Контакт

Македонија

Групацијата Лимак ги поддржува жените во стем-областите преку иницијативата GLOBAL ENGINEER GIRLS во Северна Македонија

Објавено пред

Групацијата Лимак, заедно со стратешките партнери – Министерството за образование и наука и Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), обезбеди стипендии за 20 студентки кои студираат на инженерските факултети, преку иницијативата Global Engineer Girls (GEG). Овие студентки се запишани на електротехничките, машинските, градежните и факултетите за информатички технологии на државните универзитети од целата земја.

dobivaj vesti na viber

Главна цел на иницијативата Global Engineer Girls (GEG) е да обезбеди поддршка за девојките и младите жени и да го зголеми нивното учество во СТЕМ-областите, каде што историски доминираат мажите. Преку своите активности Global Engineer Girls (GEG) има за цел да го намали родовиот јаз во СТЕМ-областите во Северна Македонија и да ја зголеми родовата еднаквост во општеството. Оваа иницијатива се стреми да ги поттикне компаниите да заземат проактивен пристап кон справувањето со родовиот јаз во нивниот домен на работа и во нивните организациски структури.

Од 169 студентки по инженерство кои се пријавија за програмата за време на тринеделниот период за пријавување, кој почна на 19 декември 2022, успешните кандидатки беа избрани врз основа на нивните академски достигнувања и вклученоста во дополнителни активности. Избраните студентки стипендиите ќе ги користат како поддршка за време на студирањето.

Покрај стипендии, иницијативата Global Engineer Girls (GEG) обезбедува и опсежна програма за менторство, како и обуки за развој на вештини и можности за практикантска работа. Сите учеснички ќе имаат свои ментори – искусни професионалци, кои ќе им помагаат на младите жени-инженери кои често се соочуваат со потреба за промена на состојбите и со родови предрасуди, да ги следат и остварат своите амбиции. Првите обуки ќе започнат во мај и ќе вклучуваат различни работилници за стекнување меки вештини, кои ќе ги унапредат вештините на учесничките за комуникација, тимска работа, градење релации, решавање проблеми и нивните лидерски способности. Во текот на летниот период, учесничките ќе имаат можност да стекнат поголемо знаење од областа на зелената енергија и градежништвото, истовремено добивајќи и практично инженерско знаење преку пракса по нивен избор. Ова ќе биде можност за учење преку искуство што на девојките ќе им обезбеди непроценлива шанса да ја подобрат својата конкурентност на пазарот на труд и да изградат клучни професионални релации.

„Со задоволство ѝ посакуваме добредојде на првата група учеснички во Global Engineer Girls North Macedonia. По големиот успех на проектот во Турција и во Кувајт, со проширувањето на иницијативата во две нови земји: Северна Македонија и Косово, се истакнува нејзината меѓународна перспектива. Реализацијата на иницијативата GEG во Северна Македонија е значајно, затоа што отвора нови можности жените и девојките да развиваат кариери во СТЕМ-областите и дава поширок придонес кон заложбата за родова еднаквост“, изјави Ебру Оздемир, претседателка на Групацијата Лимак и основачка на Global Engineer Girls.

УНДП е партнер на иницијативата GEG North Macedonia и активно е вклучена во активности за родова еднаквост преку својата канцеларија во земјава.

„Економското зајакнување на жените и девојките е една од стратешките цели во работата на Програмата за развој на Обединетите нации. Во тој правец, УНДП веќе долги години работи со Министерството за образование и наука и приватниот сектор во реализација на неколку програми со цел обезбедување квалификувана работна сила, како и преквалификација и доквалификација на невработените лица, особено на младите. Ова партнерство со МОН, GEG иницијативата и Групацијата Лимак е од особено значење, преку кое ќе се поддржат студентки запишани на СТЕМ факултетите, како нова движечка сила на пазарот на трудот. Драго ни е што ќе имаме можност да понудиме бесплатни обуки во Центарот СкиллсНекст во Тетово преку кои девојките ќе добијат дополнителни вештини за поефикасно вклучување на пазарот на трудот“, истакна Армен Григорјан, постојан претставник на УНДП во државата.

Министерството за образование и наука е стратешки партнер на иницијативата со намера да се намали родовиот јаз, кој земјава годишно ја чини 16 % од БДП.

„Како држава можеме да бидеме горди што има повеќе девојки и жени од Република Северна Македонија со успешна СТЕМ кариера, и тие се инспиративни модели за младите да се посветат на учење, наука и истражувања. Впрочем, последниот извештај на УНЕСКО покажува дека нашата држава е лидер во Европа според бројот на жени истражувачи“, истакна министерот Шаќири, додавајќи дека Владата и Министерство за образование и наука со конкретни политики, мерки и инвестиции стимулираат што повеќе девојки и жени да ги одберат СТЕМ областите.

Global Engineer Girls е меѓународна филантропска иницијатива која започна да се реализира во 2015 година во Турција. Поттикната од организациската култура на Групацијата Лимак и личните заложби на претседателката на групацијата Ебру Оздемир за зголемување на застапеноста на жените во СТЕМ-областите, GEG има за цел да ги инспирира следните генерации жени-инженери.

ПР-текст

Македонија

Жирафата Флопи угиналa како резултат на агресивен карцином кој метастазирал и на белите дробови, соопшти ЗОО Скопје

Објавено пред

По добиените официјални резултати од обдукцискиот протокол за угинувањето на жирафата Флопи, од ЗОО Скопје соопштија дека врз основа на патохистолошки наод, и микробиолошкиот и молекуларен наод од Факултетот за ветеринарна медицина е добиен заклучок во кој се констатира дека жирафата Флопи угинала како резултат на малиген тумор во црниот дроб и метастази во белите дробови.

dobivaj vesti na viber

„Оваа подмолна болест е една од најфаталните во 21 век, од која како и луѓето, страдаат и голем број животни. Ракот на црниот дроб се смета за „тивок убиец“, а кај Флопи агресивен карцином веќе метастазирал и во белите дробови, кој тешко се дијагностицира во рана фаза.

Се уште сме тажни поради оваа голема загуба, бидејќи во ЗОО Скопје вработените и животните, сите заедно, сме едно големо семејство. Флопи ќе го паметиме по неговата грациозност, специфичните шари на телото, неговата голема љубов кон зоонегувателите и посетителите, како и по мирниот карактер. Еден дел од нашите срца засекогаш ќе остане празен после неговото заминување“, се истакнува во соопштението од ЗОО Скопје.

27.11. 2023 година, како што велат, за нив бил трагичен ден.

„Прво со веста за починувањето на нашиот сакан колега Ристе, а неколку часа подоцна за жал не напушти и жирафата Флопи, и покрај сите напори, грижа и максимална ангажираност на сите вработени во ЗОО Скопје кои деноноќно се грижеа за неа“, се истакнува во информацијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Првото селфи на слобода, објави Боки 13

Објавено пред

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија од пред Соборниот храм во Скопје.

dobivaj vesti na viber

На социјалните мрежи напиша дека ова му е прво селфи на слобода по 4 години.

Прво селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ на помош , прво и најважно здравје а потоа се ќе си дојде на свое место“, пишува Боки 13.

Тој неодамна излезе од затвор поради здравствени проблеми.

Беше осуден во предметот Рекет.

Прикажи повеќе...

Сервисни информации

Поради снег, забрана за товарни возила на „Ѓавато“

Објавено пред

Од АМСМ информираат дека поради врнежи од снег се воведува забрана за тешки товарни возила на превојот „Ѓавато“

dobivaj vesti na viber

„Oд 18:35 часот на магистралниот пат А-3, Битола-Ресен на планинскиот превој „Ѓавато“, поради обилни врнежи на снег и задржување на истиот на коловозот, воведена е забрана за движење на ТМВ, се наведува во официјалното соопштение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но...

Македонија8 часа

Со возило на фирма струмичанецот му помогнал на Палевски и го пренел преку Турција, обвинителството нареди истрага за возачот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија8 часа

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија10 часа

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија11 часа

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија11 часа

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија11 часа

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија11 часа

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија12 часа

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет13 часа

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...

Свет14 часа

Бразил испраќа војници на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

Бразил објави дека распоредува војници долж границата со Венецуела, откако венецуелската влада ги објави плановите за вклучување на областите контролирани...

Македонија14 часа

Запленети непријавени 50.600 евра на скопскиот аеродром

Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници,...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнало во потрага по возилото на убиениот Панче

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата на Палевски, што ја отвора дилемата дали Вања можела да биде спасена,...

Свет15 часа

Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во...

Македонија1 ден

Адвокатот на Љупчо Палевски на распит во полициска станица

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски, замина...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: За втор мандат ќе се произнесам кога ќе дојде време, не е момент во овие траорни времиња да зборуваме за втор мандат

Претседателот Стево Пендаровски денеска кажа дека не размислува за втор мандат во вакви траорни времиња. „Прашањето на вашата колешка беше...

Македонија1 ден

Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, информираат од ресорното министерство. Појаснуваат дека истото...

Македонија1 ден

Побарана екстрадиција на Палевски поради убиствата

Основното јавно обвинителство Скопје го изготви Барањето за екстрадиција за Љупчо Палевски-Палчо кој е осомничен за убиствата на 14-годишната Вања...

Македонија1 ден

Пендаровски: Функционерите мора да работат и да градат, без да крадат, корупцијата најголем проблем за граѓаните

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на дводневниот Отворен Форум за антикорупција организиран од Македонскиот центар за меѓународна...

Македонија1 ден

Мажoт кој го возел Палевски до Турција доби 48-часовен притвор

Судија го прифати предлогот и определи мерка краткотраен притвор од 48 часа за С.Д. од Струмица, кој го возел првиоосомничениот...