Контакт

Македонија

Димитрoв и Османи во Брисел: Ни треба моќта на ЕУ за да создадеме стабилен и просперитетен Балкан

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамки на посетата во Брисел учествуваа на работен појадок со министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија, во организација на Грција и Романија.

Како што информираат од владината прес-служба, на работниот појадок Димитров брифирал за тековните достигнувања во контекст на евроинтеграциите, за спроведувањето на договорот од Преспа, како и за генералните очекувања од земјите членки во насока на донесување одлука за почеток на пристапните преговори во јуни оваа година.

„Нашата работа е да ве убедиме дека она што го имаме денес во Северна Македонија е можност за ЕУ. Нашата цел е да се трансформираме и да станеме европски во начинот на кој функционира нашиот систем. Во последната деценија Европа постојано се менува станувајќи на некој начин движечка цел што треба да ја следиме. Но, нашите интереси остануваат исти – ни треба трансформативната моќ на ЕУ за создавање на европски, стабилен и просперитетен Балкан“, истакнал министерот за надворешни работи.

На појадокот обраќање имал и вицепремиерот Бујар Османи, кој направил осврт на динамиката и квалитетот во имплементацијата на реформите, согласно планот 18.

„Имаме солидна динамика на имплементацијата на реформите од планот 18, и сериозен напредок во сите дефинирани области: владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, реформата на јавната администрација и борбата против организираниот криминал и корупцијата“, истакнал Османи изразувајќи надеж дека оваа реформска динамика ќе биде објективно изразена во наредниот извештај на Европската комисија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Објавено пред

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се работи за 67 случаи. Оваа информација следува по добиените резултати што ги чекале од приватна лабораторија. Има и едно лице починато.

Како што се наведува во извештајот, во последните 24 часа направени се 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 52, Куманово – 2, Штип – 1, Тетово – 14, Велес – 2, Гостивар – 2, Кочани – 1, Пробиштип – 1 и Кратово – 1.

Во ГОБ „8 Септември“ почина пациентка од Струга (56), примена во болницата на 21 мај како сомнителна на Ковид-19, потврдена позитивна по приемот во болницата.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 26 оздравени пациенти, и тоа во: Скопје – 12, Куманово – 2, Тетово – 11 и во Гостивар – 1.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.391, бројката на оздравени пациенти е 1.595, на починати е 141, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 655. Последната дистрибуција по градови е следната:
• Скопје – 928, активни 338
• Куманово – 469, активни 55
• Дебар – 51, активни 0
• Штип – 104, активни 69
• Прилеп – 212, активни 30
• Тетово – 231, активни 86
• Струга – 84, активни 12
• Велес – 132, активни 29
• Битола – 28, активни 3
• Охрид – 23, активни 6
• Кавадарци – 5, активни 0
• Гостивар – 29, активни 8
• Гевгелија – 4, активни 0
• Струмица – 4, активни 2
• Крива Паланка – 6, активни 0
• Радовиш – 4, активни 0
• Крушево – 3, активни 0
• Кочани – 38, активни 7
• Пробиштип – 3, активен 1
• Демир Хисар – 1, активни 0
• Македонски Брод – 2, активни 0
• Пехчево – 3, активни 0
• Берово – 1, активни 0
• Валандово 2- , активен 1
• Виница – 3, активени 1
• Делчево – 1, активен 0
• Кратово – 3, активен 1
• Свети Николе – 2, активни 2
• Кичево – 3, активен 1
• Неготино – 12, активни 3 (7 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 885 теста се преку: ИЈЗ – 249, ЦЈЗ Скопје – 34, „Авицена“ – 35, „Биотек“ – 136, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 175, „Систина“ со PCR-метода – 128 и МАНУ – 128. Досега во земјата се направени вкупно 31.187 тестирања на Ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие, 127 теста се во рамките на скринингот. Тестовите се направени во градинки во Скопје и во геронтолошки установи и не се потврдени позитивни случаи на Ковид-19.

До утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминатите 24 часа примени се 6 пациенти, хоспитализирани се вкупно 40 пациенти. Потешко болни и на кислородна поддршка се 16 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

До утрово во ГОБ „8 Септември“ примени се 9 нови, а вкупно хоспитализирани 31 пациент. На респираторна машина се 6, a со потешка клиничка слика се 6 пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 7 пациенти, а на домашно лекување се следи 1 пациент. Во болницата во Штип хоспитализирани се 14, а на домашно лекување се следат 16 пациенти. На инфективните одделенија во Охрид, Велес, Куманово и во Прилеп хоспитализирани се 27 пациенти позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Македонија

Бројот на патниците да изнесува најмногу половина од капацитетот на автобусот

Објавено пред

На денешната седница Владата ја дополни уредбата со законска сила примена на Законот за превоз во патниот сообраќај за време на вонредна состојба, со која е предвидено во јавниот превоз на патници нивниот бројот во возилата да изнесува најмногу до 50 отсто од капацитетот на возилата, а кои е задолжително да бидат опремени со маски и ракавици и да се дезинфицираат.

Со оваа измена задолжителните мерки ќе се однесуваат и на правните субјекти што вршат превоз на патници за сопствени потреби.

Прикажи повеќе...

Македонија

Усвоен протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на Ковид-19

Објавено пред

Владата на денешната седница го усвои протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на Ковид-19, кои важат за сите работни места и за сите луѓе на работното место, како што се работодавците, раководителите, работниците, договарачите, клиентите и посетителите.

Протоколот вклучува мерки кои се однесуваат на личната хигиена и заштитна опрема, препораки за респираторната хигиена и физичкото дистанцирање во работните простории, како и редуцирање на патувањата поврзани со работата, но и посебна организација кога е неопходно да се спроведат.

Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на Ковид-19 опфаќа и препораки и мерки за редовно чистење и дезинфекција на работната средина, постојана комуникација, обука и едукација за ризици, како и постапки кога е потребно менаџирање на вработените кај кои се појавуваат симптоми што одговараат на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минута

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Македонија1 час

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија3 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија5 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија5 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија6 часа

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион8 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија9 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион9 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет10 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет11 час

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт11 час

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа11 час

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет12 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет23 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет23 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија24 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија1 ден

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија1 ден

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија1 ден

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Досие