Контакт

Македонија

Димитров: И покрај корона-кризата мора да продолжиме по патот на историските достигнувања

Објавено пред

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на покана на Советот за регионална соработка (RCC), учествуваше на он-лајн дебата на тема „Балкан барометар 2020: Формата на нештата што следат“, во рамки на панелот „Дали бизнисите и граѓаните од Западен Балкан се задоволни од целокупната ситуација во регионот и како влијаеше на нив појавата на коронавирусот“.

За време на панелот Димитров истакна дека кога во март светот се соочил со пандемијата, за нашата земја се случиле историски работи.

„ЕУ потврди дека Северна Македонија со своите реформски перформанси во последните три години заслужи зелено светло, а НАТО и формално не’ прими како 30 полноправна земја членка. Ниту ние, ниту регионот немаме луксуз да не продолжиме да ги спроведуваме историските достигнувања од март за да им овозможиме на нашите граѓани конечно дома да ги практикуваат европските стандарди“, посочи министерот.

На настанот, покрај Димитров учествуваа и Оливер Вархеји, Комесарот за соседска политика и проширување, Гент Цакај, вршител на должноста министер за надворешни работи на Албанија, Волфганг Ишингер, поранешен амбасадор и дипломат на Германија и Геновева Руиз Калавера, директор во одделот за Западен Балкан во рамките на Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување на ЕУ.

Во улога на модератор беше Мелинда Брегу, Генералниот секретар на Советот за регионална соработка.

Македонија

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Објавено пред

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести денеска се очекува да разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји.

Комисијата за заразни болести активно ја следи епидемиолошката состојба со коронавирусот во регионот и соседните земји и можното враќање на мерките е во насока на превенција од потенцијални ризици по здравјето на населението во Северна Македонија.

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров вчера рече дека одлуката за евентуално затворање на границите, нема да биде политичка.

Според последните податоци, во Србија изминатото деноноќие се регистрирани 359 нови случаи на коронавирус, а шест лица починале. Ситуацијата во Белград е најпроблематична затоа што 82,5 проценти од сите заразени се регистрирани во главниот град на Србија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Без струја повеќе делови на Скопје

Објавено пред

Поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа без електрична енергија ќе останат повеќе делови на Скопје:

– од 9 до 12.30 часот корисниците од дел од улицата Бутелски венец и улицата 1174, дел од булеварот Македонско-косовска бригада (општина Шуто Оризари, Чаир);

– од 8.25 до 12 часот корисниците од булеварот Борис Трајковски, објектите спроти фабриката ОХИС, прва и главна капија („Ник велк“, „Дизајн Пинтија“ и „Електоконтакт“) и објектите во и околу бивши „Типо“ и „Градинар Лозар“ (опшина Кисела Вода);

– од 9.30 до 13 часот корисниците од улицата 1171, улицата Гарсија Лорка (од бр. 20 до бр. 160), улицата Брсјачка буна (од бр. 140 до бр. 190), улицата Морава, улицата Антони Дворжак, улицата Гвадалахара (од бр. 70 до бр. 150), улицата Хаџи Јован Шишков (од бр. 70 до бр. 100) (општина Шуто Оризари);

– од 4 до 4.30 часот корисниците од поголем дел од централното градско подрачје, дел од населбата Пролет, јавните институции и другите објекти на кејот на Вардар, плоштадот Карпошово Востание, „Веро Џамбо“, дел кај Зелен пазар, дел од Кисела Вода од зградата т.н. пегла до „Технички преглед“ (општина Центар, Кисела Вода).

Прикажи повеќе...

Македонија

Богојески од Старата скопска чаршија: Старите занаетчиски дуќани се обележјето на Чаршијата, кое треба да се зачува

Објавено пред

Чаршијата е единственото автентично нешто што остана од Скопје и старите занаетчиски дуќани се обележјето на Чаршијата, вели Петар Богојески, носител на листа во ИЕ1 за Македонски концепт.

За жал, како што истакна Богојески, сè помалку луѓето го ценат занаетот, а одржувањето на вековните занаети на златари, чевлари, ткајачи, кожари, плетачи се на работ на изумирање. Денес вредните занаетчии можеме да ги изброиме на прсти.

„Старата чаршија е најчестата дестинација за странските туристи што го посетуваат Скопје, како и за локалното население. Потребна е вистинска помош од државата преку субвенционирање на занаетчиството и занаетчиите, како и програми за поттик и поддршка на младите, со што ќе се насочат кон изучување и продолжување на традицијата на овие прекрасни занаети. Занаетчиството е потреба на граѓаните, но и придобивка за македонското стопанство“, вели Богојески.

„Старите мајстори од Чаршијата со кои разговаравме денеска посочија дека не им е доволна поддршката што ја добиваа досега, како и потребата од квалификуван кадар, кој може да ги наследи. Ние од Македонски концепт се бориме да ги насочиме младите кон вистинските вредности на оваа држава, зачувување на Чаршијата и нејзините вековни традиции, задржување на младите кадри овде во Македонија, насочување на нивните таленти и нивно дообразовање. Занаетчиството е една од тие области на кои ќе посветиме особено внимание. Гласот за број 10 е глас за зачувување на историјата на секој агол од Чаршијата и развој на занаетчиската дејност“, додава Богојески.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион18 минути

Повторно вонредна состојба во Белград

Градоначалникот на Белград, Зоран Радојичиќ изјави дека денеска во главниот град на Србија ќе биде прогласена вонредна состојба, јавуваат тамошните...

Македонија29 минути

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести денеска се очекува да разговара за...

Регион46 минути

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболените со...

Македонија12 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет14 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт15 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Македонија15 часа

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови на коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за...

Македонија17 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија17 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија17 часа

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Спорт20 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија21 час

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија22 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет23 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет23 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија23 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет23 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија24 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет24 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Досие