Контакт

Македонија

Град Скопје соработува со еден од доајените во проектирање јавни простори

Објавено пред

Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, присуствуваше на промоција на книгата „Градови за луѓе“ од професорот Јан Гел, која, како што велат од Градот, е една од најмаркантните светски дела од областа на урбанизмот.

„Имајќи го предвид придонесот на професор Јан Гел како доајен на проектирањето јавни простори кој се занимава со градовите и кој со своето нескромно знаење и искуство ќе даде позитивен придонес за хумано живеење во градот Скопје, градоначалникот Шилегов и професор Гел потпишаа Писмо на намери за соработка од областа на урбанизмот и просторното планирање. Оваа соработка ја воспоставуваме со цел унапредување на урбаното живеење во Скопје по примерот на светските метрополи од аспект на хуманото живеење, активната вклученост во креирањето и реализацијата на проектите од значење за граѓаните“, истакна Јанчева.

Во таа насока ќе бидат реализирани активности по примерот на други градови, за формирање стручни тимови кои по принципите на „градови за луѓе” ќе работат на студија за Градот Скопје од аспект на хуманото живеење. На тој начин ќе се овозможи поквалитетно оформување и користење на јавните простори во Скопје.

„На денешната работилница ‘Скопје-град за луѓе’ предвидено е да бидат разгледани актуелните прашања поврзани со урбанизмот и просторното планирање, како и да се презентираат можните решенија поврзани со состојбите со велосипедистите, пешаците, малите паркови и зелените површини во градот, квалитетот на воздухот и квалитетот на животот на нашите сограѓани“, нагласи Јанчева.

Таа, додаде и дека Скопје во својата историја има искуство со експерти од областа на архитектурата и по катастрофалниот земјотрес во 1963 година, градот повторно е изграден според проектите на светски познатите Кензо Танге и Адолф Циборовски.

Македонија

Ласковска: Има список кои пратеници се следни за симнување имунитет

Објавено пред

Има список кои пратеници се следни за симнување имунитет, рече пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласковска на седницата на Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања, каде се расправа по барањето на судот за симнување на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски кој е осомничен за настаните од крвавиот четврток.

„Не се мачете, симнете ни го имунитетот на сите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, не правете шаради“, рече Ласковска и посочи дека пратеници чуле како пратеник од власта пред две недели рекол – ‘Трајко ќе си лежи’. Ласковска праша од каде тој знал и кои се вистинските организатори на настаните од 27 април.

Претседателот на комисијата Павле Богоевски рече дека ставовите се нереални и нема колективно одземање на имунитет, ниту пак одземање имунитет предвремено и со лично барање.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Манчевски: Ќе се почитуваат одлуките на Атнтикорупциска за вработувањата

Објавено пред

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски изјави дека ќе се почитуваат одлуките на членовите на Државната комисија за спречување на корупција за вработувањата на роднините на функционерите.

Министерот порача дека случаите треба да се гледаат посебно ако се работи за прекршување на норми или правилна, но тука, смета Манчевски, не се работи за прекршувања на закон, туку на етика.

„Ние велиме дека треба некој да се повлече – дали да се повлече човекот кој е вработен или да се повлече функционерот. Не е лесна одлуката, се работи за семејни одлуки. Но, од друга страна не можеме сите да ги ставиме во исти кош, понекогаш се работи за луѓе, кои навистина се дефицитарен кадар“, рече Манчевски и тука ги наброја лекарите специјалисти, електроинжинерите и градежните инжинери.

Манчевски образложи дека случаите се разгледуваат еден по еден, а истото го прави и  Државната комисија за спречување корупција.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Прва Лего Лига“: Над 100 деца се натпреваруваат со свои иновативни решенија

Објавено пред

Над 100 деца денеска во Штип се натпреваруваат на првиот државен натпревар „Прва Лего Лига“ за деца од 9 до 16 години што е меѓународна мултидисциплинарна истражувачка програма која ги инспирира младите луѓе да истражуваат во науката и да решаваат реални проблеми.

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски истакна дека преку вакви активности и младите од најрана возраст покажуваат интерес за новите технологии и дигитални вештини.

„Живеете и учите во време кога дигитализацијата и новите технологии постојано се менуваат, се надградуваат, и секој ден има нов пронајдок што го менува изгледот на светот. Ова беше незамисливо во времето кога учев јас. Оваа предност мора да ја искористите“, порача Манчевски.

Министерот додаде и дека само преку најновите технологии може да се придонесе за економскиот и социјалниот напредок во дигиталната ера, а таа цел може да се постигне само со вложување во најмладите.

Фондот за иновации и технолошки развој има посебна програма наменета за младите и ќе продолжи да дава поддршка на вакви иницијативи и активности рече директорот Јован Деспотовски.

„Навистина сум среќен што сум денес на отворањето на Првата Лего лига во Македонија. Поддршката што ФИТР минатата година ја даде на еден тим ученици од Кочани за учество на глобален натпревар во САД еве веќе се проширува и прераснува во национален натпревар, со над 100 учесници. Фондот наскоро ќе излезе со нова иницијатива за развој и поддршка на
талентирани деца,“ најави Деспотовски.

Инаку натпреварот е во организација на Факултет за информатика при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, а учествуваат 10 тимови од Кочани, Виница, Струмица, Скопје и Штип. Тимовите кои ќе ги освојат првите две места ќе одат на регионалниот натпревар што ќе се одржи во Целје, Словенија на 16 март 2019 година. Натпреварите од оваа лига се организираат во целиот свет, а оваа година учествуваат околу 40,000 тимови од 98 земји. Факултетот лиценцата за натпреварот ја доби од својот партнер „Завод Супер
Главче“ од Словенија, кој е одговорен за овој регион.

Оваа година темата на проектот е „ВО ОРБИТАТА“ а тимовите имаат задача да идентификуваат физички или социјален проблем со кој луѓето се соочуваат за време на нивното долгорочно истражување на вселената во нашиот Сончев систем, како и да предложат решение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: Осудениците од Диво Насеље се закануваат и напаѓаат за Заев побрзо да ги пушти од затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во однос на заканите од кумановската група упатени до поранешни функционери од партијата изјави дека...

Регион2 часа

(Видео) Силно невреме го погоди Балканот: Летаат контејнери, паѓаат дрва, хаос во сообраќајот

Хрватска, Босна и Херцеговина и Црна Гора беа погодени од силна бура која предизвика проблеми. Во делови на Далмација дува...

Македонија3 часа

(Видео) Бејли пред истекот на мандатот: Ги сакам луѓето, не го сакам воздухот

Амбасадорот на САД, Џес Бејли на социјалните мрежи објави видео во кое одговара на 50 кратки прашања поврзани со неговото...

Топ4 часа

Прегазена жена на улица во Скопје, возачот е непознат

(Фото: Илустрација) Седумдесет и двегодишна жена почина по удар од автомобил во Скопје. Како што соопшти полицијата, вчера во жената...

Топ4 часа

Aвтомобил се преврте во река, потешко повредени три млади лица

Утрово по полноќ, на крстосницата од регионалниот пат Куманово-Свети Николе се преврте патничко возило управувано од 26-годишно лице од Скопје....

Свет4 часа

Tрамп ќе стави вето на резолуцијата за блокада на вонредната состојба

Претседателот на САД, Доналд Трамп рече дека ќе стави вето на резолуцијата која би го блокирала неговото прогласување на вонредна...

Македонија7 часа

Продолжува расправата за одземање на имунитетот на Вељаноски

Денеска напладне треба да продолжи седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања, на чиј дневен ред е барањето...

Крвав четврток19 часа

Одобрен куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во Шуто Оризари

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе одлука со која...

Свет22 часа

Јапонски министер се извини поради триминутно доцнење на состанок

Јапонскиот министер Јошитака Сакаруда, задолжен за Олимписките игри во Токио 2020 година, јавно се извини бидејќи вчера задоцни три минути...

Топ22 часа

Во нива во Волково најдено мртво тело на 29-годишна скопјанка

МВР соопшти дека утрово во 9.50 часот било пријавено дека има починато женско лице во нива што се наоѓа во...

Македонија23 часа

Мајката на исчезнатиот Пино најави протест пред Собрание

Мајката на 26-годишниот Пино Секондо, Маја Трпковска, за во понеделник пред Собранието, со почеток во 16:30 часот, најави протест со...

Интервју/Дебата1 ден

(ИНТЕРВЈУ) Силјановска: Ме болат навредите, но јас сум инает и бунтовник

Кандидатката за претседател зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска-Давкова, предизвика различни реакции во јавноста по објавувањето и изборот...

Македонија1 ден

Судска медицина: Не се вадени органи кај починатите лица

Институтот за судска медицина ги демантира шпекулациите во јавноста дека на некои од починатите лица кои претходно беа пријавувани за...

Македонија1 ден

„Ги поминаа границите“ – директорот на СОЗР во Владата им забрани „Фејсбук“ на вработените

Директорот на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) во Владата, Пеце Мирчески, им забранил пристап до „Фејсбук“, „Инстаграм“ и...

Крвав четврток1 ден

На 15 март пресуда за крвавиот четврток

Претседателката на Судечкиот совет, кој го води случајот за насилствата од 27 април, Добрила Кацарска, следното рочиште на кое ќе...

Македонија1 ден

(Видео) Котевски: Одговорен човек сум, во понеделник поднесувам оставка

Директорот на КПУ „Скопје“, Ѓоко Котевски, пред новинарите рече дека во понеделник ќе поднесе оставка на функцијата поради физичкиот инцидент...

Македонија1 ден

(Видео) Пратеничките Лашкоска и Манаскова обвинија дека Мисовски им се заканува со камен

Пауза на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Пратеничките од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, им се...

Македонија1 ден

(Видео) Александрова: Бараме домашен притвор за Јанакиески и Ристовски

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ вчерашниот инцидент во затворот во Шуто Оризари го нарече настан без...

Македонија1 ден

Новини во системот „Мој термин“, се воведуваат два нови упати, „итен 24“ и „упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин со цел, како што велат од...

Македонија1 ден

Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари

Премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, по вчерашните вербални и физички напади...

Досие