Контакт

Македонија

Деветмина починати и 476 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.145 тестирања, а регистрирани се 476 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје – 208, Битола – 45, Велес – 29, Прилеп – 22, Куманово – 21, Кавадарци – 18, Охрид, Кочани и Гевгелија по 13, Штип – 11, Делчево – 8, Берово – 7, Струмица, Неготино и Радовиш по 6, Тетово, Свети Николе, Крива Паланка, Кратово и Демир Хисар по 5, Ресен – 4, Гостивар, Кичево, Виница, Валандово и Крушево  по 3, Пробиштип и Пехчево по 2, Струга и Македонска Каменица по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: по 2 од Скопје (76 и 77 години) и Куманово (65 и 73 години) и по едно починато лице од Велес (79), Кавадарци (68), Штип (88), Прилеп (70) и од Крива Паланка (40). Од пријавените лица, осум се починати во болнички услови, а едно во домашни услови.

Дополнително, во согласност со регистарот на починати лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се 4 починати лица со датум на смрт од 4 до 14 ноември. Регистрирани се по едно починато лице од Скопје, Битола, Велес и од Кочани. Починатите лица се на возраст од 57 до 81 година, од кои 3 се починати во домашни и едно во болнички услови.

Во текот на изминатото деноноќие регистрирани сe и 279 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 137, Куманово – 28, Кавадарци – 26, Битола – 15, Прилеп – 13, Штип – 8, Велес – 7, Кочани – 6, Охрид и Крива Паланка по 5, Тетово и Кратово по 4, Гевгелија и Пробиштип по 3, Струмица, Свети Николе, Демир Хисар, Кичево и Богданци по 2 и по еден оздравен во Делчево, Неготино, Ресен, Македонска Каменица и Дојран.

Направените 3.145 теста се преку: ИЈЗ – 337, ЦЈЗ Скопје – 86, ЦЈЗ Битола – 79, ЦЈЗ Прилеп – 35, ЦЈЗ Тетово – 59, ЦЈЗ Куманово – 62, УК Пулмологија со алергологија – 1, Институт за микробиологија – 167, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 77, „Авицена“ – 113, „Биотек“ – 152, „Систина“ – 65, лабораторија „Лаор“ – 118, „Синлаб“ – 18, „Ремедика“ – 18, „Плодност“ – 54, „Генеа“ – 7, „Никоб лаб“ – 223, „ВФВ медикал“ – 43, „Ели медика“ – 24, „Ројал медика“ – 15, „Спектра-ММ“ – 12, „Рапид лаб“ – 7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.373.

Досега во земјата се направени вкупно 1.436.695 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 210.447, бројот на оздравени пациенти е 194.625, на починати е 7.367, а бројот на активни случаи изнесува 8.455.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 91.948, активни 3.846
Куманово 12.684, активни 315
Тетово 11.239, активни 197
Прилеп 9.918, активни 425
Битола 8.183, активни 659
Гостивар 8.048, активни 47
Велес 7.140, активни 370
Кавадарци 6.704, активни 335
Штип 6.442, активни 222
Охрид 6.310, активни 246
Струмица 5.987, активни 115
Кичево 4.193, активни 97
Струга 3.875, активни 56
Кочани 3.851, активни 236
Гевгелија 2.704, активни 150
Неготино 2.507, активни 91
Свети Николе 2.077, активни 76
Крива Паланка 1.821, активни 166
Радовиш 1.682, активни 85
Ресен 1.664, активни 93
Дебар 1.453, активни 3
Берово 1.336, активни 64
Делчево 1.295, активни 124
Виница 1.132, активни 48
Пробиштип 1.094, активни 54
Валандово 885, активни 29
Кратово 731, активни 76
Богданци 617, активни 29
Крушево 574, активни 27
Демир Хисар 567, активни 86
Македонски Брод 483, активни 4
Демир Капија 419, активни 10
Македонска Каменица 388, активни 55
Пехчево 338, активни 14
Дојран 158, активни 5

Македонија

Османи: Европската перспектива на Западниот Балкан – најсигурна инвестиција во стабилноста на регионот

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на 30 ноември и 1 декември 2021 година учествуваше на редовниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО, кој се одржа во Рига, Република Латвија.

За време на дводневните работни сесии беа разгледани прашања од стратешко значење на Алијансата, како што се состојбите во Авганистан, справување со актуелните и идни безбедносни предизвици, како руското воено групирање околу границата со Украина и хибридните предизвици кои доаѓаат од Белорусија.

Тема на состанокот беше и состојбата во Западен Балкан, и геостратешките интереси на Алијансата за стабилен, прогресивен и демократски регион преку реафирмирање на европската и евро-атлантската перспектива на земјите од регионот.

Министрите за надворешни работи дискутираа и за Стратешкиот концепт на НАТО, како значаен документ во однос на идната геостратешка улога на Алијансата.

На работните сесии, министрите усвоија повеќе одлуки и документи. Истите се значајни за идното делување и зајакнување на Алијансата но и за подготовка на Самитот на шефови на држави и влади на НАТО, кој наредната година ќе се одржи во Мадрид.

Османи меѓу другото нагласи дека сме сведоци на влошување на глобалното стратешко опкружување и деградацијата на меѓународниот правен поредок. Ја истакна потребата за заедничко, стратешко делување и пристап на НАТО и ЕУ кон Западен Балкан како основен предуслов за стабилноста и просперитетот на регионот.

На маргините на состаноците, министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари повеќе средби, како со Помошник државениот секретар на САД, Карен Донфрид; министрите за надворешни работи на Словенија, Анже Логар; К. Норвешка, Аникен Ш. Хјитфелт; Франција, Жан-Ив Ле Дриан; Р. Чешка, Јакуб Кулханек;

Прикажи повеќе...

Македонија

Алијансата смета дека евентуален влез на Гаши во Владата е разочарување за гласачите што ја поддржале нивната коалиција

Објавено пред

Опозициската политичка партија предводена од Зијадин Села, Алијанса за Албанците, смета дека дека доколку нивниот коалициски партнер – Алтернатива одлучи да влезе во Владата, тоа би било спротивно на волјата што ја изразија граѓаните кои гласаа за нив на парламентарните избори.

Од партијата на Села велат дека договорот потпишан за коалиција меѓу Алијансата за Албанците и Алтернатива, јасно ги дефинира критериумите и временските рокови на оваа коалиција, односно во членот 6 од овој договор стои : „Странките се договорија оваа соработка да важи до следните парламентарни избори“.

„Алтернатива треба да ги разјасни своите позиции во однос на овој договор, кој го прекршуваа најмалку три пати по ред, со јавна средба со премиерот во оставка, Зоран Заев, за да разговара за можноста за влез во Владата. Нашиот досегашен молк никако не е слабост, туку сериозност кон потписот што го ставивме во договорот и политичкиот морал што сакаме да и го пренесеме на јавноста, дека на крајот дадениот збор докажан со потпис, за нас представува вредност. Чекањето се однесува на можноста што сакаме да ја дадеме да размислувате за политичките чекори што се преземени од вас. Минимумот на коректност што го очекуваме од вас е да одговорите дали е валиден или не договорот потпишан меѓу Алијансата за Албанците и Алтернативата? Ако не, тогаш не ни останува ништо друго освен да ви посакаме успех во вашиот пат, кој за нас е погрешен и во целосна спротивност со вољата што го изразија граѓаните кои гласаа за коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива. Изразуваме жалење за разочарувањето што го предизвикавте на опозициските гласачи кои не’ поддржаа против оваа власт. На истите ние им остануваме верни во нашето понатамошно политичко патување, држејќи ги вратите отворени за сите оние кои за кои е свет дадениот збор пред граѓаните. Ја информираме јавноста дека Алијансата за Албанците во иднина добро ќе размисли со кого ќе потпише коалициски договор“, велат од партијата на Села.

Претходно денеска, лидерот на Алтернатива Африм Гаши по вторпат се сретна со премиерот Зоран Заев за да преговараат за влез во Владата. Партиските тела на владејачката коалиција и опозициската Атернатива до крајот на оваа недела ќе разговараат за она што било кажано на состаноците, а од Владата изразија уверување дека до тогаш ќе се обезбеди усогласување за влез на Алтернатива во Владата.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Објавено пред

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на владејачката коалиција и опозициската Атернатива до тогаш ќе разговараат за средбите помеѓу Зоран Заев и Африм Гаши.

Ова го соопшти Владата по денешната средба на двајцата лидери, кои попладнево се состанаа со своите тимови.

Од Владата информираат дека консултациите што ќе следуваат по денешната средба се со цел да се обезбеди договор за заедничка влада, која ќе се посвети на предизвиците штп доаѓаат од пандемијата и глобалната енергетска криза и зацртаните стратешки државни цели.

„На средбата е констатиран евидентен напредок во усогласувањето на ставовите за дополнувањето на содржинскиот дел на програмата на Владата, а разменети се идеи и видувања од двете страни за споделување на одговорностите на највисоко ниво во институциите на централната власт“, соопштија од владината прес-служба.

Се додава дека разговорите продолжуваат водени од аспирациите за европската агенда на државата и од потребата за испраќање јасни пораки кон граѓаните и кон ЕУ за посветеноста во европеизирањето на Северна Македонија, за унапредувањето на економскиот стандард и за квалитетот на живот на граѓаните.

Претходно, по денешната средба, двајцата лидери не сакаа да коментираат каде се закочени преговорите за проширување на парламентарното мнозинство и дали ќе има нова средба. Заев му отстапи на Гаши да каже, како што рече, една реченица.

„Можеме да ви кажеме дека имаме напредок, следуваат консултации од нашите партии. Ќе има известување од партиите, од Владата“, рече Гаши.

На денешната средба требаше да се разгледуваат кадровските решенија и распределбата на ресорите. Веќе се шпекулира дека Алтернативата бара две министерски и две вицепремиерски места. За директорските нема информации. Неофицијално, Гаши сака негов кадар да раководи и со Министерството за здравство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија57 минути

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија3 часа

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет4 часа

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија5 часа

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија6 часа

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија7 часа

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија8 часа

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет9 часа

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија10 часа

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија10 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа10 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија22 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија23 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион1 ден

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет1 ден

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија1 ден

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија1 ден

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ1 ден

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија1 ден

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Досие