално ниво, сите ние треба да се бориме против системските неправди со фер, инклузивна и правична распределба на ефикасни вакцини“, истакна македонскиот претседател и изрази поддршка за заедничките глобални цели за справување со пандемијата на Ковид-19, презентирани од американскиот претседател Бајден, оценувајќи ги како клучни за запирање на оваа закана.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Теренски активности на првата цивилна НАТО-вежба во земјата – „Северна Македонија 2021“

Објавено пред

Денеска на терен на две работни точки медиумските претставници на повеќе странски држави присуствуваа на реализација на вежбовното сценарио „СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА 2021“, а и на презентација за поврзаноста со НИКС – НАТО-командниот систем за инциденти (NICS).

Вежбата „СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА 2021“ e во организација на НАТО-евроатлантскиот Центар за координација на одговор при катастрофи (EADRCC) и Центарот за управување со кризи (ЦУК), а се реализира во периодот од 20 до 24 септември на подрачјето на Охрид и Струга.

Ова е прва цивилна НАТО-вежба во Република Северна Македонија, која заради состојбата со пандемијата истовремено се одвива и теренски и штабно, а Центарот за управување со кризи (ЦУК) е домаќин, односно организатор на сите активности поврзани со вежбата, заедно со надлежните институции што се дел од Системот за управување со кризи.

Станува збор за вежбовна активност од големи размери, настан што инволвира повеќе од 700 учесници од земјава и странство во кој, покрај Република Северна Македонија, учествуваат 27 земји и е прва НАТО-вежба во Република Северна Македонија од ваков размер.

Според надлежните, вклученоста во вежбата претставува одлична можност за поддршка на националните власти и градење на капацитетите преку подобрување на готовноста при природни катастрофи и катастрофи предизивикани од човек, подобрување на планирањето, превенцијата и одговорот, со што би се зајакнале националните капацитети за одговор при итни ситуации.

Во склоп на вежбата ќе биде организиран научен ВИП-симпозиум во траење од два дена, каде што ќе се одвива дискусија помеѓу високи претставници од НАТО, членките на НАТО, државите партнери, меѓународните организации и НВО. Максимална бројка на учесници ќе биде 50 лица, при што ќе има можност и за видеоемитување.

Сценариото за вежбата се базира на урбани операции за: пребарување и спасување, планинска потрага и спасување, одговор на поплави, одговор на хемиски, биолошки или радиолошки инциденти и кампањи за лажни вести, што ќе влијаат на цивилното население и критичната инфраструктура во областа околу градовите Охрид и Струга.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија12 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија13 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија15 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија16 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија17 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија17 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион17 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија18 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион18 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија20 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија21 час

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет21 час

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет22 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија1 ден

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија1 ден

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет1 ден

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет1 ден

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион2 дена

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија2 дена

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие