Контакт

Македонија

Димитров во работна посета на Чешка

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, утре и задутре заминува на работна посета на Прага, Република Чешка.

Првиот ден од посетата ќе биде посветен на билатерални средби со чешките домаќини, министерот за надворешни работи, Томаш Петричек, а предвидени се и состаноци со претседателот на Долниот дом на чешкиот Парламент, Радек Вондрачек, и со државната секретарка за европски прашања, Милена Хрдинкова, како и учество на панел-дискусија во Институтот за европска политика – ЕУРОПЕУМ.

За време на вториот ден од посетата, Димитров ќе учествува на годишниот состанок на министрите за надворешни работи од земјите од Вишеградската група – V4 и земјите од Западен Балкан – WB6, којшто се организира во рамки на чешкото претседавање со Вишеградската група. Состанокот се очекува да овозможи отворена дискусија на министрите и претставниците на ЕУ-институциите за состојбата и очекувањата поврзани со евроинтегративните процеси во  регионот.

Македонија

Кавадарчанец кој починал во својот стан посмртно позитивен на коронавирус

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починалo едно лице од Куманово на возраст од 73 години.

Во својот стан во Кавадарци било пронајдено починато лице на возраст од 44 години, кај кого постхумно е земен брис и истиот вчера потврдил присуство на вирусот. Со ова во текот на изминатиот ден регистрирани се две жртви од Ковид-19 од земјава, а бројот на починати се искачи на 28.

Во изминатите 24 часа, регистрирани се и 18 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје – 7, Куманово – 2, Прилеп – 4, Битола – 2, Кавадарци – 1 (починатиот 44-годишник), Крушево – 1 и Кочани -1.

Според местото на живеење, досега случаи на Ковид-19 се регистрирани во:

Скопје – 261
Куманово – 130
Дебар – 49
Штип – 20
Прилеп – 38
Тетово – 29
Струга – 28
Велес – 10
Битола – 8
Охрид – 3
Кавадарци – 3
Гостивар – 4
Гевглелија – 4
Струмица – 2
Крива Паланка – 3
Радовиш  – 4
Крушево – 3
Кочани – 18

Од Клиниката за инфективни болести во Скопје денеска се испишани 5 оздравени пациенти, кои по два негативни контролни бриса, во добра општа состојба заминуваат дома. На оваа Клиника примени се 4 нови пациенти, а во моментов се хоспитализирани вкупно 66 пациенти, од кои 7 пациенти се на механичка вентилација.

Во болницата „8 септември“ примени се 4 нови суспектни пациенти на коронавирус. Вкупната бројка на позитивни и суспектни на Ковид-19 во оваа болница е 26 пациенти, од кои 8 се во тешка состојба, а 3 пациенти се на респираторна машина.

Во болницата во Штип нема нови примени пациенти на болничко лекување. Во моментов се хоспитализирани 4 пациенти, од кои 1 пациент со средно-тешка клиничка слика со пневмонија и 3 стабилни.

Во болницата во Битола исто така нема прием на нови пациенти. Во моментов 4 пациенти кои се на хоспитален третман се стабилни.

 

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Детско штедно осигурување на „Кроација Осигурување – Живот“

Објавено пред

Детско штедно осигурување на „Кроација Осигурување – Живот“- радост за децата, безгрижност за возрасните.

Детско штедно осигурување е најубавиот и најинтересниот производ од палетата на штедното осигурување на „Кроација Осигурување – Живот“, кое ние секогаш со гордост им го нудиме на нашите клиенти и сме најголеми ентузијасти кога е во прашање таа полиса.

Ова штедно осигурување ја дефинира иднината на нашите најмали и најмили. Кога ќе поминат годините и ќе се јават нивните поголеми потреби ќе станеме свесни дека сме им оставиле нешто вредно со кое ќе може да се чувствуваат посигурни и потпомогнати од наша страна.

Да се биде договорувач на осигурување е веќе многу чест подарок, бидејќи вредноста на детското штедно осигурување никогаш не старее и не губи, за разлика од сите материјални вредности кои би ги купиле во моментот. Таква е и замислата, децата да можат да бидат корисници на детското штедно осигурување, почнувајќи од едномесечна возраст, па сè до 13 години.

Полисата Детско штедно осигурување, освен штедна компонента, на нашите најмали клиенти им нуди и осигурување за целото времетраење на договорот, a подарок ќе добијат и сите оние кои во средното образование ќе се стекнат со одличен успех.

Еден ден кога ќе станеме свесни дека времињата се промениле и кога нема да бидеме во можност да им го пружиме најнеопходното, на пример квалитетно образование, ново возило или отпочнување на сопствен живот, токму тогаш нивната заштеда ќе ги задоволи нивните потреби.

Тогаш ќе ја почувствуваме радоста дека како нивни „чувари“ сме ја завршиле работата во целост.

Многу поколенија ја искористија привилегијата и благодетите од нашите производи. Од нашето основање, далечната 1884 година, па сè до денес, сме сведоци на многу среќни и задоволни лица.

Дозволете да ги направиме среќни и нашите најмали.

Ваша, „Кроација“.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски: Традицијата на Ромите е значајна вредност во светското и македонското културно наследство

Објавено пред

Република Северна Македонија, како и целиот свет, денеска слави една уникатната традиција, верување и култура – културата на Ромите, како значајна вредност во светското и македонското културно наследство, рече премиерот Оливер Спасовски во обраќањето по повод Меѓународниот ден на Ромите.

Како што кажа Спасовски одбележувањето на овој празник е дел од изградба на концептот „Едно општество за сите“, по углед на големата европска идеја за обединување во различностите.

„Различностите во нашето општество ги сметаме за наша предност. За наше заедничко богатство“, посочи премиерот.

Спасовски нагласи и дека годинава Меѓународниот ден на Ромите го прославуваме во вонредна состојба и без јавни настани заради мерките преземени против заканата од коронавирусот.

„И во овие услови, кога зборуваме за ‘Едно општество за сите’, зборуваме за наше заедничко учество и почитување на мерките и препораките кои ни помагаат да ја совладаме опасноста и да го запреме ширењето на вирусот“, рече премиерот.

Тој вели и дека како никогаш до сега, токму сега е време да се сплотиме и обединиме за да покажеме дека умееме да бидеме модел за успешно и функционално општество и во вонредна состоја.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Кавадарчанец кој починал во својот стан посмртно позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починалo едно лице од Куманово...

Свет27 минути

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска...

Економија50 минути

Од 10 до 12 часот приоритет во банките ќе имаат лицата над 67 години

Народна банка заради заштита на јавното здравје апелира филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е...

Свет4 часа

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет5 часа

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија5 часа

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет6 часа

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет6 часа

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет6 часа

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Свет6 часа

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот...

Регион7 часа

Вучиќ: Полициски час преку цел викенд, вонредна состојба уште еден месец

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека вонредната состојба во Србија поради пандемијата на коронавирусот, би можела да биде укината во...

Македонија18 часа

Вработените во јавниот сектор, кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

На оваа седница Владата ја донесе уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за...

Македонија18 часа

45-годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болница

Четириесет и петгодишен пациент од Скопје заболен од коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“. Според информација од Институтот...

Економија19 часа

Македонската банкарска асоцијација апелира: Плаќајте преку интернет, користете картички место кеш

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките и штедилниците интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на клиентите. „Апелираме до граѓаните,...

Економија20 часа

ССМ: Поради солидарност, старите одмори да ги искористат сите вработени во приватниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија и Државниот инспекторат за труд не ја толкуваат исто уредбата за користење на годишните одмори...

Свет20 часа

Крај на блокадата, Вухан отворен по 76 дена изолација

Кинеските власти ја укинаа блокадата на Вухан и ги одблокираа сите излези од градот кој беше жариште на епидемијата од...

Македонија21 час

Коронавирусот и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информира министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија22 часа

Филипче: Се влошува состојбата на родилката од Куманово

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информира...

Македонија23 часа

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се...

Македонија23 часа

Некои возови нема да сообраќаат, други ќе возат по нов распоред

Новонастанатата ситуација со полицискиот час, кој ќе почне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае...

Досие