Контакт

Македонија

(Видео) Николоски мисли дека Груевски е во Скопје, но не кажа зошто не се појавил во судот

Објавено пред

Mислам дека Груевски е во Скопје, но за причините зошто не беше во судот на изрекување на пресудата, одговорија од адвокатскиот тим, изјави Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, на прашањето зошто експремиерот Никола Груевски не присуствуваше на изрекувањето на пресудата за случајот „Тенк“.

-Мислам дека имаше одговор од одбраната, ова прашање ве упатувам да и го поставите на одбраната. Јас не сум одбрана и не сум адвокат да ви одговарам на прашањето. Мислам дека е во Скопје, немам познавање за да можам да ви објаснам во стручниот дел – рече Николоски

Николоски ја искритикува судската одлука со која Груевски беше осуден на казна затвор од 2 години.

„Оваа пресуда не е пресуда поради тоа што некој се стекнал со противправна имотна корист, или поради тоа што била нанесена некаква штета на државата, затоа што штета нема, ‘мерцедесот’ и сега се вози, Груевски не си го зема дома. Оваа пресуда има повеќе цели, Никола Груевски, кој беше симбол за зачувување на националните интереси, економски успеси и привлекување инвеститори, да се засени и да биде политички дисквалификуван“, рече Николоски.

Според Николоски, судот не го интересирале ниту докази ниту факти, туку само реализација на политичките нарачки на Заев и СДСМ, за пресметка со сите што мислат поинаку.

Експремиерот Груевски денеска не присуствуваше на изрекувањето на пресудата за предметот „Тенк“, во кој покрај него, обвинет е и поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, и ексминистерката Гордана Јанкуловска. На Поповски му беше изречена казна затвор од 6 години и 6 месеци.

Груевски утрото беше во кривичниот суд, каде ги слушаше бомбите за предметот „Тракеторија“, но потоа не дојде на судењето во 13 часот, на кое беше осуден на 2 години.

Македонија

Единствена Македонија: Новинарските платеници треба да знаат дека Бачев не се криеше, туку војуваше против хунтата на Заев

Објавено пред

Од

Единствена Македонија преку соопштение реагира на вчерашните, како што велат од партијата, лаги на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, кој, според нив, преку своите новинарски платеници во партиските портали „Денешен“, „Курир“, „Република“ ширел подмолни лаги дека претседателот, Јанко Бачев, побегнал од завчерашниот митинг пред Собранието, па бил човек на Заев, па, излегол неповреден од протестот.

„Ние сме свесни за очајот на овие новинарски јаничари и платеници, претходно на Груевски, сега на Мицкоски, зошто ги шират ваквите лаги, свесни дека членството не ВМРО-ДПМНЕ масовно ги напушта предавничките политики на на нивните ментори од раководството на ДПМНЕ. За разлика од платениците од порталите на ДПМНЕ, ‘Денешен’, ‘Курир’, ‘Република’, кои бараат и ликуваат за морбидни сцени со повредени лица на протестот, ‘Единствена Македонија’ не посакува на било кој протест да има повредени, како што имаше на сенародниот митинг пред Собранието со употреба на бруталната и незаконска сила од полицијата“, се наведува во партиското соопштение.

Од „Единствена Македонија“ велат дека целиот македонски народ бил сведок оти пред Собранието првата испукана шок бомба и првиот солзавец од полицијата биле фрлени токму врз претседалот Бачев, кој правел обиди да го запре полицискиот хермелин.

„Возилото тргна да го гази народот и притоа претседателот Бачев се здоби со сериозни повреди за што беше хоспитализиран во една скопска болница“, појаснуваат од партијата.

Додаваат и дека за разлика од, како што велат, новинарските платеници на Мицковски кои од безбедна дистанца во своите домови го следеле протестот и чекале инструкции од Центарот за комуникации, претседателот на Единствена Македонија бил со македонскиот народ цела вечер пред Собранието и војувал со марионетската власт во Скопје по цена на своето здравје и живот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Милошоски: Денес е јасно кои беа аргументите за ослободитeлната пресуда за Поткуп

Објавено пред

Од

Денес е јасно кои беа аргументите за ослободитeлна пресуда за Поткуп, изјави Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција во Собранието.

„Некој преземал обврска Македонија да ја стави во потчинета состојба. Власта не дава можност за расправа, туку брза. Ако договорот е добар зошто ја менуваат матичната комисија, и брзаат во еден ден? Зошто не организираат прослава ако е договорот е толку добар?“, праша Милошоски.

Тој додаде дека ова е уцена што некој преземал обврска да ја оствари.

„Со овој договор Македонија сама ја поништува пресудата на Меѓународниот суд која беше во наша корист. Со договорот се откажуваме од успесите до сега и 140 земји кои не признаа под уставното име. Владата го злоупотреби европското знаме. Договорот е антиуставен и понижувачки“. рече Милошоски.

Тој додаде дека договотот со Бугарија немал европско знаменце, што е доказ дека власта не ги почитува правните норми.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Делегација на демонстрантите бара средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Од

Демонстрантите, кои во пресрет на седницата за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, започнаа протест пред Собранието на РМ, стигнаа пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

Таму насобраните граѓани ќе побараат нивна делегација да се сретне со претседателот на опозициската паратија, Христијан Мицкоски.

На пат кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ демонстрантите застанаа пред претседателската канцеларија на Рекорд, каде што извикуваа „Иванов“ и „Македонија“ во знак на поддршка кон македонскиот претседател и неговата најавена одлука да не го потпишува указот за одлуката за името. Претходно, пред Собранието демонстрантите го повикаа Мицкоски заедно со пратениците да ги напушти собраниските клупи и да се придружи кон протестот.

Во рамките на расправата во парламентот, која се одвива паралелно со протестот, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, истакна дека договорот е противуставен и прави непоправлива штета.

„Ова е капитулација, договорот е современ геноцид на нашето постоење. Тој е едностран, Македонија прифаќа ултиматум. Со спогодбата се наметнува ново име на државата под уцена“, рече Данев.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Милошоски: Денес е јасно кои беа аргументите за ослободитeлната пресуда за Поткуп

Денес е јасно кои беа аргументите за ослободитeлна пресуда за Поткуп, изјави Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција во Собранието....

Македонија35 минути

Делегација на демонстрантите бара средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Демонстрантите, кои во пресрет на седницата за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, започнаа протест пред Собранието...

Македонија56 минути

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа пауза и ја напуштија седницата

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието побараа пауза по што ја напуштија седницата. Претходно, од 109 гласа, со 69 „за“...

Македонија1 час

Демонстрантите ги повикаа Мицкоски и пратениците да излезат од Собранието и да им се придружат

Помала група демонстранти се собраа пред зградата на парламентот поради закажаната седница, на чиј дневен ред е предлог-законот за ратификација...

Македонија1 час

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Oд 109 гласа, со 69 „за“ и 40 „против“ Собранието ја усвои потребата договорот со Грција да биде ратификуван по...

Македонија1 час

Демонстрантите пред Собранието бараат оставка од Владата, а не ратификација на договорот за името

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на РМ поради закажаната седница, на чиј дневен ред е...

Македонија4 часа

Со почеток на расправата за договорот со Грција, почнуваат и протести пред Собранието

Договорот за промена на името, со кој се решава спорот меѓу Македонија и Грција, денес ќе биде ставен во процедура...

Македонија15 часа

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија15 часа

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија16 часа

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија20 часа

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија21 час

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија23 часа

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија23 часа

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија24 часа

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија1 ден

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија1 ден

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Македонија1 ден

Син на екссудијка призна вина за крвавиот четврток – осуден на 1 година затвор

Нови двајца обвинети за настаните од крвавиот четврток минатата недела признаа вина, потврдуваат од кривичниот суд за „Макфакс“. На судското...

Надворешна политика1 ден

Захариева: Наредната недела зелено светло за преговори со Македонија

Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изјави дека по постигнатиот договор за името Северна Македонија, Советот...

Македонија1 ден

СДСМ ги осуди насилството и говорот на омраза пред Собранието 

СДСМ ги осуди вчерашните насилства пред Собранието, нападите од насобраната толпа врз новинарите, снимателите и полицајците кои се обидуваа да спречат...

Досие