Контакт

Македонија

Град Скопје ќе ги собира остатоците од бербата за да се спречи палење на стрништата

Објавено пред

Град Скопје и годинава ќе организира бесплатно собирање на остатоците од бербата за да се спречи палењето на стрништата, а со тоа да се заштити воздухот од загадување. И годинава кампањата ќе излезе од административните граници на Скопје и ќе го опфати целиот Скопскиот Плански Регион зашто сите жители на котлината го дишат истиот воздух.

„Минатата година оваа кампања првпат беше организирана од Град Скопје со поддршка од УНДП и ‘МДЦ-Ти.нет’ и со гордост можам да кажам дека постигнавме одлични резултати. Тоа нè охрабри кампањата да ја повториме и оваа година и да ја прошириме на повеќе нивоа. Во текот на 2019 година бесплатно подигање на отпадот од бербата од Град Скопје побараа над 120 жители на Скопје, при што беа подигнати, а со тоа беше спречено палењето на околу 700 кубни метри органски отпад. Покрај бесплатното подигање на органскиот отпад, како дополнителна мотивација нудиме можност секој што ќе ја искористи оваа поволност, во сезоната на садење да добие 30-ина килограми органско ѓубриво на секои 100 килограми отпад“, рече градоначалникот Петре Шилегов, на денешната прес-конференција.

Град Скопје е прва единица на локалната самоуправа која спроведува кампања за елиминирање на палењето на нивите и стрништата за да се намали загаденоста на воздухот, да се зачува плодноста на почвата, но и да се спречи ширењето евентуални пожари, кои често предизвикуваат материјални штети, а понекогаш загрозуваат и човечки животи.

„Како што најавивме лани, и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство годинава се вклучи во делот на планирањето на периодите кога се врши бербата на разните земјоделски култури за што сме особено благодарни како институција. Во таа насока овој месец беше избран како најповолен за пролетен почеток на оваа кампања. Сакам да упатам благодарност и до Халк банка, која годинава се вклучи со поддршка на промотивните активности на оваа кампања. Халк банка како општествено одговорна компанија и во минатото во повеќе наврати поддржувала разни проекти за унапредување на животната средина во Скопје. Им благодарам и на вработените во јавните претпријатија ‘Паркови и зеленило’ и ‘Комунална хигиена’, кои вложија голем дел од својот човечки и технички потенцијал во реализацијата на оваа кампања. Упатувам голема благодарност и до жителите на Скопје, кои покажаа висок степен на свест во однос на штетноста на оваа појава и ја искористија можноста да добијат бесплатно подигање на отпадот од бербата“, нагласи Шилегов.

Тој изрази уверување дека оваа година кампањата ќе наиде на уште поголем одѕив кај граѓаните и на тој начин во голем дел ќе се намали аерозагадувањето и ќе се спречи ширењето на пожарите. Само со заеднички сили, додаде тој, можеме да успееме во борбата за чиста и здрава животна средина во нашиот град, а ова е една од оние кампањи што најдобро го докажуваат тоа.

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, пак, ги повика и преостанатите општини да се приклучат на ваквата иницијатива.

„Ние како Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство постојано сме на терен, во директна комуникација со земјоделците и ја користиме секоја пригода да им укажеме на штетноста од палењето стрништа со цел да ја подигнеме свеста за заштита на животната средина. Упатувам апел до земјоделците од целата држава да не ги палат стрништата и сувите остатоци по дворовите за да се даде максимален национален придонес кон намалување на загаденоста на воздухот и заканите од пожари. Земјоделците од Скопскиот Плански Регион ги повикувам да продолжат да се јавуваат во Град Скопје за бесплатно собирање на стрништата“, рече Димковски.

Поддржувачот на годинешната кампања против палењето стрништа -Халк банка е екоориентирана компанија, која низ годините применува и поддржува многубројни екополитики и проекти. Халк банка ја дава својата поддршка кон активноста на институциите за реализација на активности кои имаат цел подобрување на квалитетот на воздухот и квалитетот на животната средина. Како резултат на ориентираноста кон еколошките проблеми, Халк банка неодамна лансира и мобилна апликација „ХалкЕко“, со која банката директно придонесува за почиста животна околина, а и влијае на формирање здрави навики и на подигање на екосвеста како индивидуална одговорност за животната средина. Благодарение на „ХалкЕко“ и нејзините корисници банката има засадено над 6.000 дрвја во државата и забележува намалување на CO2 за 23.370 килограми.

„Оваа година ја прошируваме програмата за да има влијание на поголема површина од градот и на поголем број луѓе. Овој проект годинава ќе опфати и компостирање на собраниот материјал во објект во сопственост на Град Скопје. Компостирањето на остатоците од бербата има повеќе придобивки за животната средина, за самото земјоделско производство и за спречување на загадувањето. Една значителна придобивка годинава ќе биде поврзана со квалитетот на воздухот во околината на Скопје. Со намалување на палењето на остатоците од бербата квалитетот на воздухот ќе продолжи да се подобрува, особено во периодот од годината кога палењето беше честа појава“, рече денеска д-р Џефри Ли од невладината организација „МДЦ-Ти.нет“.

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Јанкулоска е жртва на политичка пресметка и нарачка на Заев

Објавено пред

„Гордана Јанкулоска е жртва на неправдите и политичкиот прогон на мафијата на Заев. Јанкулоска оди во затвор за автомобил кој го вози и користи Зоран Заев и неговата мафија и во исто време кога истата таа власт троши над 8 милиони евра за купување нови службени возила“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ, откако попладнево таа беше спроведена во затворот „Идризово“, каде што ќе треба да ја одлежи четиригодишната затворска казна која судот ѝ ја изрече во случајот „Тенк“ за набавката на луксузниот „мерцедес“.

„Јанкулоска е жртва на неправдите на Заев и нејзиното одење во затвор е политичка пресметка и нарачка на мафијашот Заев со опозицијата. Додека власта се осветува кон мајка, сопруга и професионалец кој со години ѝ служел на државата сè уште нема ниту збор за тоа каде завршувале парите од рекетот на Зоран Заев, имаме амнестија на очигледен поткуп на Заев, евро за Вицето евро за црквата, имаме целосен молк за поткупот на ексдиректорот на ФЗО, Ден Дончев, обвинителството молчи за панамските пари и зделките со Заев за 2000 стана во Тетово, се молчи за измамата на штедачи на ‘Еуростандард банка’ и редица други скандали кои се случуваат на дневно ниво.

Забавата на Заев со човечки судбини нанесува зло и штета на државата. Денес треба да се зборува за Јанкулоска во состојба кога имаме 40 илјади невработени на улица или кога имаме колапс на образовниот систем. Заев има потреба да се плаши единствено од правдата која ќе го стигне по падот на мафијата на власт“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јанкулоска спроведeна во затворот „Идризово“

Објавено пред

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска од нејзиниот дом е спроведена во затворот „Идризиво“, потврдуваат од МВР. Таа треба да ја одлежи четиригодишната затворска казна која судот ѝ ја изрече во случајот „Тенк“ за набавката на луксузниот „мерцедес“.

„Лицето Г.Ј. е спроведено во затворот Идризово“, велат кратко од МВР.

Директорот на затворот, Александар Донев, објаснува дека според степенот на ризик, ќе се утврди во кој дел на затворот ќе биде сместена Јанкулоска. Додека не се направи проценката, таа ќе биде сместена во приемното одделение. Во однос на безбедноста, тој вели дека не очекуваат да има проблеми.

Ексминистерката Јанкулоска беше осудена на шест години затвор, а, пак, Апелациониот суд ѝ ја намали казната на четири години. На ексминистерката ѝ се судеше во раздвоена постапка во предметот „Тенк“, бидејќи имаше ризична бременост.

Поранешниот премиер Никола Груевски за овој случај веќе е осуден на две години ефективна затворска казна, а помошникот во министерството Ѓоко Поповски доби намалување од шест и пол на четири и пол години казна затвор на скопска Апелација.

Јанкулоска во завршните зборови на судењето побара ослободителна пресуда со образложение дека немала намера никому да влијае и да врши притисок.

Во однос на раздвоената постапка за предметот од обвинителството означен како „Тенк“ против Јанкулоска, од Основниот суд Скопје 1 информираат дека денеска предметот од Врховниот суд е вратен во Основниот кривичен суд Скопје.

„Предметот е распределен кај судија за извршување санкции кој издал наредба за спровод на осудената во КПУ Идризово, со оглед да на истата од претходно и е издаден упатен акт кој досега бил во мирување се до надлежно одлучување на највисокиот суд по поднесено барање за воредно
преиспитување пресудата, а сите роковите за доброволно пријавување за издржување на затворската казна се веќе истечени. Согласно одлуката на Врховниот суд, постапката продолжува од оние
дејствија кои претходно биле прекинати односно ставени во мирување“, соопшти судот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Отворен новиот објект „Сонце“ во селото Долна Бањица, ќе бидат згрижени 60 деца

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска присуствуваше на отворање на новиот објект „Сонце“ на детската градинка „Детска радост“ во с.Долна Бањица, општина Гостивар.

„Големо е задоволството да се отвораат нови градинки, затоа што на тој начин овозможуваме сместување на децата од предучилишна возраст во организирани воспитно–сместувачки објекти, а со тоа придонесуваме во нивно градење во здрави психоемотивни личности уште во најраната возраст. На овој начин овозможуваме нивна поголема подготвеност во понатамошниот образовен процес“, истакна Шахпаска.

Таа посочи дека од 2017 година до денес на ниво на држава капацитетите за згрижување деца од предучилишна возраст е зголемен за вкупно 49 објекти, со што вкупната бројка на објекти достигна 312 со капацитет од над 3000 деца сместени во нив.

До крајот на 2024 година согласно програмата на Владата, планирано да се креираат нови 7.500 места за згрижување  деца од предучилишна возраст. Новиот објект „Сонце“ има капацитет за згрижување на околу 60 деца, односно три групи деца на возраст од 2 до 6 години.

Објектот „Сонце“ е резултат на заедничката соработка со општина Гостивар, односно општината инвестираше во самата изградба, а опремувањето е извршено со средства од Министерство за труд и социјална политка и тоа во износ од над 2 милиони денари.

Таа се осврна и на состојбата која ни ја донесе пандемијата со коронавирусот, затворањето на градинките и нивното повторно отворање на 9 септември, на што претходеше темелна анализа и Протокол кон кој строго треба да се придржуваат сите вклучени во процесот, односно родителите, децата и вработените во градинките.

„Сите ние треба да бидеме на нивото на нашата општествена одговорност, на нивото на нашата задача, со цел обезбедување максимална заштита на нашите најмили, децата“, порача Шахпаска.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

Ако Баку користи турски авиони Ф-16 – Ереван ќе ги користи ракетите „Искандер“

Ерменскиот амбасадор во Русија, Вардан Тогањан изјави дека Ереван ќе користи ракети „Искандер“ доколку Баку употреби турски ловци Ф-16 во...

Свет19 минути

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите...

Македонија1 час

Јанкулоска спроведeна во затворот „Идризово“

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска од нејзиниот дом е спроведена во затворот „Идризиво“, потврдуваат од МВР. Таа треба да...

Македонија2 часа

Јанакиески до судот: Дали треба да се најде жртвено јагне за да ја понесе одговорноста за постапките на Груевски?

„Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал“, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето...

Македонија6 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија6 часа

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Регион7 часа

Црна Гора го враќа полицискиот час во некои градови

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем,...

Свет7 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет8 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија9 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион10 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија10 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија11 час

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија23 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија23 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион1 ден

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет1 ден

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет1 ден

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ1 ден

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија1 ден

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Досие