Контакт

Македонија

ГРОМ ги избра раководните органи на партијата

Објавено пред

Централниот одбор на политичката партија ГРОМ на седница одржана оваа седмица ги избра раководните органи на партијата.

dobivaj vesti na viber

Актуелниот генерален секретар на партијата, Крсте Петревски, повторно ја доби довербата од членовите на Централниот одбор и е избран за старо-нов генерален секретар.

Експретседателот на Градската организација на ГРОМ Скопје, Александар Трајановски е избран за секретар за меѓународна соработка.

За потпретседатели на партијата се избрани: Прим. д-р Добрила Андоновска, Биљана Петрушева и проф. д-р Александар Атанасовски

Беше избран и нов состав на Извршниот одбор на партијата кој сочинува 21 член. Избрани се повеќе нови личности од сите старосни структури и од повеќе сфери на стручност. Во извршниот одбор се внимаваше на родовата еднаквост и се избрани 10 жени или 48 отсто. Избрани се следниве членови:

Крсте Петревски – дипломиран економист о
Добрила Андоновска – прим. Д-р специјалист по Пластична и реконструктивна хирургија.
Билјана Петрушева – дипломиран економист
Александар Атанасовски – проф. д-р редовен професор на Филозофски факултет, Скопје
Александар Трајановски – дипломиран правник
Ристо Христов – доктор на економски науки
Зоран Најдановски – машински техничар
Горан Михајлов – дипломиран правник советник за осигурување
Анто Трајаноски – 5-ти степен сообраќајно
Сашо Милковски – дипломиран економист
Миле Спасовски – дипломиран правник
Слободан Ристовски – факултет за јавна администрација
Теа Јанакиевска – Студент на Филозофски факултет по психологија.
Христина Борисовска – професор по математика и физика.
Гордана Тодоровска – прим. д-р специјалист по детска и превентивна стоматологија
Весна Поповска – инженер агроном-полјоделство
Татјана Јанкуловска – професор по одделенска настава
Оливер Ромевски – магистар по меѓународни односи и човекови права.
Марта Куковска – магистар по комуникологија во област односи со јавност.
Бети Тасевска – дипломиран менаџер по царина и шпедиција
Магдалена Копчаровска-Дедиќ – дипломиран дефектолог олигофренолог
Се избра и претседавач на Централниот одбор на ГРОМ, проф. Зоран Петрушевски од Куманово.

Како новитет се формира Совет на ГРОМ со него ќе претседава проф д-р Тодор Чепреганов и проф. д-р Ѓорѓи Чакарјаневски за потпреседател. Советот претставува советодавно тело за давање на мислења, ставови и предлози за прашања од стратегиско значење за работата и за развојот на Партијата и државата во целост. Составот на Советот го сочинуваат членови на ГРОМ и истакнати јавни личности од областа на науката, образованието, културата, спортот, бизнисот.

Македонија

Утре без струја повеќе делови на Скопје

Објавено пред

Од ЕВН Македонија информираат дека утре без електрична енергија ќе останат:

dobivaj vesti na viber

во периодот од 08.30 до 09.30 часот, корисниците од ул. Иван Манолев. ( општина Бутел )

во периодот од 08.30 до 15.30 часот, корисниците од ул. Ордан Чопела од бр.110 до бр.140, како и дел од корисниците од ул. Јајце. ( општина Чаир )

во периодот од 09.00 до 11.30 часот, корисниците од ул. Струшка. ( општина Карпош )

во периодот од 09.00 до 14.00 часот, корисниците од ул.21 во Сопиште ( општина Сопиште ) како и корисниците од ул. Шидска бр.10, бр.12 – влезови 2, 3 и 4, и бр.42. ( општина Ѓорче Петров )

во периодот од 10.00 до 14.00 часот, корисниците од

ул. Румена Хаџи Панзова. ( општина Кисела Вода )

во периодот од 13.30до 16.00 часот, корисниците од место викано Осојница во Сопиште. ( општина Сопиште )

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево и топло време со температури до 36 степени

Објавено пред

Времето денес ќе биде сончево и топло, попладне со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 20, а максималната ќе достигне од 29 до 36 степени. УВ=9

dobivaj vesti na viber

Во Скопје сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец, попладне со мала локална облачност. Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне 35 степени.

Продолжува периодот на многу топло време. Во попладневните и вечерните часови ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, а локално ќе има услови за појава на краткотрајно невреме.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Власта веднаш да престане да преговара за македонскиот идентитет, јазик и историја

Објавено пред

Власта да престане со преговори за македонскиот идентитет, јазик историја, да се вратат од Софија и да кажат дека преговори ќе продолжат само кога ќе има услови да се сочува нашето достоинство, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање при посетата на општина Ѓорче Петров.

dobivaj vesti na viber

Мицкоски истакна дека очекува од власта веднаш да престане да ги распродава македонските државни и национални интереси.

– Јас очекувам да престанат да ги распродаваат македонскиот идентитет, култура, наследство, историја, тоа очекувам од овие ако можам така да ги наречам македонски официјални лица, тоа очекувам. Веднаш да престанат, да се вратат од Софија и да кажат дека работата не бива, престануваме во овој момент, кога ќе се создадат услови тогаш ќе продолжиме, во овој момент очигледно не постојат услови со кои што можеме да го сочуваме нашето достоинство. Ете тоа очекувам, потенцираше Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 минути

(Видео) Најголема безбедносна операција во поновата историја – зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

Околу 10.000 припадници на безбедносните сили се распоредени низ Мадрид пред денешниот почеток на дводневниот самит на НАТО. Самитот ќе...

Свет13 минути

Џонсон: Ако Путин беше жена немаше да ја нападне Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека...

Спорт10 часа

Нуров со злато за Македонија на Медитеранските игри!

Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал во борење во категоријата до 97 килограми на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако...

Свет11 час

Пристигна првата реакција на Москва за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Русија е толку моќна сила што приемот на Шведска и Финска во НАТО пактот не е важен во глобална стратешка...

Европа12 часа

Ердоган попушти – постигнат договор за членство на Финска и Шведска во НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Нииниште. Во меѓувреме потврда...

Македонија13 часа

Мицкоски: Власта на дивјачки начин прави дефокус од тешкиот живот, инфлацијата и предавството со Бугарија

Срам за демократијата, очигледно дека некој ги охрабрува вака да се однесуваат, ова е чин на дивјаштво што можеше да...

Свет13 часа

Макрон: Русија не смее да ја добие војната во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска по самитот на Г7 во Германија изјави дека плановите на Русија во Украина ќе пропаднат....

Македонија15 часа

ИДЧПД: Адеми е недостоен да ги претставува граѓаните

Институт за демократија, човекови права и дигнитет – Скопје го осудува вчерашниот инцидент во македонското собрание. Оттаму жалат што повторно...

Македонија16 часа

И денес тензично на Комисијата за европски прашања, потпретседателката не дозволи процедурални обраќања

Пратеничката Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ побара процедурални обраќања, а не амандманска расправа за измените на Законот за работни односи. Таа...

Македонија17 часа

Силјановска-Давкова: И за лаик е јасно законот кој доведе до тепачка не може да одредува пензионирање на судии и обвинители

Пратеничката Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека не и е јасно како на дел од судиите и обвинителите им се...

Македонија18 часа

Нови 168 ковид-позитивни – нема починати

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Македонија19 часа

Високи тонови и караница во Собранието, каде што вчера имаше тепачка

Со високи тонови и карање почна денешната седница на Комисијата за европски прашања, каде што вчера имаше тепачка. Координаторот на...

Регион21 час

Одел во Грција на одмор со семејството, го уапсиле за воени злосторства

Соседна Грција одредила притвор за 59-годишен српски државјанин, кој е уапсен по европска потерница од хрватските власти поради воени злосторства...

Македонија22 часа

Милошоски со кривична пријава против Азири, кој напиша „Антиалбанец како Милошоски заслужува и повеќе“

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири. Ваквиот чекор доаѓа...

Европа23 часа

Поранешен функционер на ЦИА: Во Кремљ се подготвува заговор против Путин, би можел да заврши како Троцки

Даниел Хофман, поранешен висок офицер на ЦИА, кој служел како шеф на станица во Москва, тврди дека Путин би можел...

Свет23 часа

Во камион во Тексас починале 46 мигранти

Американските служби јавуваат дека најмалку 46 тела се пронајдени во приколка на напуштен камион на периферијата на Сан Антонио, Тексас....

Европа23 часа

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ја осуди Русија за нејзините пресметани воздушни напади врз трговскиот центар во градот Кременчук велејќи...

Македонија24 часа

(Видео) „Како на Дивиот Запад“ – собранискиот инцидент во медиумите од соседството

Во Собранието на Северна Македонија дошло до физичка пресметка кога пратеникот на СДСМ-ДУИ, Арбер Адеми, со шолји за кафе и...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Адеми да си поднесе оставка како пратеник, а потоа да одговара за нападите

ДУИ си го брани криминалот со физички напади врз пратениците, Ковачевски да го осуди дивеењето на Арбер Адеми, реагираат од...

Европа1 ден

Медведев: Секој упад на Крим ќе биде објава на војна на Русија

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека секој упад на полуостровот Крим од страна на земја членка на НАТО може...