Контакт

Македонија

Громот во Охрид удрил на неколку метри од брегот – повредени се 4 лица, а 9 претрпеле шок

Објавено пред

Вчера, од удар на гром на плажата „Оревче“ во Охрид четири лица добија изгореници, а девет претрпеле шок или проблеми со слухот, соопшти охридската полиција.

Настанот се случи вчера напладне кога гром удри во езерото на неколку метри од брегот.

Од менаџерскиот тим на плажата истакнаа дека полесно поведени биле неколку гости што седеле на три до пет метри од водата.

„Во моментот на громот воопшто немаше невреме или голем дожд, па затоа ништо не навестуваше дека ќе има таков силен удар. Веднаш реагира спасувачот ангажиран од наша страна преку Црвениот крст во Охрид, а да помогнат притрчаа и некои од гостите, кои останаа присебни. За неколку минути паниката беше смирена, а неколкумина со лесни изгореници заминаа на лекарски преглед“, велат од плажата Оревче.

Со оглед на лошите временски услови, вчера на плажата немаше многу гости, а беше откажан и настапот на диџеите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

За шест часа, казнети 95 пијани возачи

Објавено пред

Полицијата вчера казни 95 возачи кои возеле под дејство на алкохол, информира МВР.

Во текот на вчерашната вечер во периодот од 22 до 04 часот спроведена е зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на државата при што санкционирани се 95 возачи. Од нив, 18 на територијата на СВР Битола, 17 на територијата на СВР Тетово…

„Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта“, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Македонија

Меѓународното училиште „Маариф“ ја почна новата учебна 2021 – 2022 година отворајќи ги вратите и во новоотворениот кампус во Скопје

Објавено пред

Иако беше неизвесно дали новата учебна година ќе почне со физичко присуство, Меѓународното училиште „Маариф“ ѝ посака добродојде на првата генерација ученици што избраа да бидат дел од ова училиште, односно новиот кампус во Скопје.

Првата генерација ученици во новоотвореното училиште во Скопје веќе се чувствува како дома, а за тоа придонесоа и образовниот кадар на професори, како и самата средина, околината и можностите што ги нуди „Маариф“.

Новиот кампус располага со најнови и модерни лаборатории, паметни училници, библиотека, ресторан и кафетерија, спортски терени, како и клубови за стрелаштво, шах итн., во кои учениците може да се зачленат и да имаат дополнителна активност покрај задолжителните наставни предмети.

Директорот на училиштето во Скопје, г. Зекирија Арслантурк, на свое задоволство како нов член во училиштата на „Маариф“ во земјата испрати неколку клучни пораки за кои тој е уверен дека ќе ја достигнат својата важност и имплемтација:

Г. Арслантурк, Вие го раководите кампусот во Скопје на Меѓународното училиште Маариф, иако сте тука само два месеци, сигурно може да направите некоја споредба на образовниот систем во училиштата на Маариф и кај тие во земјата?

„Рано е да се оцени ова за толку краток период од еден и пол месец. Тешкотиите и убавината во образованието се речиси исти насекаде. Добро обучените наставници се многу важни. Добро обучени и квалификувани наставници се важни како тука, така и на други места.Токму поради оваа причина, ние даваме значење на квалитетот на наставникот. Преферираме наставници со искуство, експерти во своите области, магистри и докторанти“.

Кон што се стреми образованието во училиштата Маариф?

„Во една реченица, се стремиме кон оформување на лица кои ќе бидат самодоволни, кои носат мир во себе и ќе бидат смирени во својата средина и ќе имаат почит кон различните култури“.

Како индивидуалец, која е вашата визија за генерациите кои ќе имаат можност да станат дел од ова училиште – ако се има предвид дека образованието во ова училиште е приватно?

„Мојата визија е да се оформат поединци кои се среќни, смирени со себе, кои имаат почит кон другите култури и цивилизации, лица со моќен академски статус, кои ќе познаваат неколку јазици и ќе бидат добри и корисни за човештвото и за себе си“- објасни Г-н Арслантурк.

Инаку, на 13 април годинава Турската Фондација МААРИФ купи дел од студентскиот кампус на Американскиот Универзитет на Европа-ФОН, со што на учениците од Скопје им овозможи врвно меѓународно образование.

Локацијата сама по себе, во населбата Аеродром, овозможува безбедно пристигнување и користење на градски превоз како и организиран превоз за учениците од самото училиште. Капацитетот на новото Меѓународно училиште „Маариф“ во Скопје е 1200 ученици, а за реализација на образовниот процес кој ќе се одвива на англиски јазик, предвидени се и во тек се околу 100 нови вработувања, наставен кадар и помошно технички персонал.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Македонија

Џафери на состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан

Објавено пред

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе учествува на десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан на Брдо при Крањ.

Состанокот е во организација на Националното собрание на Република Словенија, а во рамките на словенечкото претседателство со Советот на ЕУ.

Настанот е продолжение на самитот на претседатели на парламенти од Западен Балкан, кој се организира вторпат во мај оваа година во Европскиот парламент во Брисел. Предвидено е во воведниот дел на состанокот свои излагања да имаат претседателот на Националното собрание на Република Словенија, Игор Зорчич, претседателот на Европскиот парламент, Давид Марија Сасоли, Анже Логар – министер за надворешни работи на Република Словенија и Моника Грегорич, претседател на Комисијата за надворешна политика на Националното собрание на Република Словенија.

Главната дискусија ќе биде насочена кон улогата на парламентите во враќањето на довербата за процесот на проширување на ЕУ, каде што со свое обраќање ставовите ќе ги искажат претседателите на парламентите од Западен Балкан, вклучително и претседателот Талат Џафери.

Исто така, предвидена е дебата со претставници на младите од регионот на Западен Балкан како дел од дебатата за конференцијата за иднината на Европа, на која тие ќе имаат можност да искажат свое мислење за тоа во каква Европска Унија сакаат да живеат, до кој степен младите луѓе од Западен Балкан ја гледаат нивната иднина и нивната земја како дел од ЕУ и на кој начин Унијата треба да се реформира за да биде поефикасна, побезбедна и попросперитетна за своите граѓани.

На крајот на состанокот планирано е усвојување заедничка изјава од страна на учесниците, која ќе биде испратена до Европскиот парламент, Европската комисија, до учесниците на претстојниот самит ЕУ – Западен Балкан, како и до Конференцијата на спикери на парламенти на земјите членки на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

(Видео) Серија земјотреси во Грција, урнати згради и други објекти

По силниот земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала, што утрово го погоди грчкиот остров Крит, следеа неколку...

Европа2 часа

Тесна победа на Социјалдемократите во Германија, партијата на Меркел втора

Германските Социјалдемократи (СПД) изборија тесна победа на националните избори, покажуваат првичните резултати и освоија мандат да формираат влада првпат од...

Свет3 часа

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечниот „локдаун“ за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во останатиот дел од...

Македонија4 часа

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија5 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ19 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион19 часа

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија20 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија24 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа1 ден

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија1 ден

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа2 дена

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија3 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Досие