Контакт

Македонија

Димитров: На политиката за проширување на ЕУ ѝ треба добар мотор како тие на „Бе-ем-ве“

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Минхен го почна своето учество на Минхенската безбедносна конференција со обраќање на панел-дискусијата „Градење општествена издржливост во европското соседство“, на којa еден од покровителите беше и BMW Foundation Herbert Quandt.

Димитров во своето излагање се осврна на потребата од инклузивност на европската политика во регионот, за кој нагласи дека е несомнено дел од Европа.

„Заслужената позитивна одлука за почеток на пристапни преговори ќе биде валидација за досегашните напори на Северна Македонија, но и истовремено потврда за кредибилноста на Унијата“, порача македонскиот министер.

„Не постои друг начин Европа да ја задржи својата лидерска улога во регионот и да биде партнер на кого му се верува, освен преку интегрирањето на земјите кои не само што се веќе географски и културолошки дел од неа, туку и курсот на своето политичко дејствување го насочуваат кон европскиот модел”, истакна Димитров додавајќи дека на политиката на проширување или комплетирање на ЕУ ѝ треба добар мотор како тие што ги произведува организаторот на панелот-компанијата „Бе-ем-ве“.

Министерот Димитров ќе биде дел и од тркалезната маса насловена „Координирање, соработка, консолидирање? Придвижување на Западен Балкан напред“ која се одржува денес попладне, а на маргините на Конференцијата ќе оствари билатерални средби со Јоханес Хан, еврокомесар за буџет и администрација, со својот грчки колега Никос Дендиас, како и колегата од Малта, Бартоло Еварист.

Првиот ден од учеството на Минхенската безбедносна конференција се заокружува со работна вечера организирана од претседателот на Светскиот економски форум – Борге Бренде, каде почесен гостин ќе биде американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Македонија

Чулев во СВР Битола порача да се зајакнат мерките против активности што би го нарушиле изборниот процес

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, оствари работен состанок со раководството на СВР Битола.

На состанокот беше запознаен со безбедносната состојба на подрачјето што го опфаќа секторот за внатрешни работи. Од страна на актуелното раководство на секторот беа презентирани последните статистички податоци за криминалитетот кој бележи тенденција на опаѓање.

Министерот ставил акцент на потребата од организирање и спроведување фер и демократски избори со посебен осврт на детектирање активности што би можеле да го нарушат изборниот процес.

Тој изразил надеж дека ваквите мерки ќе бидат во фокусот на полицските службеници во престојниот период.

Прикажи повеќе...

Македонија

Филипче: Вкупно 12 лица се во изолација во своите домови, се чекаат резултати за еден сомнителен случај

Објавено пред

Пациентката на Инфективната клиника, за која вчера беше објавено дека е заразена од коронавирус, се чувствува добро и нема критични знаци, но е во излоација, информира на прес-конференција министерот за здравство, Венко Филипче.

Тој нагласи дека во моментот се очекуваат резултати за уште еден сомнителен случај, лице што допатувало од Рим. Резултатите од тестот министерот најави дека ќе бидат објавени за приближно еден и пол час.

Двајаца пациенти, еден возач на товорно возило и една жена што допатувала од Рим, се негативини на коронавирус, додаде Филипче, повикувајќи се на извештаите што беа објавени утрово.

Тој посочи дека одлучено е состојбата на патниците од комбето во кое патувала заразената пациентка да се следи во наредните 14 дена. Тие се вкупно 12 лица, а меѓу нив има и две деца. Се наоѓаат во своите домови во Скопје и во Струмица. Станува збор за здрави луѓе, но сепак се изолирани од контакти со други лица.

Министерот објасни дека во комбето биле вкупно 9 лица, заразената и уште 8 други. Во карантин се 12 бидејќи 8-те патници во меѓувреме имале контакт со уште четворица други.

Утре ќе се направи проверка на здравствените капацитети во случај ако е потребно да се спроведе преместување од домашно сместување во карантин.

Филипче рече дека во моментот нема други што евентуално би биле подложени на тестирања за коронавирус.

Прикажи повеќе...

Македонија

Димитров: Заедништвото е очигледно во оваа значајна историска мисија

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Прага учествуваше на состанокот со министрите од земјите од вишеградската група (V4) и земјите од Западен Балкан (WB6). На состанокот присуствуваше и комесарот за соседство и проширување на ЕУ, Оливер Вархељи, министрите за надворешни работи на Хрватска и Словенија и претставник од Австрија.

Поддршката на земјите од регионот на Западен Балкан за нивната европска интеграција и регионалната соработка беа во главниот фокус на дебатата. Министрите за надворешни работи присутни на состанокот уште еднаш ја потврдија неопходноста од почнување на преговорите со Северна Македонија и Албанија и упатија порака за донесување позитивна одлука што побргу.

Димитров, по завршувањето на пленарната сесија, имаше изјава за медиумите во името на земјите од Западен Балкан на заедничката прес-конференција со домаќинот Петричек и еврокомесарот Вархељи.

„Зборувам во името на шесте земји од Западен Балкан, географски блиски и опкружени со ЕУ земји членки. Благодарност до чешкото претседателство на вишеградската група за одржување на политиката на проширување, т.е. комплетирање високо на агендата и за овој состанок со навистина одличен тајминг. Овој собир е знак за заедништво – без Западен Балкан не може да биде возможна целосна, просперитетна, стабилна и безбедна Европа. Постојат разлики меѓу земјите, но едно е исто – споделуваме заедничка европска иднина. Заедништвото е очигледно во оваа значајна историска мисија“, рече Димитров.

Новата методологија на Европската комисија, очекувањата од мартовскиот Европски совет и агендата на самитот во Загреб исто така беа разгледани.

На маргините на состанокот се потпиша меморандум за разбирање помеѓу Меѓународниот фонд на Вишеград и Фондот за Западен Балкан, што претставува уште една потврда за заложбата на земјите од вишеградската група за поддршка на нашиот регион.

Оваа група е меѓу поддржувачите на ЕУ-перспективата на земјите од Западен Балкан. Република Чешка претседава со вишеградската група од 1 јули 2019 година.

Министерот Димитров оствари и билатерална средба со МНР на Словачка, Мирослав Лајчак, на маргините на денешниот состанок. Недвосмислената поддршка за коригирање на испуштеното во октомври беше уште еднаш нагласена од страна на словачкиот министер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Филипче: Вкупно 12 лица се во изолација во своите домови, се чекаат резултати за еден сомнителен случај

Пациентката на Инфективната клиника, за која вчера беше објавено дека е заразена од коронавирус, се чувствува добро и нема критични...

Македонија2 часа

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија3 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија4 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија5 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија5 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија5 часа

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија6 часа

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ7 часа

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Македонија7 часа

Мијалков не се сеќава на анализата за „Монструм“

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков сведочеше на рочиштето за „Монструм”. Тој кажа дека откако било поднесено обвинение, биле правени анализи...

Македонија8 часа

Ветрот во Скопје со над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во...

Регион8 часа

Црногорци уапсени со пет тони кокаин на брод во Венецуела

На бродот „Ареса“ во Венецуела се запленети еден тон, а потоа уште четири тони кокаин и уапсени се црногорски државјани,...

Свет8 часа

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната...

Свет9 часа

(Видео) САД: Добил отказ во пиварница, се вратил со пиштол и убил петмина колеги

Поранешен вработен во пиварница на САД уби најмалку пет лица, а потоа се самоубил, јавуваат американските медиуми. Шестмина загинаа, вклучувајќи...

Европа9 часа

Петмина настрадаа во пожар во Стразбур

Пет лица настрадаа во пожар што избил во зграда во Стразбур, на североисточниот дел на Франција, соопштија локалните пожарникари. Истите...

Македонија9 часа

(Видео) Силниот ветер откорна дрвја и уриваше покриви во Скопје

Силниот ветер синоќа корнеше дрвја и уриваше покриви во главниот град. Десетици дрвја се паднати на  локации од невремето. Ветерот,...

Македонија19 часа

МОН: Дадени се препораки на образовните установи за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Согласно заклучоците донесени на вчерашната владина седница, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење...

Македонија21 час

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала...

Регион21 час

Во Хрватска потврден трет случај на коронавирус

Во Риека, Хрватска потврден е трет случај на коронавирус, пренесуваат хрватските медиуми. Како што се наведува, се работи за маж...

Македонија1 ден

Спасовски: Нема потреба од паника, сè е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, на прес-конференција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај...

Досие