Контакт

Македонија

Градете ја својата иднина на најатрактивната локација во Скопје – изберете дом во „Гранд ривер“

Објавено пред

Во тек е продажбата на станбено-деловниот објект „Гранд Ривер“, кој се гради на најатрактивната локација во Скопје спроти хотелот „Холидеј Ин“, во самото јадро на главниот град.

dobivaj vesti na viber

Доколку сте во потрага по нов стан и решите да се консултирате со експерт за недвижности, или, пак, посетите специјализирана интернет-страница за недвижности, веднаш ќе забележите дека како најважен критериум при изборот на нов дом се дефинира локацијата.

Локацијата e единственото нешто што не може да се промени откако ќе го изберете вашиот нов дом. Сѐ што е поврзано со уредувањето на домот може да доживее промена и да се дефинира според вашиот вкус, освен локацијата која веќе сте ја избрале. Таа силно влијае и врз обликување на пазарната вредност на вашето живеалиште.

Во прилог ви претставуваме клучни фактори кои ја прават локацијата најважен критериум при избор на нов дом.

Близина на воспитно-образовни институции

Времето нема цена, како ќе го потрошиме во голема мера го дефинира и животот што ќе го живееме. Близината на воспитно-образовните институции е еден од клучните сегменти при изборот на нов дом за едно семејство. Доколку во близина на вашиот дом има градинки, училишта и факултети, тоа овозможува огромна предност при секојдневното функционирање. Домувањето во срцето на Скопје, во објектот „Гранд Ривер“, овозможува достапност до голем број воспитно-образовни институции кои претставуваат одлична поволност за семејствата кои имаат деца или, пак, за млади луѓе кои инвестираат во своето знаење на најдобро рангираниот универзитет во земјава „Св. Кирил и Методиј“.

На чекор од продавници за храна, ресторани и шопинг центри

Локацијата каде се гради објектот „Гранд Ривер“ овозможува широка палета на избор на продавници за храна, ресторани и шопинг центри кои го олеснуваат секојдневното функционирање на едно семејство. На само чекор од вашиот потенцијален нов дом се наоѓа Градскиот трговски центар, а во рамки на комплексот „Гранд Скопје“ е предвидена и изградба на модерна шопинг галерија каде ќе бидат достапни голем број ресторани и брендирани продавници.

Дополнително, близината на шетачката патека покрај кејот на Вардар овозможува богат избор на ресторани и кафулиња во кои можете секојдневно да уживате.

Достапен транспорт до работното место

Достапноста на транспорт од домот до работното место е еден од најважните поволности кои треба да ги поседува вашиот нов дом. Ваквата придобивка сериозно ќе ви ги олесни секојдневното функционирање и извршување на работните обврски, бидејќи на работното место ќе стигнете навреме и ќе го намалите нивото на стрес предизвикано од

недостапноста на соодветен транспорт. Во рамките на самиот комплекс „Гранд Скопје“ се градат современи подземни паркинзи кои директно ќе бидат поврзани со патната инфраструктура околу објектот, додека оние кои користат јавен превоз, велосипед или електричен тротинет до работното место имаат достапност до многубројни автобуски станици и велосипедски патеки.

Близина на спортско-рекреативни содржини

Каков живот ќе живееме во голема мера зависи и од тоа како го поминуваме нашето слободно време. Доколку во близина на вашиот дом има избор на спортско-рекреативни содржини, тие значително ќе го збогатат спектарот на можности за уживање во слободните моменти.

Во непосредна близина на објектот „Гранд Ривер“ се наоѓа живописното шеталиште на кејот на реката Вардар, а веднаш до него спортско-рекреативната патека која отвора можност за голем број спортски активности.

Во рамки на комплексот „Гранд Скопје“ ќе биде изграден и урбан парк по светски стандарди кој ќе внесе зеленило, спокој, но и палета на нови можности за уживање и рекреација во центарот на градот. Дополнителни опции за квалитетно користење на слободното време се и близината на паркот „Жена-борец“, како и шаренилото на Старата скопска чаршија.

Близина на културни знаменитости

Љубителите на културните настани, пак, имаат можност да уживаат во бројните содржини кои ги нуди Македонската филхармонија, Националната опера и балет, како и близината на кината и театрите.

Без разлика дали сакате да уживате во добар концерт, во добра претстава, изложба или друг настан од областа на културата, со домувањето во „Гранд Ривер“ имате буквално сè на дофат на рака, без притоа да трошите часови во барање паркинг или транспорт до самата локација.

Инвестицијата во вашиот нов дом дефинитивно е еден од најголемите финансиски предизвици кои ќе си ги зададете некогаш. Пред да го направите конечниот избор имајте предвид дека влогот во добра локација е секогаш најсоодветна опција и гаранција за тоа дека сте инвестирале во дом кој ќе ја задржи својата вредност, а поседува и огромен потенцијал и да ја зголеми вредноста.

Сите оние кои се во потрага по нов дом, на најатрактивната локација во Скопје, може да добијат персонализирана понуда во продажниот салон на комплексот „Гранд Скопје“ во ГТЦ на 1 кат или да го контактираат тимот задолжен за продажба на телефонските броеви: 070 355 351 и 070 233 055, како и на e-mail: [email protected]

ПР

Македонија

Тренчевска: Задоволните граѓани се потврда за успешноста на заедничките проекти на кои работиме со Светската банка

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, денеска оствари средба со претставници на Светската Банка, на која беа присутни Сара Кол-Блек, виш специјалист за социјална заштита од Светската банка, Вашингтон, Бојана Нацева, виш специјалист за образование, и Цвета Петрушевска-Јончевска, аналитичар од Канцеларијата на Светската банка – Скопје, како и претставници на Проектната единица во Скопје.

dobivaj vesti na viber

На денешната средба беа сумирани резултатите од проектот за подобрување на социјалните услуги, кој се спроведува со поддршка на Светската банка, како и идните чекори за преостанатиот период до завршување на проектот, јуни 2024 година.

Министерката Тренчевска изрази задоволство од досегашната соработка со претставниците на Светската банка, нивната експертска поддршка и прогресот на проектот, кој дава видливи и одлични резултати.

„Се гордееме на реализацијата на проектот за подобрување на социјалните услуги. Преку нашите теренски активности можеме да се увериме на позитивните резултати што ги дава Компонентата 1, Промовирање на социјалната вклученост преку подобар пристап до парични надоместоци и услуги. Особено, услугата помош и нега во домот, која нуди двојна придобивка, односно им ја дава потребната поддршка на оние на кои им е неопходна и тоа во нивниот дом и ги активира тешко вработливите лица од заедницата преку ангажирање како даватели на услугата“, рече Тренчевска.

Министерката го истакна и прогресот на реализација на Компонентата 2 од проектот, „Проширување на пристапот и подобрување на квалитетот во системот за згрижување и воспитание“, кој покрај изградбата на инклузивни детски градинки по најсовремени светски стандарди, обезбедува и јакнење на капацитетите на стручниот кадар, а со тоа обезбедува поквалитетно предучилишно воспитание и образование.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Ковачевски: Нови 14 возила со пумпи за гасење пожари за општините

Објавено пред

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, заедно со првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби и министерката за одбран, Славјанка Петровска денеска присуствуваа на настанот „Цивилна заштита помеѓу институциите и граѓаните“ во организација на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС).

dobivaj vesti na viber

На настанот, на кој присуствуваше и директорот на ДЗС, Беким Максути, беше извршена церемонија на предавање возила со пумпи за гасење пожар на 14 општини и беа одржани показни вежби за активностите за помош и поддршка од доброволни противпожарни друштва, компании и Црвениот крст.

Премиерот Ковачевски на настанот истакна дека една од примарните задачи на еден институционално уреден систем е да создаде и да уреди квалитетен и ефикасен систем за цивилна заштита, кој ќе опфати превенција, делување и санирање на последиците од природните непогоди и другите несреќи, со единствена цел, заштита на животот, здравјето, имотот на населението, како и националната економија.

„Во современото време, зголемениот број на секојдневни непредвидени ситуации, несреќи од различен вид и природни и вештачки катастрофи, како и техничката сложеност за нивно отстранување, нè научија дека е потребно да создадеме и да развиваме заеднички и комплексен пристап на сите институции со цел донесување брзи и ефикасни решенија“, рече Ковачевски.

Тој потенцираше дека во таа насока е и обезбедувањето на овие 14 возила со пумпи за гасење пожар, чијашто вкупна вредност е 42,5 милиони денари, со кои се подобрува техничката опременост за противпожарни интервенции.

Ковачевски изрази огромна почит кон припадниците на пожарникарските единици, кои несебично го жртвуваат својот живот, за да спасат туѓи животи во разни непредвидени ситуации, истакнувајќи дека пожарникарите имаат работа од стручен, но и хуманитарен карактер. Тие се секогаш тука, подготвени безрезервно, брзо и ефикасно да се справат со сите предизвици поставени пред нив.

„Изразувам голема благодарност до нашите херои-пожарникарите, но и до медицинските лица и припадниците на Црвениот крст, но и граѓаните, кои доброволно се вклучуваат во пружањето помош за намалување на последиците од какви било несреќи“, рече Ковачевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нема планови за враќање на задолжителниот воен рок, велат од Министерството за одбрана

Објавено пред

Армијата на Република Северна Македонија е целосно професионална Армија и досега нема никакви планови, ниту консултативни процеси за враќање на задолжителното служење воен рок, соопшти Министерството за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Оттука информираа дека одлуката за професионална војска ќе продолжи да се применува, истовремено исполнувајќи ги сите обврски на државата кои произлегуваат од членството во алијансата.

Реакцијата на Министерството се случува откако вчера началникот на Генералштабот на АРМ, Васко Ѓурчиновски, во телевизиско интервју објасни дека е потребно враќање на воениот рок и би можел да трае три или четири месеци.

Од Министерството за одбрана коментираат дека тие се институција во која секој професионалец има право, можност, но и обврска да го каже својот став и истиот да биде слушнат.

Ако постои интерес во јавноста, велат од Министерството, отворени сме да дискутираме за секое прашање, вклучително и ова.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет4 часа

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија4 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија5 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија5 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија7 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија7 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет10 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет10 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет10 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет10 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија10 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет23 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија1 ден

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ1 ден

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...