Контакт

Македонија

(Видео) Груевски доцнеше 16 минути на судењето за ТНТ

Објавено пред

Со задоцнување од 16 минути почна денешното рочиште за предметот ТНТ на СЈО. Судењето почна подоцна поради тоа што не беше присутен обвинетиот Никола Груевски, кој со обезбедувањето се појави во судот во 11.16 часот. Судијата Огнен Ставрев рече дека ќе ги пушти снимателите да влезат во судницата кога ќе дојде и поранешниот премиер Никола Груевски. На судењето ќе се слушаат 26 бомби.

Случајот ТНТ на специјалното јавно обвинителство се однесува на уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски. Меѓу обвинетите за уривањето на „Космос“ се и поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот градоначалник на општина Гази Баба, Тони Трајковски. Според обвинението на СЈО, обвинетите во 2011 година сториле кривично дело од политичка омраза со уривање на комплексот „Космос“.

Македонија

Путин: Постои надворешен притисок околу зачленувањето на Македонија во НАТО

Објавено пред

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор тука преставува политиката на САД и на некои западни земји, чија цел е зајакнување на нивната доминација во регионот, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за „Политика“ и „Вечерни новости“, кое доаѓа во пресрет на неговата посета на Србија.

„Уште во 1999 година, силите на НАТО без санкција на ОН два и пол месеци ја бомбардираа Југославија, а потоа насилно ја одделија автономната покраина Косово. Во 2008 година, Вашингтон и неговите сојузници го подржаа нелегитимното прогласување на независноста на Косово. Во 2017 година, и покрај ставот на половина од населението, Црна Гора беше вовлечена во НАТО. Беа исплашени од референдумот за ова прашање и како резултат на тоа, земјата сега минува низ период на политичка нестабилност“, изјави Путин.

Путин додава дека минатата година, поради, како што посочи форсирано зачленување на Македонија во НАТО, бил дури покренат и процесот на усвојување на уставните амандмани и промената на името на државата, како и ревизија на основите на македонскиот национален идентитет. И притоа вели рускиот претседател била игнорирана волјата на македонскиот народ, кој на референдумот за промена на името се изјаснил против, но надворешниот притисок вели Путин продолжи.

„Нашата земја,знаејќи и разбирајќи ја комплексноста на Балканот и историјата на регионот, секогаш го сметаше за простор за конструктивна соработка. Денес Русија на Балканот има многу пријатели, меѓу кои посебно место зазема стратешкиот партнер, а тоа е Србија“, истакна Путин.

Рускиот претседател во своето интервју исто така ги оцени како добри и односите со Босна и Херцеговина, особено со Република Српска, додека за односите на Москва со Хрватска и Словенија, тој рече дека прогресивно се развиваат.

Прикажи повеќе...

Македонија

Димитров во работна посета на Турција

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров од денеска до петок ќе престојува во Турција, соопшти прес-службата на МНР.

За време на посетата, Димитров покрај со својот турски колега, Мевљут Чавушоглу, предвидено е да оствари средби и со други високи државни претставници на Турција, како со министерот за одбрана на Република Турција, Хулуси Акар и средба во Големото народно Собрание на Република Турција.

Во фокусот на средбата со министерот Чавушоглу, ќе биде зајакнувањето на севкупните билатерални односи, унапредувањето на заемната соработка, како и размената на мислења за повеќе актуелни регионални прашања. Се очекува, министрите Димитров и Чавушоглу да го потпишат Меморандумот за соработка меѓу министерствата за надворешни работи на Република Македонија и Република Турција за соработка во областа на информатичките технологии и дипломатските архиви.

Прикажи повеќе...

Македонија

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Објавено пред

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и  измена на Законот за празниците, а во меѓувреме ги слави празниците воведени по иницијатива на кабинетот на поранешниот премиер, Никола Груевски. Зоран Заев и пред да стане премиер, во изборната кампања, но и кога ја презеде функцијата, ветуваше измени на Законот за празниците алудирајќи дека се воведени вмровски празници кои треба да се укинат, но можноста сè уште се разгледува.

„Владата на РМ сè уште ги разгледува можностите за измените на Законот за празниците и доколку се пристапи кон нив, ќе бидат вклучени сите засегнати страни, како што се граѓанските организации, претставници на стопанските комори, а ќе има целосно отворена јавна дебата. Евентуалните измени треба да бидат исклучиво во интерес на економскиот развој на Република Македонија“, изјавија од Владата за „Макфакс“.

На почетокот на минатата година, по една од најавите дека ќе се прават измени на Законот за празниците, граѓаните ги преплавија социјалните мрежи со барања 2 јануари и 2 мај повторно да бидат прогласени за неработни денови, а Министерството за труд и социјална политика објасни дека ќе бидат земени предвид сите барања. Место измена на Законот, Владата на 25 декември го прогласи 2 јануари за неработен, но само за државната администрација, со препорака одлуката да ја прифати и приватниот сектор. Без најава и без образложение за одлуката, административците добија уште еден неработен ден во јануари.

И од Министерството за труд и социјална политика велат дека не се работело на измена на овој закон.

„Министерството за труд и социјална политика досега нема направено промени во Законот за празниците. Сакаме да потенцираме дека доколку би се правеле корекции на законската регулатива, тие би биле во претходна консултација со работниците и со работодавците, од која би произлегле најсоодветни заеднички прифатени решенија“, велат од Министерството за труд.

Министерството за труд и социјала ги објави неработните денови за 2019 година. За сите граѓани, и во 2019 година има 11 неработни дена, за граѓаните од православна вероисповед има дополнителни 5 неработни дена, за католиците има дополнителни 3 неработни дена, за муслиманите еден дополнителен неработен ден и по еден неработен ден има за припадниците на албанската, српската, ромската, влашката, еврејската, бошњачката и на турската заедница во Република Македонија. Овие празници беа воведени во 2007 година со последната измена на Законот за празниците иницирана од кабинетот на тогашниот премиер Никола Груевски. Тогаш како неработни денови беа укинати 2 јануари, 2 мај и 29 ноември, а на листата беа додадени три нови државни празници и шест верски празници и празниците на заедниците. Од 2007 година како државни празници неработни се 24 Мај –  Св. Кирил и Методиј, 23 Октомври – Денот на македонската револуционерната борба и 8 Декември – Св. Климент Охридски, а како верски празници се воведени Бадник, Велипеток, Водици, Задушница, Голема Богородица, Рамазан-бајрам, за католиците како неработен е воведен Денот на мртвите, а неработни денови добија и заедниците во РМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион35 минути

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Пљешевица, се сериозно повредени,...

Македонија41 минута

Путин: Постои надворешен притисок околу зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор тука преставува политиката...

Регион1 час

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентираше приоритетите на романското претседателство со Европската унија. „Првата фаза ќе...

Вести1 час

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чии дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија1 час

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и  измена на Законот за празниците,...

Свет2 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет2 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет3 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет4 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет14 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион14 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион15 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет16 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија18 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања19 часа

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура20 часа

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија21 час

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија21 час

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести22 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Македонија22 часа

Иванов: Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставно и незаконски

Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставен чекор, велат од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов. Оттаму велат...

Досие