Контакт

Македонија

Децата од СОС Детското село се дружеа со тимот на Русковска

Објавено пред

Претставници на Амбасадата на САД, обвинителката Вилма Русковска со тимот од Основното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски, се само дел од посетителите на СОС Детското село кои им поделија подароци на децата за новогодишните празници.

„Традиционално, во убава предновогодишна атмосфера, Георгиевски беше наш гостин. Со оваа посета ја заокруживме успешната соработката за оваа година и си посакавме реализација на многу нови проекти и успешни активности во 2020 година. Новогодишната магија во СОС Детско село сè уште трае. По повод новогодишните и божиќните празници, маринците од Амбасадата на САД во Македонија и оваа година нè израдуваа со прекрасни подароци како дел од Програмата на фондацијата ‘Играчки за деца’”, соопштија од СОС Детското село.

Каков прекрасен ден! Новогодишната магија во СОС Детско село сеуште трае🎄🎀Традиционално, по повод новогодишните и…

Posted by СОС Детско село on Петок, 10 јануари 2020

Шефицата на Основното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, вели дека нејзиниот тим постојано покажува општествена одговорност учествувајќи во активности организирани од други институции, но и активности што ова малубројно обвинителство само ги иницира, особено кога станува збор за помош и поддршка на ранливите категории.

„Ова не ни е првпат, секогаш се договараме за тоа кој ќе ни биде таргетот и така определуваме што ќе подготвуваме. Некогаш подароците се рачно изработени од нас – обвинителите и вработените. Среќни сме што можеме некого да израдуваме и тоа е доволно за нас, затоа и не информираме за овие наши активности. Во СОС детското село бевме прекрасно примени, разговаравме за секојдневието на децата и родителските мајки, за нивните планови и желби, ни ја покажаа куќата во која живеат, нивните детски соби и тајни катчиња. Се разделивме по неколкучасовно дружење посакувајќи си оваа наша прва средба да биде само почеток на едно трајно дружење. Нема поубаво заокружена година од онаа што завршува со весели детски очиња и искрена топла прегратка “, вели Русковска.

Во предновогодишниот период СОС Детското село организираше и дружење со нивните поранешни штитеници. Акцијата „Бидејќи секое дете ги заслужува ѕвездите, замени ги незаменливите“ за собирање средства за помош на децата од Детското село продолжува и понатаму.

Македонија

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Објавено пред

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав која се одржува во салата Голема купола, со засилени мерки за заштита од коронавирус.Со седницата претседава досегашниот претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Од вкупно 120 пратеници кои добија мандати од Државната изборна комисија, на првата конститутивна седница дојдоа 117 пратеници. Дневниот ред беше изгласан од 116 пратеници, а воздржан беше еден пратеник.

Отсутни на првата седница се Арбер Адеми од ДУИ, Александар Велјановски од ВМРО-ДПМНЕ и Мендух Тачи од ДПА.

Со изгласување на дневниот ред, претседател на Верификациската комисија беше избрана Јагода Шахпаска, додека за членови се избрани Изет Меџити, Благица Ласоска, Соња Мираковски и Сафије Садики-Шакини.

Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери, даде пауза од 30 минути за да се одржи седница на Верификациската комисија, по што, ќе продолжи конститутивната седница. Следна точка на дневен ред е избор на претседател и потпретседатели на Собранието.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нeстабилно време со пороен дожд, силен ветер и појава на град

Објавено пред

Вардар, Скопје, МТВ

Под влијание на циклонска активност од утре следува период на променливо облачно, нестабилно и посвежо време со повремени врнежи од дожд и грмежи.

Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме, особено утре и задутре, кога локално се очекува обилен пороен дожд (над 30 л/м2), силен ветер, елатектрични празнења и изолирана појава на град.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Конститутивната седница се одржува со зајакнати мерки за заштита од коронавирусот

Објавено пред

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав се одржува под зајакнати мерки за заштита од коронавирусот. Пратениците веќе почнаа да пристигнуваат во Собранието, каде што задолжителни се носењето маски и употребата на средства за дезинфекција, а на влезот им се мери и температурата пред да им биде дозволен влез во зградата на парламентот.

Поради неопходноста од одржување растојание меѓу пратениците, конститутивната седница ќе се одржи во Големата сала на Собранието, односно во салата позната како Големата купола. Гласањето ќе се одвива рачно, со картончиња.

Досегашниот претседател на Собранието, Талат Џафери, кој беше хоспитализиран на Инфективната клиника во Скопје, вчера излезе од болница и рече дека ќе претседава со седницата.

Според Уставот, претседателот Стево Пендаровски е должен да му го довери мандатот за формирање влада на кандидатот на партијата или партиите што имаат мнозинство во Собранието. Мандатарот потоа има рок од 20 дена да формира влада. Ниту една партија го нема потребното мнозинство.

На предвремените парламентарни избори што се одржаа на 15 јули СДСМ освои 46 пратенички мандати, ВМРО-ДПМНЕ – 44, ДУИ – 15, коалицијата АА и Алтернативата – 12, Левицата два и еден ДПА.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет2 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион2 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ3 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет4 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет5 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа5 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија17 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион17 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија19 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ21 час

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија21 час

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија21 час

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет22 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија24 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет1 ден

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија1 ден

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет1 ден

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет1 ден

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет1 ден

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Досие