Контакт

Македонија

Град Скопје за новогодишната прослава: Изведувачите, озвучувањето и осветлувањето не беа ангажирани од нас

Објавено пред

Од Град Скопје реагираат на обвинувањата на СДСМ дека градоначалничката Арсовска обезбедила пари за фирмата на Перо Камиказа, за озвучувањето на новогодишната ноќ. Оттаму велат дека концептот на прослава на Нова година со македонски изведувачи се покажал како успешен.

„ Овој концепт ќе биде дел од следните новогодишни прослави, со целодневна програма и со значително помалку средства од што досега биле користени од градскиот буџет за оваа намена. Како компарација ќе наведеме дека само за 2020 година биле планирани околу 140 илјади евра за настап на две групи, една од Косово и една од земјава. Претходната 2019 со Дино Мерлин се потрошени над 154 илјади евра средства од градскиот буџет под сомнителни околности за што веќе Комисијата за справување со корупција има отворено случај за злоупотреби.

Оваа година токму поради потрошениот буџет од претходното раководство и лошото планирање, Градот Скопје беше ставен пред голем предизвик дали воопшто ќе може да се организира прослава за новогодишната ноќ. Прославата беше овозможена поради активирањето на неколку општествено одговорни компании што се понудија да ја организираат манифестацијата. Средствата за дочекот се директно платени на изведувачите и Градот Скопје нема никакви финансиски импликации од новогодишната прослава на градскиот плоштад“, се наведува во реакцијата.

Исто така додаваат дека изведувачите, озвучувањето и осветлувањето не се ангажирани од Град Скопје.

Од Град Скопје ги повикуваат советниците на СДСМ да престанат со континуираните секојдневни напади и политички пресметки и , како што велат, наместо да се занимаваат со конструкции и шпекулации, за настани кои немаат никакви финансиски импликации на работата на градот да ја насочат својата енергија кон конструктивни идеи за проекти што ќе значат подобар живот на скопјани.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Изречени нови казни за две фирми од Скопје кои вршеле превоз на патници

Објавено пред

Од Град Скопје известуваат дека продолжуваат вонредните надзори на терен преку контроли на автобусите и комбињата кои вршат превоз на патници. Инспекторатот денеска изрекол две казни за фирмите “Менсур Турс” и “Ганиќ ексклузив” од Скопје.

„Градот Скопје ќе продолжи со секојдневни теренски контроли и инспекциски надзори на превозниците на патници, со цел доследно почитување и спроведување на законските прописи за вршење на оваа дејност. Ги повикуваме фирмите превозници на патници да се придржуваат до законите во нивното секојдневно работење, со цел овозможување квалитетен и безбеден превоз за граѓаните“, посочуваат од оваа институција.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео)Талески: На ВМРО-ДПМНЕ му пречи неселективната и ефикасна борба што МВР ја води против криминалот

Објавено пред

Сите анкети, сите анализи на меѓународни фактори за МВР покажале дека Министерството за внатрешни работи води неселективна борба против корупцијата и криминалот, тоа така беше, така и ќе биде, ќе расчистиме со сите криминалци, без разлика дали се од редовите на ВМРО-ДПМНЕ или од други редови, порача од собраниската говорница, пратеникот на СДСМ Миле Талески.

Тој при реплика на генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓија Сајкоски, додаде дека ВМРО-ДПМНЕ од меѓународни фактори беше прокламирана како злосторничко здружение, а неговата претходничка и поранешна министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска е во затвор.

„Кога зборувате за криминал и за корупција, погледнете кои се ваши колеги пратеници, половина претходна влада ви е под обвинение, опфатени се со најразлични постапки „Титаник„, „Талир“, „Моќник“, „Империја“ и за вашиот духовен отец бегалецот Никола Груевски за плацовите што ги купувал на Водно“, рече Талески, додавајќи дека токму затоа на ВМРО-ДПМНЕ му пречи Оливер Спасовски и МВР кое покажа и докажа дека нема да води сметка кој на која позиција се наоѓа и дека за секој ќе се води постапка доколку ги прекршил законите.

Талевски истакна дека во 2020 година биле откриени 77 кривични дела во врска со корупција, а 114 во 2021, со вкупна сума на средства од 97,3 милиони денари, што во време на ВМРО-ДПМНЕ било мисловна именка а биле пресечени 16 меѓународни транспорти на дрога, само во 2021 година кога се уапсени 297 криминалци барани со потерница.

Прикажи повеќе...

Македонија

Германската министерка за Европа, Ана Лирман во посета на државата

Објавено пред

Утре во посета на Република Северна Македонија ќе биде министерката за Европа при Министерството за надворешни работи на Германија, Ана Лирман, информираа владините прес-служби.

„Владината делегација предводена од Претседателот на Владата на Република Северна Македонија ќе оствари средба со германската министерка за Европа Лирман, по што следуваат две билатерални средби со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и министерот за надворешни работи“, се додава во соопштението.

Фокус на разговор ќе бидат билатералните односи меѓу двете земји, економско-политички прашања како и европската перспектива.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 минути

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион4 часа

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ4 часа

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет5 часа

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Топ5 часа

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Свет7 часа

Премиерот на Австралија ја поздрави одлуката на судот за Ѓоковиќ : Сега е време за тенис

Премиерот на Австралија Скот Морисон изјави дека одлуката за укинување на визата за српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е донесена од...

Македонија8 часа

Продолжува расправата за избор на нова Влада, пратениците до полноќ треба да гласаат

Собранието на Македонија денеска, со почеток во 12 часот, треба да ја продолжи собраниската седница на која единствената точка на...

Регион9 часа

Судот одлучи, Ѓоковиќ мора да ја напушти Австралија

Сојузниот суд во Австралија донесе пресуда против Новак Ѓоковиќ. Со ваквата судска одлука Ѓоковиќ ќе остане без настап на турнирот...

Македонија21 час

Регистрирани 1.635 новозаразени со Ковид-19, починати 9 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 7.564 тестови,...

Македонија24 часа

Казна за фирма која превезувала патници без лиценца и без дозвола

Инспекторатот на Град Скопје во текот на денешниот ден изврши вонреден надзор на терен преку контроли на автобусите и комбињата...

Топ1 ден

Невенчаниот сопруг и уште неколку лица извршиле обљуба врз 44-годишна струмичанка

Врз 44-годишна жена од струмичко била извршена обљуба од страна на повеќе лица соопшти полицијата. Вчера околу 13.00 часот, 47-годишна...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Нема разговори за македонскиот идентитет, тој е темел на државата

Разговорите со Република Бугарија ќе продолжат и ќе се интензивираат но никој не смее и нема да преговара за идентитетот...

Свет1 ден

(Видео) Цунами удри на пацифичката држава Тонга: Брановите носат сè пред себе

Пацифичката држава Тонга е погодена од цунами по вулканска ерупција на дното на Тихиот Океан. На социјалните мрежи се појавија...

Македонија1 ден

На паркингот кај Клинички центар има 832 места, а издадени се 2.200 дозволи за паркирање

В.Д. директорот на ЈП Градски паркинг – Скопје, Бојан Христовски, беше во работна посета на Клиничкиот центар каде има долгогодишен...

Свет1 ден

(Видео) Ѓоковиќ вратен во хотелот за мигранти, објавена снимка како го носат во притвор

Откако Австралија повторно му ја одби визата, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по вчерашното сослушување, одново е вратен во притвор. До...

Македонија1 ден

Собраниска седница за избор на нова влада

Предлогот за составот на новиот владин кабинет кој го достави мандатарот, Димитар Ковачевски, во следните два дена ќе биде пред...

Спорт1 ден

Македонија против Црна Гора во второто коло на ЕП

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе го одигра вториот натпревар на Европското првенство во Унгарија и Словачка. По воведниот пораз од...

Свет2 дена

САД: Имаме информации дека Русија крои планови за инвазија на Украина

САД тврдат дека имаат информации оти Русија подготвила група оперативци за спроведување тајна лажна операција (т.н. false flag operation, што...

Економија2 дена

Владата преку ЕСМ ќе управува со БЕГ до крајот на грејната сезона

Владата преку „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) ќе управува со БЕГ до крај на грејната сезона. Ова е одлуката што...

Македонија2 дена

1.732 новозаразени и 13 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.928 теста, а регистрирани се 1.732 нови случаја на...

Досие